Canan Karatay ile Sağlık Tavsiyeleri

Canan Karatay ile Sağlık Tavsiyeleri yazımızda Canan Karatay ile okulda verilmesi gerek sağlık eğitimleri, bahar yorgunluğunun nedenleri ve çözümleri, sağlıklı yaşam tüyoları, vücudun yenilenmesi ve zeytinyağının önemini yazdık.

Canan Karatay ile Sağlık Tavsiyeleri-Sağlık Eğitimi

Canan Karatay ile Sağlık-Okulda Başlayan Sağlık Eğitimi

Sağlık için yapılan harcamalar pahalı değildir, ileride sizi ameliyat ve sağlık masraflarından kurtarır. Sağlığın bilinçlenmesi okulda başlamalıdır. Okulda verilen eğitimler ile sağlık bilinci geliştirilmesi gerekir. Sağlık bilgisi derslerinin içeriğinin daha anlaşılabilir yapılması gerekiyor. Okul kantinlerinde eskiden satılan gazozlu ve asitli içeceklerin kaldırılmış olması iyidir fakat okullardaki kantinlerin komple kaldırılması gerekir. Bunun yerine öğrencilerin evden sağlıklı yiyecekler getirip beslenmelerini okulda yemeleri en sağlıklı yöntem olacaktır. Kantinlerde fabrika ürünleri çok olduğu için içerisinde kimyasal ürünler bolca vardır. Bu kimyasallar da vücudumuzun dengesini ve yapısını bozmaktadır. Bu kimyasallar nedeniyle çocuklar çabuk hastalanıyor ve hayatı boyunca sürecek sorunları peşine takmış bulunuyor. Bağışıklı sisteminin bozulmasıyla birlikte tüm vücudun kolaylıkla hastalanması ve dışarıdan gelen saldırılara açık olmasına sebebiyet veriyor.

Canan Karatay ile Sağlık-Yorgunluk

Canan Karatay ile Sağlık-Bahar Yorgunluğu

Şehirde oturanlar mevsimin değiştiğini evden bakınca anlamayabilir fakat mevsim geçişlerinde hastalıkları olanlar direkt anlamaktadır. Şuanda insanlarda bahar yorgunluğu bulunmaktadır. Bahar yorgunluğu vücudunuzun direncinin kırıldığı anlamına gelir. Kışın hiç D vitamini almadığınız için bu dönemde eksikliğini hissetmeye başlamışsınızdır. Vücudunuza doğal yağ ve doğal protein girmiş ise bahar yorgunluğunuz olmaz. Doğal bir beslenme yaşamı olmayanlarda bahar yorgunluğu aşırı görülmektedir. Sigara içimi, aşırı ekmek tüketimi ve şeker tüketimi yaparsanız migreniniz de artar bahar yorgunluğunuz da artar. Yumurta, kuruyemiş, doğal kahvaltı yaparak bahar yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz. Migren rahatsızlığı olan kişiler ekmek tüketimini keserek gluten alerjisini engelleyerek bu migreninden kurtulabilir.

su

Sağlıklı Tavsiyeler

Canan Karatay’ın tavsiyesi: Bahar yorgunluğunu üzerinizden atmak için rafine olmuş unlu mamüllerden ve şekerden uzak durun. Bol bol su içmeyi ihmal etmeyin. En az 2 litre su içmeye özen gösterin. Şeker ve gazlı içeceklerden uzak durun. Çayınıza ve kahvenize hiç şeker katmayın. Meyve suyu ve alkol içmeyin. Günlük olarak 30 dakika ile 1 saat arasında yürüyüşünüzü yapın. Akşam yatmadan 4-5 saat önce yemekle olan ilişkinizi kesmelisiniz. Midenin kendi işini bitirebilmesi için 4-5 saate ihtiyacı var. Böyle yaptığınız takdirde vücut organizması kendini rahatlıkla yenileyebiliyor ve rahat bir uyku almanızı sağlıyor. Uyku sırasında uykuya gerçek anlamda girdiğimizde büyüme hormonu salgılanır. Bu çocuklarda büyüme ve gelişmeyi sağlıyorken büyüklerde vücuttaki hücrelerin yenilenmesini sağlar. Vücudunuza bu aralığı sağlarsanız sabah kalktığınızda zinde ve dinç olarak uyanırsınız. Bahar yorgunluğundan da eser kalmaz

Vitamin eksikliği de sizde yorgunluğa sebebiyet verir. D vitamini, iyot ve B12 vitamini eksikliği birçok kişide görülmektedir. Bu vitaminlerin eksikliği vücuttaki yorgunluğun sebeplerindendir. Kansızlık ve Demir eksikliği de çok fazla halsizlik ve yorgunluğa neden olur.

Canan Karatay'la Şifa Bulanlar
Prof. Dr. Canan Karatay

Karbonhidratın Zararlı Olması

Vücudumuzun yapısını %60 oranında su, %20 oranında protein, %19 oranında yağ ve %1 oranında karbonhidrat oluşturmaktadır. Bu oranlara bakarsak neredeyse en çok tükettiğimiz karbonhidratlar olmaktadır. Fakat vücudumuzu oluşturan yüzdede en küçük yüzde karbonhidratlara aittir. Ne kadar karbonhidrat alırsak o kadar çok vücudumuz yorulur ve onu vücuttan yok etmek için uğraşır. Beslenmenizde bolca protein ve yağ bulundurun. Bu besinler sizi zinde tutacaktır. Sağlıklı beslenmek tüm hayatımızı kurtaracaktır. Üzerimizdeki ölü toprağını atmamıza katkı sağlayacaktır. Canan Karatay’ın önermiş olduğu sağlıklı yaşam programlarıyla sağlığına kavuşanların yazmış oldukları kitabı inceleyebilirsiniz.

Ekmek Tüketmenin Zararları-Karbonhidrat

Vücudun Yenilenmesi

Vücudun kendini yenilemesi 3 ay da bir olmaktadır. Yaşın genç veya yaşlı olmasına göre bu süre de değişiklik olmaktadır. 3 ayda bir eski hücrelerimiz ölür ve yerine yenisi doğar. Bu hücreler sağlıklıdır ve vücudumuzu toparlarlar. Bu yenilenme sırasında vücudunuzda bulunan yapıları kullanır ve bunlar sizin yemiş olduğunuz gıdalardır. Sağlıksız şeyler yediyseniz hücreleriniz sağlıksız doğmaktadır.

Canan Karatay'ın Besin Tavsiyeleri-Zeytinyağı faydaları

Zeytinyağının Önemi

Zeytinyağı besin değeri anne sütününkiyle aynıdır. Soğuk sıkım zeytinyağı bizim için çok faydalıdır. Riviera formunda olan zeytinyağını tavsiye etmiyoruz. Doğada ve vücudumuzda 30 türlü yağ bulunmaktadır. Bu yağların bozulmadan vücudumuza girmesi gerekiyor. Bu yağların en sağlıklısı tereyağı, hayvansal yağ, iç yağı ve kuyruk yağıdır. İkinci olarak zeytinyağı en sağlıklı yağdır. Yağların işlenmiş halleri trans yağları oluşturmaktadır. Bu yağ çeşidi zararlı olan yağ çeşididir. Trans yağ tüketenlerde kalp krizi ve felç artmaktadır. Doğal yağ ve protein alımı vücudumuz için çok önemlidir ve bunları sofralarınızdan eksik etmeyin.

Canan Karatay ile Sağlık Tavsiyeleri.

“Canan Karatay ile Sağlık Tavsiyeleri” üzerine bir yorum

  1. Sağlık eşittir düzenli beslenme + düzenli uyku + spor. Bahar yorgunluğunu her sene ben de yaşıyorum, normal bir yorgunluk değil yaşayan bilirlerden, yazıdan anladığım kadarıyla daha fazla su tüketeceğim, teşekkürler yavuz..

    Yanıtla

Yorum yapın