Petrol Ürünleri İhracatı
Ekonomi ve Para,  Haber

Petrol Ürünleri İhracatı ve Atlantik Petrol Şirketi

Petrol Ürünleri İhracatı ve Atlantik Petrol Şirketi yazımızda ülkemizde petrol ithal edip nasıl katma değerli ürünler yapıldığını, Suriye’ye yatırımı ve Atlantik petrol şirketinin faaliyetlerini yazdık.

Petrol Ürünleri İhracatı-Türkiye’nin Durumu

Türkiye petrol ithalat eden bir ülke olmasına karşın elindeki petrolü işleyerek katma değerli bir ürün haline getirdikten sonra Kuzey Afrika ve Arap ülkelerine satılmaktadır. Bu ülkelerin bazılarının petrol ülkesi olmasına rağmen işlenmiş petrol ürünlerini bizden satıl almaktadırlar. Petrol ürünleri ülkemizde yoğun bir şekilde ihracatı yapılmaktadır. Bizde olmayan petrolü ithal edip işleyerek satmak iyi bir ticaret örneğidir. Petrolü satın alıp işlemek ve bu işten para kazanmak ülkemizde iyi yapılan işler arasındadır.

Motor yağı ve türevlerinin ihracatı ülkemizde iyi noktalardadır. Madeni yağlarda da yüksek bir ihracat rakamı bulunmaktadır. Fas, Libya ve Tunus gibi Kuzey Afrika ülkelerinde diğer Avrupa ülkelerine göre ciddi anlamda fazla ihracatımız bulunmaktadır. Fas ve Tunus ülkelerinin Müslüman olması ve Türkleri sevmesi bu ülkelerle daha iyi alışveriş yapılmasını sağlamıştır. Avrupa ülkeler yerine ülkemizle ticaret yapmayı seçmektedirler.

Petrol Ürünleri İhracatı-Atlantik Petrol

Suriye’ye Yatırım Yapmak

Ülkemizin komşuları Azerbaycan, Irak, Suriye, Türkmenistan ve Gürcistan üretim yapmamaktadır. Bu ülkelerin üretim yapan birilerine ihtiyacı vardır. Özellikle Suriye’de savaş bitmesinin ardından yeniden yapılanmada ülkemizin büyük rol almayı planladığı belirtilmektedir. İş adamlarının Suriye’ye yatırımlar ve binalar yaparak kazanç sağlayacağı belirtilmektedir.

Atlantik Petrol Şirketi

Atlantik Petrol

Atlantik petrol 1959 yılında kurulmuştur. 1978 yılında Anonim şirket olmuştur. 2012 yılında halka arz olmuştur. Madeni yağ ihracatında Türkiye’de 8.sıradadır. 30’dan fazla ülkeye ihracat yapmaktadır. Atlantik petrol İstanbul Küçükçekmece’de bulunmaktadır. Ürünleri Rasch markası altında sunulmaktadır. Atlantik petrol’de çalışan sayısı 75 kişidir. Küçükçekmece sanayicisi genel olarak toplamda 2 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirmiştir.

Atlantik petrol ürünlerini Çin devletine de satmaya başlamıştır. Araba yarışlarına sponsor olarak Çin’de ürünleri tanınır hale gelmiş ve ihracat bu ülkede yayılmaya başlamıştır. Motor yağları alanında diğer Uzak Doğu ülkelerine de satış yapılması hedeflenmektedir. Özellikle motosiklet kullanan ülkeler motor yağı bakımından hedef olarak seçilmiştir. Atlantik petrol ülkelere fuarlar vasıtası ile girerek kendisini tanıtmaktadır. Ekonomik fuarların petrol ürünlerini ve diğer ürünleri tanıtmada büyük önemi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir