Kriptoloji Ne

Kriptoloji Ne İçin Kullanılır?

Bilim ve Teknoloji Haber

Kriptoloji Ne İçin Kullanılır? yazımızda kriptolojinin ne olduğu, ne için kullanıldığı, hangi algoritmalar ile oluşturulduğu ve ödüllü kriptoloji yarışmasını yazdık.

Kriptoloji Ne İçin Kullanılır?

Bir metni gizlemek için kullanılır. Gizli yazıları, şifreli belgeleri çözmeyle uğraşan bilim dalı olarak bilinmektedir. Kriptolojinin kelime anlamı da gizli yazı anlamına gelmektedir. Eski Yunanca’da kriptos yazı anlamına gelirken, graphi kelimesi gizli olarak kullanılmaktaydı. İkisini birleşmesiyle Kriptoloji kelimesi bulundu. Kriptoloji kullanımı eski Mısır’a kadar uzanmaktadır. Günümüzde şifre bilimi olarak görülmektedir. Kriptoloji bilimiyle uğraşan bir çok bilim adamı vardır. Bitcoin gibi işlemlerde verilerin gizlenmesi de Kriptoloji sistemiyle sağlanmaktadır. Kriptolojinin gelişmesi 2.Dünya savaşında ülkelerin bu bilime ilgi göstermesiyle başlamıştır. Devletlerin gizli bilgilerini ve stratejilerini gizleme adına Kriptolojiyi çoğu zaman kullanmışlardır. Gizli haberleşmenin ana unsuru olarak Kriptoloji öne çıkmıştır. Casusların ve ajanların devletler adına ne kadar önemi var ise Kriptoloji biliminin de o kadar önemi vardır. şifreleme biliminde şifrelenmesi gereken belge ve sayıların değişik yöntemler kullanılarak gizlendiği ve yine değişik yöntemler kullanılarak bu şifrelerin çözüldüğü bilinmektedir.

Kriptoloji Ne

Kriptoloji Sisteminde Kullanılan Algoritmalar

Günümüzde Kriptoloji bilimi oldukça çok kullanılmaktadır. Gelişen teknoloji nedeniyle Kriptoloji sistemine ihtiyaç duyulmaktadır. Daha çok gizlilik gerektiği için güvenli bir haberleşme sağlanması için şifreleme bilimi ön plana çıkmıştır. Özellikle internet dünyasının herkesce bilinmesi ve kullanılması bu ortamın güvenliğini bozan kişilerinde artmasına neden olmuştur. İnternete bağlı olan bilgisayarların güvenli kalması çok zorlaşmıştır. Önemli bilgilerin korunması için Kriptoloji kullanılması zorunlu hale gelmiştir. Kriptoloji biliminde şifreleme için belirli algoritmalar kullanılır. Günümüzde simetrik ve asimetrik algoritmalar en popüler olanlarıdır. Simetrik algoritma da tek anahtar kullanılırken asimetrik algoritmada 2 tane anahtar kullanılmaktadır. Bu anahtarlar şifrelenmiş belge veya yazının çözülmesi için gereklidir. Asimetrik algoritmaların çözülmesi daha zordur. Bu algoritma da ilk anahtar genele hitap ederken ikinci anahtar kişiye özeldir ve onu çözmesi zordur. 2. anahtarı çözemezsen belgenin ne olduğunu anlayamazsın. İnsanlar şifreleri çözmeye ve bunun karşısında bir şeylere ulaşmaya oldukça isteklidirler.

Ödüllü Kriptoloji Soruları

Kriptoloji Yarışması

Kriptoloji şifreleme Bilimine ilgi duyan kişiler TÜBİTAK‘ın her ay yayınladığı soruları çözerek ödüller kazanabilirler. Kazananlara ödül olarak 3 adet TÜBİTAK Popüler Bilim Kitabı verilir. Ödül kazanmak için sorulan 3 soruya doğru yanıt vermek ve cevapları çözümleriyle birlikte [email protected] e-posta adresine İsim, Soyisim, Adres ve Telefon Numarası bilgileriyle birlikte göndermeniz gerekmektedir. Doğru yanıt verenler arasından on kişi çekilecek kura sonucu belirlenmektedir.

Ödüllü Kriptoloji Yarışması İçin Tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir