İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Artan Dolandırıcılara Karşı Tedbir Almak

Artan Dolandırıcılara Karşı Tedbir Almak

Artan Dolandırıcılara Karşı Tedbir

Artan Dolandırıcılara Karşı Tedbir Almak yazımızda teknolojiden faydalanan dolandırıcıların amacını ve kullandıkları yöntemleri, hedef kitlelerinin kimler olduğunu ve telefonda yapılan hileleri yazdık.

Artan Dolandırıcılara Karşı Tedbir Almak-Teknolojik Dolandırıcılar

Modern dolandırıcılar insafsız insanlardır. Onların numaralarına kanmayın. Eğer sizi kandırırlarsa elinizdeki bütün paradan olabilirsiniz. Her yıl binlerce kişi yeni nesil dolandırıcılardan muzdarip olmaktadır. Sizi kandırmalarını engellemek için yapacağınız en iyi şey 5 dakika kadar geriye dönüp size yapılan teklifini gerçekliğini ve güvenilirliğini düşünmektir. Sizi kandırma ihtimallerini iyi düşünmelisiniz. Hiçbir koşul altında, doğum tarihiniz veya banka bilgileriniz gibi kişisel veya finansal bilgilerinizi paylaşmaya zorlayan birine yanıt vermemelisiniz. Dolandırıcıların telefonda en çok kullandığı dolandırma yöntemleri olarak bu bilgileri kullanmaktadır. Son teknolojiyi kullanan dolandırıcılar hedeflerine daha kolay ulaşabilmektedir. Hackleme yöntemleriyle bilgilerinize ulaşarak sizi çok iyi tanıdıklarını belli etmektedirler. Tedbiri elden bırakmayın.

Artan Dolandırıcılara Karşı Tedbir

Dolandırıcıların Hedef Kitleleri

Yaşlı insanlar dolandırıcıların en büyük hedef kitlesidir. Dolandırıcı yaşlıya telefon ederek bir polis veya banka görevlisi olduğunu iddia ederek tüm bilgilerini ondan ister. Ayrıca kendine ait olan banka hesabına para yatırmasını ister yoksa kendinin tehlikede olduğunu anlatır. Bu anlatımları da çok iyi yaparlar. Bu arada da hiç kimseyi aramasını istemezler. Diğer bir yöntem de kendilerine acıklı bir hikaye seçerler ve sizin yardımlarınızı beklerler. Bu dolandırıcılığı çok iyi anlatırlar ki sizde yardım edersiniz. Bir diğer yöntemde sizi arayarak ödül kazandığınızı bildirirler fakat bunu almak için hesaba ufak para yatırmanız gerektiğini söylerler. Ve siz parayı yatırınca size ödülünüzü göndermezler. Oynadığınız oyunlarda da sizi sürekli ödeme yapmaya iten kandırmacalar mevcuttur. Size gerçek para kazandırmak için önce para yatırmanız gerektiğini anlatan oyunlarda dolandırıcıların en büyük kazanç kapılarındandır. Bu tür oyunlara kart bilgilerini vermeyin. Dolandırıcılar tüm hileleri ve kandırma yöntemlerini çok iyi bilmektedirler.

Telefon Hileciliği

İnternet ortamı dışında telefon ile konuşma yapan yaşlıları ve savunmasız insanlar tehdit altındadır. Bir sürü sebeple sizden para isteyebilirler ve sizin banka bilgilerinizi paylaşmanızı isteyerek terörle savaşmada yardım ettiğinizi ima edebilirler. Fakat bunlar sadece sizden para almak için yapılmaktadır. Telefon dolandırıcılarından korunmak için istenmeyen numaralar gibi servislere abone olabilirsiniz. Cep telefonuna spam bildirimi yapan uygulamalar yükleyebilirsiniz. Ev telefonu çok kullanılmıyorsa kapatabilirsiniz.

Artan Dolandırıcılara Karşı Tedbir Almak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir