HaberYaşam

Change.org İşleyişi

Change.org İşleyişi yazımızda change.org sitesinin ne olduğu, nasıl kullanıldığı, insanlara ne gibi imkanlar tanıdığı ve kampanya oluşturmanın püf noktalarını yazdık.

Change.org İşleyişi

Change.org’da herkes kampanya başlatabilmektedir. Tanıdığınız kişileri harekete geçirerek, karar vericilerle birlikte çalışma imkanı sağlamaktadır. 196 ülkede 100 milyondan fazla kişi toplumlarında kampanyalara destekler vererek bir şeyleri değiştirmektedir. 100.000’den fazla kuruluş mücadele alanlarında ilerliyor ve yeni yardımlarla birlikte çalışma imkanı bulmaktadır. İş verenlerin ve hükumetlerin en üst düzey yöneticileri vatandaşlarla ve müşterileriyle bir ortak platformda bir araya gelmektedir. Medyanın gücü sayesinde Change.org’da düzenlenen ve bir sürü insanın katıldığı topluma yararlı kampanyalar herkese tanıtılmaktadır.

Change.org İşleyişi ve Kampanyalar

Change.org İşleyişi-İmza Kampanyası Başlatma

Change.org sitesine girerek bir kampanya başlat tuşuna basarak kampanya başlatabilirsiniz. Ardından kime hitap etmek istiyorsanız onu seçiyorsunuz.

  • İsteğinizi kime iletmek istiyorsanız onu seçiyorsunuz.
  • Diğer soruda ne istediğinizi yazıyorsunuz. Bu isteğin net olarak yazılması kampanyanın olumlu sonuçlanmasına pozitif etki edecektir.
  • Bir diğer soruda ise isteğinizin gerekçesini anlatıyorsunuz. Bunu da güzel bir dil ile anlatıp kampanyayı başlatabilirsiniz. Açıklama metninin tam anlamıyla konuyu açıklaması gerekir çünkü kişiler ona göre sizin kampanyanıza imza atacaktır. Metniniz hem kalbe hemde akla hitap etmelidir. Güzel bir resim ve video eklenmesi de kampanyanın etkisini arttıracaktır.

Kampanyanın Paylaşılması ve Yayılması

Kampanyanızı başlattıktan sonra sosyal medyalar aracılığıyla mümkün olduğunca yaymanız gerekiyor. Kampanyanızın etkisinin fazla olması için çok kişinin imza atması gerekir. Özellikle Facebook, Twitter gibi sosyal ağlar bu tür kampanyaların hızlı bir şekilde yayılmasını sağlamaktadır. Bu yayılma istediğiniz kuruma gidebileceği gibi haberlere de konu olabilecektir. Sizin arzu ettiğiniz sonuca ulaşmanız böylelikle oluşacaktır.

Change.org İşleyişi-Değişim Platformu

Atılan İmzalar Ne kadar Etkili Oluyor?

Bir kampanyaya atmış olduğunuz imzaların sonucunda başarıya ulaşmasa bile etkisi olacaktır. Başlatmış olduğunuz bir söz, fikir ve oluşumun arkasında durmanız ve sonucu gitmeniz bir gün elbet başarılı olacaktır. Çünkü siz fikri topluma yaymışsınızdır ve ileri de bu fikir gerçekleştirilecektir. Toplumsal dönüşüme neden olabilir. Olumlu anlamda sizin fikirleriniz binlerce insanın yaşamını etkileyebilir. Change.org bu tür hikayeler ile doludur. Şuanda sitede 187.112.801 insan harekete geçmektedir. Sürekli olarak kendilerine olumlu gelen kampanyalara destek vermektedirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir