Yapay Zeka Hayatımıza Giriyor

Yapay Zeka Hayatımıza Hızlı Bir Şekilde Giriyor

Bilim ve Teknoloji Haber Yaşam

Yapay Zeka Hayatımıza Hızlı Bir Şekilde Giriyor yazımızda günlük yaşantımızda ne kadar çok yapay zeka ile karşılaştığımızı, hangi makinelerde ve aletlerde yapay zekanın kullanıldığını ve cep telefonu asistanlarının nasıl iyileştirildiğini yazdık.

Yapay Zeka Gelişimi

Günümüzde kullandığımız teknolojik aletlerde yapay zeka kendisini yavaştan göstermektedir. Filmler de insana benzetilen yapay zekanın, şuanda yaşamımıza makine ve aletler vasıtasıyla girdiği görülüyor. Cep telefonları, bilgisayarlar, google algoritmaları, sağlık sektöründeki ameliyatlara yardımcı robotlar yapay zekayı kullanmaktadır. Yapay zekaya sahip makineler hem kendisi öğrenebilen hemde bu öğrendikleriyle yeni fikirler edinebilen makineler haline gelmiştir. Yapay zekanın gelişmesiyle birlikte insanlara özgü bir takım duygularda yapay zekaya sahip makinelerce kopyalanmaktadır. İnsan ve yapay zekanın birleşiminden yeni ürünler ve çözümler üretilmektedir.

Yapay Zeka-Gazeteci Robot

Yapay Zekanın Kullanıldığı Yerler

Yapay zekanın birçok yerde kullanıldığı görülmektedir. Çin’in başkenti olan Pekin’de Pekin Üniversitesi’nin geliştirdiği yapay zeka ile çalışan gazeteci robot yapılmıştır. Çin her şey de olduğu gibi burada da önceliği almıştır. Robot editör olarak işe başlayan yapay zekanın ürünü, gazetecilerin işini alacak diye korkulmaktadır. Çok hızlı ve anlamlı yazı yazabilme özelliği vardır. Şu anlık haber yapmada gazetecilerden geri kalmasına karşın ileride kendi başına haber ve yazı yazmada büyük bir ilerleme kaydedeceği belirtilmektedir. Yapay zeka ile yazılmış bir film senaryosu olan Sunspring, ilk kısa film olmuştur. Google, Apple ve Tesla gibi teknolojik şirketler bu konu üzerinde çok fazla mesai harcamaktadır. İnternet ve uygulamalar yapay zekayı çokça kullanmaktadır. Özellikle geçmiş döneme ait paylaştığınız resim ve fotoğraflar belirli bir algoritma sayesinde size belirli dönemlerde hatırlatılmaktadır. Google ve Apple kendi kendine gidebilen otonom araç üretmede birbirleriyle yarışmaktadır. Yeni sistemi kullanarak yollarda şoförsüz gidebilen araçlar üretmeye çalışıyorlar.

Yapay Zeka-Apple Siri
Apple Siri

Apple Siri’nin Geliştirilmesi

Google, Waymo adını verdiği otonom araç üzerinde çok fazla çalışmaktadır. Yakın zamanda artık kendi kendine gidebilen araçları yollarda görebileceğiz. Cep telefonlarında Android asistan, iphone’da siri cep telefonu asistanı yapay zeka ile oluşturulmuştur. Siri ilk çıktığı günlerde çok mekanik ve basit bulunup kullanılmamıştır fakat ilerleyen zamanlarda yapılan geliştirmeler ile kullanım oranı artmıştır ve insanların asistanı haline gelmiştir. Apple Siri giderek mükemmel bir asistan halini almaktadır.

Kuantum Bilgisayarlar

Yapay zekada kuantum bilgisayarlar büyük önem taşımaktadır. Bu süper bilgisayarlar normal bilgisayarlardan çok fazla işlem yapabilmektedir. IBM, Watson adını verdiği süper bilgisayar üzerinde çalışmalarına devam ediyor ve kendisine yüklenen verileri işleyerek sorulara hızlı bir şekilde doğru cevaplar vermektedir. İnsan beynine en yakın teknoloji kuantum bilgisayarlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir