Psikoloji

Kişi Depresyona Girdiğini Nasıl Anlar?

Kişi Depresyona Girdiğini Nasıl Anlar? yazımızda kişinin depresyona girdiğini gösteren 8 olumsuz durum ve bu durumlara karşı yapılabilecekleri yazdık.

Depresyon Artışları

Kişi Depresyona Girdiğini Nasıl Anlar? Depresyonun 8 Belirtisi

1-Eskiden zevk aldığınız şeylerden artık hiç bir zevk alamaz hala gelme durumu. En az 15 gün süreyle ve sürekli bu durumun yaşanması (tüm maddeler için geçerlidir) depresyon belirtisi olarak kabul edilir.

2-İlgi ve istek kaybı yaşanması. Eskiden ilgi ve istekleriniz olan şeyler gün içerisinde artık hiç umurunuzda değil ve ilginizi çekmiyorsa bu da bir depresyon belirtisi olarak görülür.

 3-Uyku düzenin bozulması. Uykunuzda değişimler yaşanıyorsa, eskiden az uyuyordunuz şimdi çok uyuyorsunuz vaya eskiden çok uyuyordunuz şimdi az uyuyorsunuz. Yataktan hiç çıkmak istemiyorsunuz veya yatakta saatlerce uyumaya çalışıp uyuyamama gibi problemler yaşıyorsanız, bunlar gibi uyku problemleri de depresyonda olduğunuzun bir göstergesidir.

4-Yeme düzeninizde bariz bir şekilde değişmeler olması. Yemeğinizi diğer günlere göre daha az yemeniz veya daha fazla yapmanız sizde depresyon olduğuna dair bir izlenim uyandırabilir. İştahınızda genellikle düşmeler görülür.

5-Enerjinizin büyük oranda düşmesi

Depresyonda olan insanların enerjisi büyük oranda yerlerdedir. Bir şeyler yapma isteği, ayağa kalkıp bir iş yapabilme enerjisini kendi bulamayan insanlar depresyona yakalanmış olabilir. Kendini bitkin, yorgun, halsiz ve güçten düşmüş hissedenler bu olumsuz hal durumu nedeniyle hayatla bağını kopartmış bir şekilde yaşamını enerji yoksunu hayata küsmüş bir şekilde yaşamak zorunda kalır.

6-Cinsel hayatınızın kötüye gitmesi. Bu durumlarda kişide cinsel istek çok gerilere düşer. Aklından bile cinsel istek gelmez.

7-Kendini değersiz görme. Bu halde olan insanlar kendi özgüvenini yitirmiş ve toplum içinde hiç bir işe yaramadığını düşünenler olarak tanımlanabilir. İnsanlık değerini kendince hiçbir işe yaramayan be,n dünyada niye varım ki, ben neden hiçbir işe yaramıyorum ki, gibi sözlerle düşüren kişi, ağır depresyona girmiş olarak gözükmektedir. Bu durumdan hemen çıkmalı ve kendine iyi yaptığı birkaç iş edinmelidir. Her insanın kendinde yapabildiği bir takım güzel huyları ve yetenekleri vardır. Bunları çıkartacak da kendisidir. Tabi enerji düşüklüğü bu durumda kişiye bunu da yapmasına izin vermeyebilir. En yakın zamanda yardım almak gerekir.

8-Akıldan çıkmayan kendini öldürme isteği. Bu depresyon evresi en tehlikeli evredir. Kişi artık hayatına son verme amacı taşır. Burada kesinlikle uzman psikolog ve psikiyatrislerle görüşülmeli ve iş işten geçmeden depresyondan kurtulmanın çözümü aranmalıdır.

Gizli Depresyon Evlilikleri Boşanmaya Sürüklüyor

Bu maddelerden yarısının kişide bulunması depresyona girdiğinin göstergesi olarak kabul edilir. Genellikle tek maddelik durumlar sizin depresyona girdiğinizi göstermez. Evliliklerde ayrılma nedeni olarak da kişi depresyona girmiş ve kendi mutsuz olduğu için karşı tarafa da mutsuzluğunu gösteriyor. Bu durumda eşler arası kavgalar çıkıyor ve boşanma kararı almaları kaçınılmaz oluyor. Boşanmanın sebebi de kişideki depresyonun anlaşılamaması veya çözüm yollarının eksikliğinden kaynaklanmış olmasıdır.

Kişi Depresyona Girdiğini Nasıl Anlar?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir