İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Depresyondayken Bile Kendinizi Egzersiz Yapmaya Nasıl Motive Edersiniz?

Depresyondayken Bile Kendinizi Egzersiz Yapmaya Nasıl Motive Edersiniz?

Depresyondayken Bile Egzersiz

Depresyondayken Bile Kendinizi Egzersiz Yapmaya Nasıl Motive Edersiniz?

Depresyondayken Bile Egzersiz

Geçtiğimiz Birkaç Yıl Hem Fiziksel Hem de Zihinsel Sağlığımız Zorlandı

Birçoğumuz evlerimize kapanmışken, özellikle 2020’nin çoğunda spor salonları aralıklı olarak kapatıldığında ev fitness ekipmanları için interneti taradı, ev spor salonlarımızı parça parça oluşturduk ve çok farklı bir egzersiz deneyimine uyum sağladık. Bu sınırlamalar, bazı fitness fanatikleri için heyecan verici, yaratıcı zorluklar sundu. Ancak aynı zamanda egzersiz yapmayı daha da zorlaştırdılar, bu da spor salonunda daha az saate ve genel fiziksel zindelikte bir azalmaya yol açtı.

Benzer şekilde, evdeki fazladan zaman, çoğumuzu içe bakmaya zorladı; diğerlerinden uzaklık, sosyal alışkanlıklarımızda büyük ölçüde keskin bir değişiklik ve yol boyunca savaşmak için birçok zihinsel engel sunuyor. Araştırmalar, Kaiser Aile Vakfı’nın her yaştan katılımcı arasında depresif ve anksiyete bozukluğunda artış olduğunu bildirmesiyle birlikte, pandeminin kolektif ruhlarımız üzerinde önemli bir iz bıraktığını şimdiden gösteriyor. CDC’nin son birkaç yılın çılgınlığının neden olduğu stresle başa çıkmak için tavsiyeleri bile var.

Beynimiz ve vücudumuz, işlev görmemize yardımcı olmak için birlikte çalışır. Ama her zaman göz göze gelmezler. Forma girmek veya formda kalmak için en iyi niyetle bile, bazen zihinsel sağlığımız, en temel fitness hedeflerine ulaşmamızı engelleyebilir. Depresyon ve kaygı, ilham alma duygumuzu kolayca etkileyebilir ve kendimizden şüphe duymamızı tetikleyerek, depresyondayken bile egzersiz yapmak için nasıl motive olacağımızı sorgulamamıza neden olabilir.

Bu bağlantıyı daha iyi anlamak için, fiziksel ve zihinsel sağlığımızı dengelemek için bazı mükemmel bakış açıları ve rehberlik sunan birkaç uzmanla sohbet ettik.

15 Dakikalık Egzersiz

Egzersizin Ruh Sağlığına Faydaları

Zihinsel sağlığımızın egzersiz yapma motivasyonunu nasıl engelleyebileceğini ele almadan önce, bunun tersi olan ilişkiye bir göz atalım – egzersizin beynimizi nasıl etkilediğine.

Egzersiz yaygın olarak bilinir ki akıl sağlığına fayda sağlar. Bilimsel bir bakış açısından, egzersiz yapmak, ruh halimizi iyileştiren ve zevk duygumuzu artıran endorfin ve dopamin gibi nörotransmitterleri serbest bırakarak stres, depresyon ve kaygıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca egzersiz yapmak oksijen arzını arttırır beyne, hafızada ve düşünmede artışa yol açar. Pek çok insanın işe gitmeden önce sabah sporu rutini ile uğraşmasının bir nedeni var.

CPT, RDN’den Julia DeLissio’ya göre, dopamin artışı, daha zararlı zevk arayan çözümlere direnmemize yardımcı olmak için kritik öneme sahip.

“Mutlu olduğumuzda ve tatmin olduğumuzda, “iyi hissettiren” nörotransmitter olan dopaminden keyif alırız” dedi. “Depresyonda olduğumuzda, dopaminimiz tükenir ve yiyecek, uyuşturucu veya diğer zevk arayan faaliyetlerde cevaplar ararız.”

Kişi Depresyona Girdiğini Nasıl Anlar? Depresyon belirtileri

Depresyon ve Anksiyete Egzersizi Nasıl Etkiler?

Bu nedenle, egzersizin (bariz fiziksel sağlık yararları ile birlikte) zihinsel durumlarımız için bir nimet olabileceğini belirledik. Ancak Joseph Librizzi’ye göre (Colorado’da Lisanslı Klinik Sosyal Hizmet Uzmanı), pratik yapmak, depresyon ve kaygı gibi şeyler içeri girdiğinde, yararlı olduğunu bildiğimiz faaliyetler bile birdenbire aşılmaz görünüyor.

“Bir egzersiz rutinini uygulamamızı ve sürdürmemizi daha az olası hale getirmenin yanı sıra, depresyon ve kaygı, sözleşmeli veya eleştirel bir zihniyeti, kişinin kendisine ve dünyaya olumsuz bir bakış açısını içeren olumsuz durumlardır ve bu, içinde olduğumuzda doğru gibi görünür. Hayatımızın her alanını etkiler” dedi.

Librizzi, bu bakış açısını doğrudan araştırmayı önerir. Librizzi, bu geçici zihin durumunu sorgulayabilir ve şüphe duyabilirseniz, bunun üzerinde çalışmaya başlayabilir ve güçlü alışkanlıklar geliştirebilirsiniz.

“Depresyon veya kaygının gerçekte ortaya çıkmasına rağmen, sizin hakkınızdaki gerçek olmadığını biliyorsunuz” dedi. “Doğal gelmiyor. Genel olarak bilirsiniz ama özellikle yükseldiği ve kendinizi bir büyünün etkisindeymiş gibi hissettiğiniz zamanlardan anlarsınız. Egzersize kasıtlı olarak gerçeğin büyüsünü bozmanın bir yolu, kendiniz hakkında doğru olanı takip etmenin bir yolu olarak yaklaşılabilir. İyileştirilmiş zihinsel sağlık ve genel esenlik bunun meyvesidir.”

Librizzi ayrıca sınırlama kavramını da gündeme getirdi. Bulaşık yıkamak veya spor salonuna gitmek gibi zor veya istenmeyen olarak algıladığımız aktiviteleri yapmaya karşı direnç. Sağlıksız alışkanlıklar yoluyla zevk arama eğilimimiz gibi, dar veya depresif bir zihniyet de bizi başarmak istemediğimiz görevlerden özgürleşmeye zorlayacaktır.

“Özgürlüğü nasıl aradığınızı bir düşünün,” dedi. “Aşırı yemek yemekten, sosyal medyada telefonda gezinmekten, içmekten veya aşırı sarhoş olmaktan olabilir. Her türden bağımlılık, sınırlamalara nasıl tepki verdiğimiz ve bu sınırlamalardan kurtulma arayışımızla bağlantılıdır. Sınırlamalar sadece gerçekler değildir. Bulaşıkları yıkamak veya trafikte sinirlenmek sadece olumsuz gerçekler değildir. Bir bilinç biçimi olan bakış açımız nedeniyle olumsuzlar.”

Depresyondayken Bile Kendinizi Egzersiz Yapmaya Motive Etmenin Yolları

Peki depresyondayken egzersiz yapmak için kendinizi nasıl motive edersiniz? DeLissio’ya göre, gerçekten zevk aldığınız aktivitelere odaklanan bir fitness rutini oluşturmanıza yardımcı olur. Bu, motivasyon yaratmayı ve sürdürmeyi çok daha kolay hale getirir.

“Yürüyüş yapmayı seviyorsanız, ancak kendinizi ağırlık odasında ağırlık kaldırmaya zorluyorsanız ve kendinizi günler atlarken buluyorsanız, sevdiğiniz bir şey için eğitime başlamaktan daha kötü durumda olacaksınız” dedi.

DeLissio ayrıca iki ana motivasyon türünü incelemeyi öneriyor.

  • Dışsal Motivasyon, ödüller veya cezadan kaçınma gibi dış kaynaklara dayanır.

“Bu motivasyon kaynağı zayıftır ve genellikle insanlar alışkanlıklarınızı doğrulamayı bıraktığında bozulur” dedi. “Bir örnek, Instagram’da sıcak bir fotoğraf gönderebilmeniz için 10 libre kaybetmeyi hedeflemek olabilir. Hedeflerinizi, kendi değerlerinize göre başarma ihtiyacına değil, başkalarının fikirlerine göre şekillendiriyorsunuz.”

  • İçsel motivasyon, davranış ve ödül dışsal değil içsel olduğunda ortaya çıkar.

DeLissio, “Bir örnek, halterden hoşlandıkları için antrenman yapan bir haltercidir” dedi. “Bundan zevk alıyorlar, bu yüzden bunun için eğitmek zahmetsiz geliyor. Bu motivasyon şekli çok daha güçlüdür ve dışsal motivasyondan daha iyi bağlılığa yol açar.”

Ödüllere veya başkalarının onayına bağlı kalmak yerine, kişisel olarak ödüllendirici bulduğunuz aktiviteleri, özellikle de sağlık hedeflerinizle ilgili olarak bulun. Ve depresyon veya anksiyete ile mücadele edenler için Librizzi, egzersizle meşgul olmak için üç mükemmel öneride bulundu; Bunların tümü, deneyimi bölümlere ayırmanıza ve deneyimle daha etkili bir şekilde bağlantı kurmanıza yardımcı oldu.

Depresyondayken Bile Egzersiz Yapmak İçin Nasıl Motive Olunur?

  1. Egzersiz için ayrılmış bir alanınız olsun. “Bu, zihni harekete geçirir ve zihin odağının gelişmesine yardımcı olur.”
  2. Egzersiz yaparken telefonunuzdan kaçının. “Düşüncelerin ve hislerinle, direnişinle ol, gözlemle.”
  3. Başkalarıyla birlikte çalışın. “İnsanlık durumu, ortak paylaştığımız şeyler üzerine düşünmeyi hayatınıza ve egzersiz rutininize dahil edebilirsiniz.”
  4. Egzersizi bir fiziksel öz farkındalık biçimi olarak kullanın. “Bedenle ilgilenmek ve ona bakmak, insan yaşamının doğası üzerine bilinçli olarak, meşgul olduğumuzda, fiziksel bir meseleden çok daha fazlası olabilir.

Librizzi, sınırlamalar kavramı hakkında, sınırlayıcı veya zor olarak algıladığınız faaliyetler etrafında zihniyetinizi yeniden çerçevelemenize yardımcı olduğunu söyledi. Librizzi, niyet ve farkındalıkla yaklaşıldığında bu faaliyetlerin aslında kendinizle daha iyi bağlantı kurmanıza ve kendinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olabileceğini söyledi.

“Olumsuz ruh halleri ve sağlığa bakışımızın dar çerçevesi, sağlıklı alışkanlıklar geliştirmenin ve sürdürmenin önüne geçiyor” dedi. “Bu yüzden zihniyetimize, sınırlamaları görme şeklimize, çabaya, rutine ve bizi gerçekten özgür ve tatmin etmeyen sınırlamalardan kurtulmaya çalışma yollarımıza meydan okumamız gerekiyor.”

Depresyondayken Bile Kendinizi Egzersiz Yapmaya Nasıl Motive Edersiniz?-Kaynak: spy.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir