Kimlik Avı Dolandırıcılığı

Kimlik Avı Dolandırıcılığı Nedir?

Bilim ve Teknoloji Haber Yaşam

Kimlik Avı Dolandırıcılığı Nedir? yazımızda saldırganlar ve dolandırıcıların kimlik avı için kullanmış olduğu e-posta yöntemi ve diğer yöntemleri ve kimlik avına karşı alınabilecek tedbirleri yazdık.

Kimlik Avı Dolandırıcılığı-E-posta Kullanımı

Kimlik avı için günlük olarak 156 milyon civarında dünyanın her yerinde bulunan kullanıcılara e-posta gönderilmektedir. Söz konusu saldırılar sadece şirketlere değil, kişisel olarak herkes hedef alınmaktadır. Saldırganlar ve dolandırıcılar verileri ele geçirmek için bu tür yöntemler kullanmaktadır. Üstelik kimlik avı saldırıları sadece e-posta gönderimiyle yapılmamaktadır. Kısa mesajlar, mesajlaşma uygulamaları, telefon görüşmeleri ve web sitelerinde karşılaşılan pop-up’lardır. Özellikle bazı kimlik avına yönelik gönderilen e-postalar neredeyse gerçek şirketlerin e-postasına benzetildiği için çok tehlikelidir.

Örneğin, telefon faturanızın ödenmeyen bakiyesiyle ilgili gönderilen bir e-postayı, gerçek telefon şirketinizin göndereceği e-postadan ayırt etmek neredeyse imkansızdır. Burada dikkat edilmesi gerekenler ise e-postayı okur okumaz ödeme ayrıntıları için bağlantıya tıklamamalı ve istenilen kişisel bilgileri girmemelisiniz. Bu tür dolandırma işlemlerinde e-postanın hangi adresten geldiğine ve sizi hangi adrese yönlendirdiğine dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

Mükemmel E-posta

Kimlik Avına Karşı Alınacak Tedbirler

  • Öncelikle bankaların ve şirketlerin sizin kişisel bilgilerinizi öğrenmek için e-posta göndermeyeceğini aklınızda tutun. Aynı şekilde mesajda göndermezler. Bu tür bağlantılara güvenmeyin ve bilgilerinizi paylaşmayın.
  • Faturanız veya alacağınız olduğuna dair e-posta aldıysanız, bunu teyit etmeden kesinlikle bağlantıya tıklamayın. Eğer yanlışlıkla veya bilmeyerek tıklarsanız asla bilgilerinizi vermeyin.
  • Son olarak insanları istedikleri şeye yöneltmek için saldırganlar korku, tehdit ve güvenlik zafiyetlerini sıkça kullanmaktadır. Herhangi bir hesabınızın kapandığına veya kapanacağına dair tehdit içeren, şu kadar zamanda gönderilen linke tıklamazsanız, bir takım yaptırımlar olacağına dair mesajlara dikkat edin. İnsanları nasıl tuzaklarına düşüreceklerini iyi bildikleri için dikkatli olmak gerekir.

Kimlik Avı Dolandırıcılığı Nedir?-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir