İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Kiralık veya Satılık Ev Arayanlara Uyarı

Kiralık veya Satılık Ev Arayanlara Uyarı

Emlakçı Seçimi

Kiralık veya Satılık Ev Arayanlara Uyarı yazımızda kapora ücretini yatıran kişilerin nasıl dolandırıcıların hedefi olduğu ve insanların ev alma umutlarını nasıl hiçe saydıklarını yazdık.

Kiralık veya Satılık Ev Arayanlar İlanlara Dikkat Etmeli

Son zamanlarda kiralık veya satılık daire, ev ve konutlar normal fiyatının çok altında internet sitelerinde ilana verilmektedir. Bu ilanlara başvuru yapanlar kapora ücretini ödediği zaman sahtekar satıcılar parayı alıp kaçmaktadırlar. Sözde satılan evi alan kişi görmek bir yana parasını da geri alamamaktadır. Tüketici parayı yatırıyor fakat elinde makbuz yok, remi evrak yok ve kanıtlayabileceği bir belgesi yok. Bu durumda kandırılan tüketici hakkını da aramak da zorlanmaktadır.

Satış yapma bahanesiyle kapora isteyen kişiler sahibinden.com gibi ilan verilen sitelerde bir hayli artmıştır. Bu durum polisi harekete geçirmiş ve baskınlar düzenlenmiştir. Yakalanan kişilerin bir çok kişiyi dolandırdığı ortaya çıktı. Şikayet eden kişi sayısı yüzlerce olmasına karşın mağdur olan kişi sayısı çok daha fazla olduğu anlaşıldı. Bu tür tuzaklara düşmemek için güvenilir yerlerden ve tüm belgelerin kontrolünü yaparak kiralık veya satılık daire alınması gerekiyor. Özellikle kapora parası verilirken paranızın sahtekarların eline düşmemesi için çok dikkatli olunması gerekir.

Yaşam Kalitenizi Yükseltin

Mehmet İlhan’ın Dolandırılması

İlan sitelerine koyulan cazip fotoğraflar, ikna edici sözler ve uygun fiyatlar insanları kandırmaya yetebiliyor. Dolandırıcılar bu tür uygulamaları yaparak kişileri rahatlıkla tuzaklarına çekebilmektedir. Mehmet İlhan‘da ayı tuzağa düşmüştür. İstanbul Beylikdüzü’nde beğendikleri bir evi almak istemişlerdir. Kelepir olduğu yazan evde harika fotoğraflarla Mehmet bey ikna edilmiştir. Mehmet bey karısıyla birlikte bu evi almaya karar verdi ve sahtekar satıcıya 4 bin TL kapora ücreti verdi. Ancak fotoğraflarını beğendikleri ev ile karşılarına çıkan ev arasında çok büyük farklar vardır. Beğendikleri evin gördükleri evle alakası olmadığını anlayınca kaporasını geri istedi. Fakat satıcı bu satıştan vazgeçemezsin yoksa kaporan yanar diye tehdit etti.

Yanlış yer gösterip üzerine de zorla değerinin altında bir yeri Mehmet beye satmaya çalıştılar. Bu durumda Mehmet bey bu dolandırıcıları mahkemeye verdi ve şuanda kapora parası gitmiş vaziyette mağdur olarak mahkemenin sonucunu beklemektedir. İlanda yer alan resimlere kanıp ta kapora verirken incelemenizi tam yapmayı unutmayın işin altından böyle sahtekarlıklar çıkabilir. Ev ararken tuzağa düşmeyin. Mal sahibinin sözleşmede ismi geçmesi ve imzasının olmasına dikkat edilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir