Veri Güvenliğiniz Ne Kadar Güvende?

Veri Güvenliğiniz Ne Kadar Güvende? yazımızda internet ortamında yaşanan güvenlik sorunları nedeniyle, insanların verilerinin tehdit altında olmasını, kişisel bilgilerin paylaşımında dikkatli olunması gerektiğini ve şifre belirlerken dikkat edilecekleri yazdık.

Veri Güvenliğiniz Tehlikede Olabilir?

İnternet dünyası saldırı ve dolandırıcıların bol olduğu, potansiyel tehlikeleri olan bir yerdir. Saldırıya uğrayan ve bilgileri çalınan şirketleri haberlerden duymaktayız. Dünyanın en iyi bilinen sağlık kuruluşu, ünlü bir medya kuruluşu, alışveriş sitesi ve iletişim sitesi yapılan dijital saldırılar sonucu insanların finansal ve kişisel verileri tehdit edilmiştir. Şirket elinde bulunan verileri güvence altına almak ve korumak için birçok uzmanla çalışmaktadır. Yakın bir zamanda İsviçre’nin telekomünikasyon operatörlerinde Swisscom’un 1 milyona yakın müşterisinin bilgilerinin çalındığı belirtilmiştir. Uber şirketinin de 2017 yılında 57 milyon kullanıcısının bilgilerinin çalındığı bildirilmiştir.

Devasa şirketler bu tür saldırılara sürekli olarak maruz kalmaktadır. Büyük şirketlerin güvenliği hackerlar tarafından sürekli olarak tehdit edilmektedir. Verileri çalınan bazı büyük firmalar ise fidyeler ödeyerek bilgilerini geri almıştır. Güvenlik açıkları ne yaparsalar yapsınlar hep var olmaktadır. Özellikle son büyük hackerlık olayında hackerların yaşının 15, 16 ve 20 civarlarında olması, şirketlerin güvenliği ne derecede önem verdiklerini göstermektedir. Bu hacker grubu, şirketin 1.2 milyon müşterisinin kişisel bilgilerine, banka hesap bilgilerine, kredi kartlarına ve banka kartlarının numaralarına erişebilmişti. Bunu yapan çocuklar cezalandırılsa da, hackerların saldırılarının devam edeceği görülmektedir.

Bize düşen görev ise kişisel bilgilerin paylaşımında dikkatli olmamızdır. İnternette her formu detaylarına kadar doldurmayın. Bu tür bilgiler ile kötü niyetli kişiler önemli şifrelerinizi tahmin edebilir, telefonunuzdaki özel bilgileri ele geçirebilir ve e-postalarınıza erişebilir.

Teknolojinin Gelişmesinin Önemi ve Güvenlik

Şifre Güvenliği İçin Yapılacaklar

  • Bütün şifrelerinizi güvenli bir kombinasyonda belirleyin. Şifre oluştururken küçük ve büyük harf, rakam ve özel karakter kullanın. Bankalar bu tür kombinasyonları seçerler. Doğum günü, yaş, şehir bilgilerini şifre oluştururken kullanmayın.
  • Alışveriş yaptığınız sitelerde kredi kartı ödemesi yaparken tarayıcınızın adres satırında SSL güvenlik sertifikası olduğuna ve yeşil renkli kilit şekli olduğuna dikkat edin. Büyük alışveriş sitelerinde ayrıca şirketin tam ismi tarayıcı da yazar.
  • Bilgilerinizi, bilmediğiniz ve güvenmediğiniz ortamlarda paylaşmayın.
  • Bilgisayarınıza dosya indirirken virüs taramasından geçirin. Bilmediğiniz sitelerden dosya ve uygulama indirmesi yapmayın. Genellikle virüs, trojan ve truva atları bilgisayarınıza bulaşır. Bu zararlı programlar sayesinde hackerlar bilgisayarınızı ele geçirir ve sizi adım adım izler veya bilgisayarınızı çökertirler.
  • Bilgilerinizin ve dokümanlarınızın mutlaka yedeğini alın.

Veri Güvenliğiniz Ne Kadar Güvende?-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Yorum yapın