Temassız Ödeme İle Paranız Çalınıyor Olabilir

Temassız Ödeme İle Paranız Çalınıyor Olabilir yazımızda haberiniz olmadan yanınızdaki kişinin elinde bulunan cihazla temassız ödeme özelliği olan kartınızdan para çekmesini ve dikkatli olunmasını yazdık.

Temassız Ödeme İle Dolandırma Yöntemi

Hırsızlar teknolojiyi kullanarak ellerinde tuttukları pos cihazlarla cebinizde ve çantanızda taşıdığınız temassız ödemeli kredi kartlarından belli tutardaki parayı hızlı bir şekilde çekebilmektedir. Size yakın olması bunun için yeterli olacaktır. Bu tür ödemelerde şifre gerekmediği için kredi kartınızdan hızlı bir şekilde paranızı çekebilirler. Ülkemizde yaklaşık olarak 14 milyon kişi temassız ödemeli sistemle ödemelerini gerçekleştirmektedir. Temas etmeden yapılan ödeme ile kullanıcılar şifre yazmaktan, sıra beklemekten kurtularak hızlı bir şekilde ödemelerini yapıyorlar.

Örneğin bir lokantada yemeğinizi yedikten sonra ödeme yapmak için kasa sırasına girdiğinizde arkanızda bu tür dolandırıcılar var ise pos cihazını çıkararak sizin haberiniz olmadan kartınızdan küçük miktarlarda paranızı çekebilmektedir. Dolandırıcı bunu yaparken hızlı olduğu için sizin haberinizin olma durumu da oldukça düşüktür. Dolandırıcının tek yaptığı şey mobil pos cihazına belli miktarda fatura tutarı girmek ve temassız özellikli kredi kartı olan kişiye yaklaşıp kartı cihaza okutmaktır. Daha çok kalabalık yerlerde bu işlem yapıldığı için kişiler farkına varmıyor. Ayrıca çekilen tutar küçük olduğu için bankadan her hangi bir uyarı gelmemektedir. Ödeme sisteminde en yüksek tutar şuanda 90 TL‘dir. 90 lira üzerindeki işlemler şifreli yapılmaktadır. Kullanıcı isterse bu rakamı daha yükseklere çıkarabilmektedir. Hırsızlarda 5, 10, 20 lira gibi rakamlarla fatura ödemesi yaptıkları için insanların fark etmesi zorlaşmaktadır.

Yemek Kartları İptal

Alınması Gereken Önlemler

Kredi kartının limiti en düşük seviyede tutulmalıdır. Her ay düzenli olarak kredi kartı ekstresi kontrol edilmelidir. Dolandırıcıların hedefi olduysanız kredi kartınızın temassız özelliğini kapatmalısınız.

Yorum yapın