Jack Ma Alibaba-China Pages

Jack Ma Alibaba Kurucusundan Girişimcilik Tavsiyeleri

Bilim ve Teknoloji Ekonomi ve Para

Jack Ma Alibaba Kurucusundan Girişimcilik Tavsiyeleri yazımızda Jack’in Alibaba’yı kurarken ki hedefi, girişimcilerin ürünlerini pazarlarken dikkat edecekleri şeyler ve Alibaba’dan önce China Pages’in kurulmasını yazdık.

Jack Ma Alibaba Kurucusu

Jack Ma, işini başlattığında ürünlerini ve fikirlerini dünyanın her yerine satmaya çalışıyordu. Alibaba’yı kurarken arkadaşlarının ithalat ve ihracat yapacak güçleri yoktu. Umut etti ve Alibaba’nın bir gün deniz aşırı ülkelere ürünleri rahat ve ucuz bir şekilde gönderilmesini sağladı. O zamanlar dünyanın bir ucundan diğer ucuna gitmek nasıl pahalı bir şeydi. Alibaba şirketi ise çoğu ürününü bir gemiye toplayıp bedavaya kargolamaktadır. Özeli ürünlerden kargo ücreti talep etmektedir. Ulaşımda başlatmış olduğu bu yenilik ve konfor hızlı bir şekilde büyümesini sağlamıştır. Türkiye’den müşteriler ufak bir parça bile Çin’den sipariş ederse en fazla 2 ay içerisinde kendilerine kargo ücreti olmadan gelebilmektedir. Şahsen aldığım ürünler ortalama 3 hafta içerisinde elime geçiyordu.

Alibaba Group e-ticaret sitesidir. Çin’de çevrim içi piyasalarından biri olarak görev yapmaktadır. Alibaba.com üzerinde 200 ülkeyi aşkın 3.5 milyon şirket faaliyet göstermektedir.

Jack Ma Alibaba

Girişimciler Ürünlerini Dünyaya Satmalıdır

Üretilen ürünlerin Amerika’ya Avrupa’ya ve dünyaya satılması gerekir. Günümüzde ise Çin gibi Uzak Doğu ülkelerine ürünlerin satılması büyük bir şanstır. Girişimcilerin ürettikleri ürünleri mutlaka dünyaya pazarlayabilecek duruma getirmeleri gerekir.

Jack Ma Alibaba
Jack Ma

China Pages’in Kurulması

Jack Ma, 1995 yılında işini başlattıktan sonra 24 tane arkadaşını evine çağırdı. O yıl ilk defa Amerika’nın Seattle kentine gitmişti ve interneti keşfetmişti. Jack interneti gördüğünde geleceğin bunun etrafında şekilleneceğini tahmin etmiştir. Jack Seattle’a gittiğinde arkadaşının ofisine gitmiş ve 5 tane bilgisayar olduğunu görmüş. Daha önce hiç bilgisayara dokunmamıştı. O zamanlar bilgisayarlar çok pahalıydı ve Jack için karmaşık geliyordu.

Arkadaşı Jack’e istediği kelimeyi girmesini ve internette arayabileceğini söyledi. İlk yazdığı kelime “beer” oldu. Bira anlamına gelen kelimeyi niye yazdığını hala bilmiyor. Çünkü içki içmiyordu. Çıkan sonuçlarda Amerikan birası, Alman birası, Japon birası vardı. Ama Çin birası yoktu. Çin birası olmadığını gören Jack, bu yüzden Çin kelimesini girdi. Çin hakkında hiçbir bilgi yoktu. Jack’in aklına o anda Çin ile ilgili bilgileri internete koymak geldi.

Alibaba Girişiminin

Çin’e Geri Dönmek

Çin’e döndüğünde Çin ile ilgili bilgileri internete girmek istediğine karar verdi ve okuldan istifa etmek istedi. O zamanlar üniversitede öğretmendi. 6 yıldır öğretmenlik yapan Jack, artık bu işi yapmayacağını kafasına koymuştu. 24 tane arkadaşını evine çağırdı ve internet ile ne yapacağını onlara anlattı. 23 tanesi boş versene cevabını verdi. Arkadaşları Jack’e internetin boş olduğunu, dünyada internetin olmadığını ve bilgisayar hakkında hiçbir şey bilmediğini söyledi. Neden bunu yapmak istiyorsun diye de sordular. İçlerinden sadece biri istiyorsan dene cevabını verdi. Eğer yanlış bir şeyse geri gel dedi. Tüm gece düşünen Jack, hala devam etmek istediğini karar verdi.

Pek çok insanın aklına akşamları güzel fikirler gelir, fakat sabah uyandıklarında yapması gereken işleri yapmak zorundadırlar. Farklı bir şeyler yapması gerektiğini anlamıştır. Arkadaşlarından ve ailesinden 2000 dolar toplayarak işe başladı. China Pages kurulma hikayesi böyle başlamıştır.

Jack Ma Alibaba Kurucusundan Girişimcilik Tavsiyeleri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir