Ekonomi ve ParaHaber

Alibaba Girişiminin Başarılı Olmasının Nedeni

Alibaba Girişiminin Başarılı Olmasının Nedeni yazımızda Jack Ma’nın kurduğu e-ticaret sitelerinin ilklerinden olan Alibaba’nın başlangıcını, nasıl ilerlediğini ve başarılı olmasında etkili olan duyguları yazdık.

Alibaba Girişiminin Başlangıcı

Jack Ma’nın ilk büyük girişimi olan China Pages‘i tanıttığı 1995 yılında kurana kadar, girmiş olduğu projelerin hiçbirinde başarılı olamamıştır. 1995 yılında Çin ürünlerinin dışarıya satılma fikri aklına gelmiştir. Çin’de bulunan küçük işletmelerin, dünyanın geri kalan bölümüne satış yapmasına yardım edecek bir şey bulması durumunda bu başarılı bir girişim olacaktı. 1999 yılına gelindiğinde ise Alibaba projesini kendi dairesinde başlatmıştır.

Alibaba Girişiminin Başarısı

Alibaba’da Mutluluk Sıralaması

Alibaba’yı kurarken öncelik sıralamasında müşteriler, çalışanlar ve hissedarlar öncelik sırasına göre gelmekteydi. Jack, Alibaba’ya yatırım yapacaklara önceliği bu sırada olduğunu açıklaması da New York borsasında 20 milyar dolarlık bir hisse toplamasına engel olmamıştır. Alibaba’yı kurarken ailesinden, arkadaşlarından ve akrabalarından toplamda 50 bin dolar alarak bu işe başlamıştır. Yatırımcılara söylemiş olduğu müşterilerin öncelikli olması onlara garip gelmişti. Bazı yatırımcılar Jack’e, Alibaba’nın sahibi sen olmasaydın asla hissedarları üçüncü sırada yer alan bir şirkete yatırım yapmazdık diye söylemiştir.

Genel olarak yatırımcılar önceliği hissedarlara veren şirketlere yatırım yapmaktadır. Jack ise bu sözlere karşın önceliğin müşterilerin mutluluğuna daha sonra çalışanların mutluluğuna dolayısıyla hissedarlarında mutlu olacağını söylemiştir. Hissedarların mutlu olması ile müşterilerin ve çalışanların mutlu olma garantisi yoktur.

Alibaba Girişiminin Başarısı
Alibaba Çalışanları-1999

Alibaba Girişiminin Başarılı Olma Nedeni-Güven Duygusu

Alibaba Jack’in kendi dairesinde kurulurken, Jack’in ona güvenen kişilere verebilecek hiçbir şeyi yoktu. Çevresindeki herkese tüm birikimlerini masaya koymalarını söyledi. Toplanan parayı ise 10 aylık yiyecek ve oda kirasına ayırdı. Yanında bulunan 18 kişiden sadece yanındaki paraları vermesini ve ailelerinin birikimlerini bu işe karıştırmamalarını istedi. Çünkü batarsalar ailelerin bu durumdan etkilenmesini istemiyordu. Toplamda 50 bin dolar birikti. Jack Ma, ona güvenen bu insanlar yüzüstü bırakmamak için Alibaba’yı kurdu ve çalışmalara başladı. Jack ve bu insanları bir araya getiren şey de güvendi. Onların güvenini boşa çıkarmamak için vizyonuna sadık kaldı. Çalışanlarının da güven ilişkisi hep öncelikleri arasında olmuştur. İnsanların onun için değil, oluşturduğu vizyon için çalışmasını istedi.

Jack Ma Alibaba
Jack Ma

Kültürün Alibaba’daki Önemi

Jack, zeki insanların kendisi için çalışmasını ister fakat zeki insanların yönetilmesinde kural ve kanunlar değil kültürün etkili olması gerektiğini savunur. Alibaba’da bu yüzden kültürün geliştirilmesinde çok fazla para harcanmaktadır. Kültüründe temeli de yine güven duygusudur.

Alibaba Girişiminin Başarılı Olmasının Nedeni.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir