İstanbul'da ve Edirne'de Aylık Öğrenci Giderleri

İstanbul’da ve Edirne’de Aylık Öğrenci Maliyetleri

Ekonomi ve Para Haber Yaşam

İstanbul’da ve Edirne’de Aylık Öğrenci Maliyetleri yazımızda üniversiteyi kazanan gençlerin İstanbul ve Edirne’de ailesi, öğrenci evi, özel yurt ve devlet yurdunda kaldığında oluşacak maliyetlerini yazdık.

İstanbul’da ve Edirne’de Aylık Öğrenci Maliyetleri

Ailesinin yanında üniversiteye giden öğrencilerin okul masrafları 500 TL‘ye kadar çıkabilmektedir. Bir öğrencinin ulaşım masrafı 85 TL tutmaktadır. Aylık öğrenci akbilinin maliyetidir. Öğrenci evde yemek yemez ise, kahvaltı ve öğle yemeği maliyeti aylık 340 TL tutmaktadır. Telefon faturası ve diğer şeylerde eklendiğinde 500 TL’lik bir fatura ortaya çıkmaktadır. Edirne’de ise bu rakam 400 TL‘ye inmektedir.

İstanbul'da Konut Satışı

Öğrenci Evinde Kalmanın Maliyeti

İstanbul’da öğrenciler toplanıp bir evde kaldıklarında kişi başı aylık toplam giderleri 1300 TL olmaktadır. Yiyecek ve içecek masrafı 350 TL olarak hesaplanmıştır. Bu ücretin içinde sosyalleşme ve okul masrafları yoktur. 3 kişilik bir arkadaş topluluğunun aylık masrafları oldukça yüksek olmaktadır. Edirne’de ise bu rakam 850 TL‘ye düşmektedir. Öğrenci evlerinde kalmak şehir kesiminde pahalı iken kırsal kesimlerde daha uygun fiyatlar ile okunabilmektedir. İstanbul’da ev kiralarının çok yüksek olması öğrencileri zorlayan en büyük mali etkendir. İstanbul’da bir öğrenci tek başına kirada kaldığında aylık gideri 1375 TL‘ye kadar yükselmektedir. Edirne’de ise 1100 TL aylık gideri olmaktadır.

Özel Yurt Masrafları

Bir öğrenci özel yurtta tek kişilik bir odada kalıp yemeğini dışarıda yer ise aylık yurt ücreti 1125 TL olmaktadır. Edirne’de ise aynı koşullarda odada kalmanın ücreti 1020 TL‘dir. İstanbul gibi büyük şehirlerde öğrenciler para kazanılacak birileri olarak görüldüğü için okuma masrafları artmaktadır.

Devlet Yurtlarında Öğrenci Maliyeti

Devlet yurdunda kalan bir öğrencinin aylık masrafı 675 TL‘dir. 3 kişilik odalarda kalan öğrencilerin barınma masrafları 150 TL – 250 TL arası değişmektedir. Bu ücrete diğer masraflarda eklendiğinde 675 TL’lik bir ücret ortaya çıkmaktadır. Devlet yurdunda da kısıtlı kontenjan olduğu için herkes girememektedir. Devlet yurtlarında kısıtlamalar olduğu için buralarda kalmak istemeyenlerde alternatiflere yönelmek zorunda kalıyor.

Ek Gelirle Okumak

Öğrencilerin masrafları okurken bir hayli artmaktadır. Ek gelir elde edemeyen öğrenciler besin sıkıntısı çekmektedir. Bir et yemeği veya meyve alabilme imkanları kısıtlı olabilmektedir. Hayatın pahalılaşması tüm halkı olduğu kadar öğrencileri de olumsuz etkilemektedir. Kredi alacak öğrencilerde KYK kredisinin ödeme bittikten 2 yıl sonra ödendiğini unutmasın. Ayrıca KYK ücreti ödenirken enflasyon farkı toplam ücretin üzerine eklenmektedir.

İstanbul’da ve Edirne’de Aylık Öğrenci Maliyetleri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir