HaberSeyahat

Ekaterina Usmanova, Belgeleri Çalındıktan Sonra 71 Gün Türkiye’de Mahsur Kaldı

Ekaterina Usmanova, Belgeleri Çalındıktan Sonra 71 Gün Türkiye‘de Mahsur Kaldı

Ekaterina Usmanova, Belgeleri Çalındıktan Sonra 71 Gün Türkiye’de Mahsur Kaldı

İki ay boyunca yabancı bir ülkede mahsur kalan Ekaterina Usmanova, “ağlayabileceği tüm gözyaşlarını ağladığını” itiraf ediyor.

Ağustos ayında, kalıcı Kanadalı sakini, ailesini ziyaret etmek için yaklaşık üç yıl sonra ilk kez Rusya‘ya döndü. Dünyanın farklı taraflarındayken birbirini ziyaret edemeyen pek çok kişi gibi, COVID-19 salgını onları birbirinden ayırmaya zorladı.

26 yaşındaki oyuncunun Toronto‘ya dönüş yolculuğunda İstanbul‘da bir konaklaması vardı. Seyahat cüzdanı ve Kanada daimi ikamet (PR) kartı çalındığında yolculuğunun büyük bir yoldan geçtiği yer burasıydı.

Panik başlarken, “Tüm hayatımı yeni kaybettim; uğruna çalıştığım her şeyi kaybettim” diye düşündüğünü hatırlıyor.

Havaalanındaki güvenlik kameralarındaki kör noktaların, memurların küstah hırsızlığın arkasındaki suçluyu göremediği anlamına geldiğini söylüyor.

Usmanova, daha önce hiç ziyaret etmediği bir ülkede tek başına polise şikayette bulundu ve ardından PR kartını değiştirmek için İstanbul’daki Kanada konsolosluğuna gitti. Ofise girmesine bile izin verilmedi ve tam bir vatandaş değil, yalnızca daimi ikametgahı olduğu için erişimi reddedildi.

Bir sonraki hamlesi, Türkiye’nin başkenti Ankara’daki Kanada büyükelçiliğine evrak göndermek oldu. Bu iki ay önceydi.

Usmanova, birçok kez Göçmenlik, Mülteciler ve Kanada Vatandaşlığı’na ulaştı. Bıkkın bir şekilde CTV National News’e şunları söylüyor: “İnsanlardan herhangi birine ulaşmak, herhangi bir insan yazışması almak gerçekten zordu.”

Neredeyse mağlup olmuş bir şekilde, “Bu gerçekten stresli yolculuk boyunca tüm duygularımı tükettim” diye itiraf ediyor. Sekiz yıl önce Usmanova, üniversiteye gitmek için gençken tek başına Vancouver’a taşındı. Üç yıl önce, hayatını inşa etmeye devam etmek ve profesyonel kariyerine pazarlama müdürü ve profesyonel fotoğrafçı olarak başlamak için Toronto’ya taşınmaya karar verdi.

“Kanada’dan başka hiçbir yerde evim yok, çünkü yetişkin hayatımın büyük bir bölümünde orada yaşadım” diye itiraf ediyor.

Daimi ikametgah sahibi olarak Kanada belgeleriyle seyahat ederken, yabancı bir ülkede mahsur kalan genç bir kadın olarak acil durumunun Kanadalı yetkililerin tüm işlemlerini hızlandıracağını düşündü. Bu onun deneyimi değildi.

“Eşyalarımı düzene sokup geri dönmemin kabaca iki, en fazla dört hafta süreceğini düşündüm. Kesinlikle bu şekilde gideceğine dair hiçbir fikrim yoktu.”

Hükümetin eylemsizliğinin “bu noktada kesinlikle gözyaşlarıma büyük, acı bir damla eklediği”ni de sözlerine ekliyor.

Usmanova, Türkiye’de bulunduğu 58 günlük süre içinde 15 kez taşınmak zorunda kaldığını söyledi. Ülkeyi terk etmeye ve Rusya’ya dönmeye zorlandı, şimdi burada Kanada’ya ne zaman dönebileceğine dair herhangi bir haber bekliyor.

Geçen hafta Toronto’daki işvereninden bir mesaj aldığını söyledi.

“Maalesef, şirketim iki aylık belirsizliğin ardından pozisyonumu feshetmek zorunda kaldı” diyor.

Usmanova, üniversitede okuyan ve onunla birlikte yaşayan küçük kız kardeşini maddi olarak desteklediği Toronto’daki apartmanının kirasını nasıl karşılayacağından emin değil.

Cesur bir yüz takınarak, “Olumsuz düşünmek istemiyorum. Ben büyük bir dövüşçüyüm. Dairemizi kaybedebileceğimizi düşünmek istemiyorum.”

Küçük kız kardeşi Sofiia Usmanova, Toronto’daki ortak evlerinde otururken, buzdolabının üzerine ikisinin yazıp birbirlerine bırakacakları yapışkan notları okuyor.

Sofia’nın en sevdiği notlardan biri “Koşulsuz sevginiz için teşekkür ederim” yazıyor.

20 yaşındaki genç, haftalar boyunca günde birkaç kez göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Kanada’yı aradığını, ancak her zaman aynı sinir bozucu otomatik mesajı aldığını söylüyor: “Çok sayıda çağrı alıyoruz, lütfen daha sonra tekrar arayın.” Kanada hükümetinin ablasının durumunu gerekli olduğuna inandığı aciliyetle ele alıp almadığı sorulduğunda, “hayır, takdir edildiğinizi veya bu davanın Kanada hükümeti için önemli olduğunu düşünmüyorsunuz” diyor. ”

Yardım için Kanadalı bir göçmenlik görevlisine ulaşmaya çalışırken edindiği deneyime değinen genç Usmanova, “bunun sadece göçmenlik sistemiyle ilgili olmadığını, tüm sistemin düzgün çalışmadığını” paylaşıyor.

Kanada, kısmen birden fazla sektördeki önemli iş eksikliklerini doldurmak için önümüzdeki üç yıl içinde yaklaşık 1,5 milyon yeni daimi sakini ağırlamayı planlıyor. Ancak bir göçmenlik avukatı, Kanada’nın sisteminin kaos içinde olduğuna ve eksikliklerin derhal ele alınması gerektiğine inanıyor.

Avukat Matthew Jeffery, CTV National News’e verdiği demeçte, “Statüko kabul edilebilir değil, zaten büyük birikmiş işleriniz var, büyük gecikmeleriniz var ve yine de aynı anda göçü artırmak istiyorsunuz” dedi.

“Hükümet, başvuruları zamanında işleme koymak için personelin orada olmasını sağlamak için göçmenlik departmanına daha fazla kaynak ayırmalı.”

CTV National News, bu hafta birkaç kez Usmanova’nın davasıyla ilgili olarak Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Dairesi’ne ulaştı. Ancak, son tarihimizden önce bir güncelleme sağlayamadılar.

CTV National News ile görüştükten bir gün sonra, Ekaterina Usmanova Göçmenlik Bakanlığı’ndan bir e-posta aldı ve şöyle dedi: “Lütfen alınan başvuruları en verimli ve etkili şekilde ele almak için her türlü çabanın gösterildiğinden emin olun. Ancak COVID-19 nedeniyle mevcut ve yeni tüm başvurular işleme alınmaya devam edecek ancak gecikmeler yaşanabilir.”

Usmanova, “(e-postanın) uzaktan tatmin edici olarak değerlendirilebileceğini düşünmüyorum” diyor.

Kanada’da yaratmak için çok çalıştığı hayata geri dönmek istiyor.

Bu mesajı, Kanada hükümeti de dahil olmak üzere, hikayesini okuyan herkesle paylaşıyor: “Kanada’daki hayatıma geri dönmeye çalışıyorum, kız kardeşime bakmak ve onunla ilgilenmek istiyorum. Son sekiz yıldır inşa ettiğim hayat ve Toronto’daki evim. Lütfen, eve gelmek istiyorum.”

Usmanova göç arafında kaldı, 71 gün boyunca Kanada’ya geri dönemedi ve saymaya başladı.

Ekaterina Usmanova, Belgeleri Çalındıktan Sonra 71 Gün Türkiye’de Mahsur Kaldı-Kaynak: outtraveler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir