İntiharı Düşünen Birisini Nasıl Anlarsınız

İntiharı Düşünen Birisini Nasıl Anlarsınız? İşte Dikkat Edilmesi Gereken İşaretler ve Riskler

Psikoloji Sağlık Yaşam

İntiharı Düşünen Birisini Nasıl Anlarsınız? İşte Dikkat Edilmesi Gereken İşaretler ve Riskler

İntiharı Düşünen Birisini Nasıl Anlarsınız?

Tim DeWeese’den ebeveynlere tavsiye: Çocuklarınızı dinleyin.

Aynı tavsiye, hayatındaki birinin intihar riski altında olabileceğinden endişe duyan herkes için de geçerlidir.

Dinlemek.

“Bir genç depresyonda olduğunu söylüyorsa, ebeveynlerinin ‘Oh, depresyona girmelerine imkan yok. Endişelenmeleri gereken ne var?’” dediklerini belirtiyor Johnson County Akıl Sağlığı müdürü.

Sonuç olarak, eğer depresyonda olduklarını söylüyorlarsa veya anlatıyorlarsa, bunun onlar ve onlar için ne anlama geldiğini anlamak için zaman ayırmamız gerekiyor.

“Yani dinlememiz gerekiyor. Yargılayıcı olmamamız gerekiyor. Ve onların yaşadıklarını anlamamız ve doğrulamamız gerekiyor.”

DeWeese, ebeveynler bunu yapmak için çalışabilirlerse, insanların hayatlarını nasıl sonlandıracakları hakkında konuştukları, bazen intihar düşüncelerini ebeveynlerinden saklamaya teşvik edildiği web sitelerinden güç alabileceklerini söyledi.

DeWeese, “Çünkü o zaman çocukların gittiği kişiler ebeveynler olabilir,” dedi. “Ve bence yetişkin ne olursa olsun bunun önemli olduğunu düşünüyorum. Yani eğer bu bir koçsa, ya da bir danışmansa ya da bir öğretmense, gerçek şu ki gençlerin hayatında güvenilen bir yetişkin varsa, o zaman bu hayat kurtaracaktır.

“O gençle veya o genç insanla etkileşime giren herhangi bir yetişkin figür, onların yaşam çizgisi olabilir. Bu yüzden her çocuğun hayatında güvenilir bir yetişkine ihtiyacımız var.”

Birinin intiharı düşünmesini veya denemesini daha olası kılan bilinen risk faktörleri veya özellikler vardır.

İntiharların Son Yıllarda Artış Göstermesi Sosyal Medya Etkisi

Ulusal İntiharı Önleme Yaşam Hattı, Şunları İçerdiğini Söylüyor:

 • Ruhsal bozukluklar, özellikle duygudurum bozuklukları, şizofreni, anksiyete bozuklukları ve belirli kişilik bozuklukları.
 • Alkol ve diğer madde kullanım bozuklukları.
 • Umutsuzluk.
 • Dürtüsel ve/veya saldırgan eğilimler.
 • Travma veya istismar öyküsü.
 • Ailede intihar öyküsü.
 • Bir iş veya ilişki kaybı.
 • Ölümcül araçlara kolay erişim.

DeWeese, uyarı işaretleri her zaman ortaya çıkmadığını ve her zaman belirgin olmadığını söyledi. Bir şeylerin yanlış olduğundan şüpheleniyorsanız ve iyi olduklarını söylüyorlarsa, açık uçlu bir soru sorun, dedi.

“İyi olup olmadıklarını sormak yerine, bana gününü anlat. Onları iyi ve tamam dışında bir şey söylemeye zorlayan bir şey” dedi. “Ve bu zor olabilir. Ama düşünceli olabilir. Ve tek kelimelik bir cevap değil, tartışma yaratacak sorular sorun.”

Mayo Clinic, hayatınızdaki sevdiklerinizin intiharı düşündüğünden şüpheleniyorsanız, hemen onlarla konuşun, diyor. Ve “intihar” kelimesini kullanmaktan korkmayın. İntihar hakkında konuşmak akıl sağlığı yetkilileri, fikirleri kafalarına yerleştirmeyeceklerini söylüyor.

Obsesif Kompülsif Bozukluk

Lifeline ve Mayo Clinic’ten, Birinin İntihara Meyilli Olabileceğine Dair İşaretler

 • Yemek yeme veya uyku düzeni de dahil olmak üzere normal rutini değiştirmek – çok fazla veya çok az uyumak. “Yani gerçekten dışa dönük olduklarında tecrit etmeye başlarlarsa. Daha önce yaptıklarından çok farklı bir şey yapmaya başlarlarsa, bu bir şeylerin olduğuna dair bir işaret olabilir” dedi DeWeese.
 • İntihar hakkında konuşmak veya yazmak – örneğin, “Kendimi öldüreceğim” veya “Artık senin için sorun olmayacağım” gibi açıklamalar yapmak.
 • Umutsuz hissetmekten ya da yaşamak için hiçbir nedenin olmamasından bahsetmek.
 • Başkalarına yük olmaktan bahsetmek.
 • Alkol veya uyuşturucu kullanımının artması.
 • Mantıklı bir açıklaması olmaksızın eşyalarını vermek.
 • İnternette arama yapmak veya silah satın almak gibi kendilerini öldürmenin bir yolunu aramak.
 • Dikkatsizce veya kendine zarar verecek şeyler yapmak.
 • Yukarıdaki uyarı işaretlerinden bazılarını gösterirken kişilik değişiklikleri geliştirmek veya ciddi şekilde endişeli, tedirgin veya kızgın olmak.

İntiharı Düşünen Birisini Nasıl Anlarsınız? İşte Dikkat Edilmesi Gereken İşaretler ve Riskler-Kaynak: kansascity.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir