İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam » İntiharların Son Yıllarda Artış Göstermesi

İntiharların Son Yıllarda Artış Göstermesi

İntiharların Son Yıllarda Artış Göstermesi Sosyal Medya Etkisi

İntiharların Son Yıllarda Artış Göstermesi yazımızda dünyada ve ülkemizde intihar eden kişilerin son 11 yılda artmasını, intiharlı ölümlerinde ciddi rakamlara ulaşmasını, intiharların en çok yaşandığı zamanı ve hastalık durumunu, sosyal medya kullanımının depresyonu artırmasını yazdık.

İntiharların Son Yıllarda Artış Göstermesi

Dünya genelinde her 40 saniyede bir kişi intihar ederek hayatını kaybetmektedir. İntihar eden kişi sayısının her geçen yıl artması bunun büyük bir sorun olmasına neden olmuştur. Türkiye’de ise 2015 yılına bakıldığında 3 binin üzerinde kişi intihar ederek hayatını kaybetmiştir. İntihar ile ölümlerin önlenebilir olması bu durum ile savaşılabileceğini göstermektedir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre; dünya üzerindeki insanların 2004’te 1 milyonu, 2015’te ise 800 bini intihar ederek hayatına son vermiştir. 11 yıl içinde intiharlarda oluşan ölümlerin azalması tıbbi açıdan önlenebilir olduğunu göstermektedir. Fakat intihara kalkışan kişi sayısı 1-2 saniyede bir olmaktadır. Hekimlerin sorumluluğu ve halk sağlığı olması sebebiyle hükumetlerin sorumluluğu altında ve bu nedenle bütün dünya devletleri intihara çözüm bulmaya çalışmaktadır.

Depresyon Artışları

İntiharların En Çok Yaşandığı Zamanlar

İntihar vakaları en çok sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde yaşanmaktadır. Bipolar bozukluğu olan kişilerde depresyon dönemleri ilkbahar ve sonbaharda ciddi oranda artmaktadır. Bunun haricinde biyolojik olarak yatkınlığı olan depresyon hastalarında da intihar olayları görülmektedir. Bipolar bozukluğu olan hastalarda intihar etme eğilimi daha fazla görülmektedir.

Uçuş Korkusu Fobisi Çözümü

Ölüm Korkusu

Ölüm korkusu yaşayan tek canlı insandır. Aynı zamanda öleceğini bildiği halde, hiç ölmeyecekmiş gibi yaşayan tek canlıdır. İnsan beyni düşünebildiği ve geçmişi, geleceği kafasında kurgulayabildiği için çok fazla meşguliyeti olmaktadır. Ölüme zamanı gelene kadar insanlar pişmanlıkları ve endişeleri ile yaşamak zorundadır. Bu gibi durumlar insanların depresyona girmesini kolaylaştırmaktadır. Depresyon türleri geçmiş insanlıktan günümüze kadar var olan bir durumdu. Fakat günümüzde depresyonun ağır olanları türedi ve insanların yaşamını olumsuz etkilemeye başladı. Depresyon nedeniyle ölümler ve intiharlar sürekli artmaktadır. Depresyonu çözmek için Farmakologlar sürekli tedavi için çalışmaktadır.

Sosyal Medya Tek Başına En Büyük Depresyon

Günümüzde sosyal medya tek başına büyük bir depresyona yakalanmış kitle oluşturmaktadır. Depresyonun en büyük etkisi, insanları harekete geçirmekte zorlaştıran, diğer insanlarla ilişkilerini kesen ve aynı konuları sürekli düşünmeye zorlaştıran bir durumdur. Uzun süre sosyal medyada kalan kişilerde aynı şekilde davranmaktadır. Kişiler sanal kişilerle zaman geçirip, gerçek insanlarla vakit geçirmemektedir. Hareketsiz kalan beden kendini yavaş yavaş depresyona itmektedir. Özellikle çocukların belirli bir yaştan sonra telefon, bilgisayar ve internet ile tanışması gerekir.

İntiharların Son Yıllarda Artış Göstermesi-24. Ulusal Farmakoloji Kongresinden konuşmacılar: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağdaş Eker ve Üsküdar Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Canan’dan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir