Hazır Meyve Suyu İçmek

Hazır Meyve Suyu İçmek Zararlı mı?

Sağlık Yaşam

Hazır Meyve Suyu İçmek Zararlı mı? yazımızda fabrika ürünü olan ve bir çok katkı maddesi içeriğine sahip hazır meyve sularının içilmemesi gerektiğini ve sağlığa yaptıkları zararları yazdık.

Hazır Meyve Suyu

Hazır satılan meyve sularının gazlı içeceklere göre sağlıklı olduğu düşünülerek, çocuklara veya kendimize alırız. Fakat bu durum hiç de sanıldığı gibi değildir. Uzmanlara göre meyvenin içeriğinde doğal vitamin, mineral ve lif kaynağı boldur. Vücudun sağlıklı olabilmesi için meyveyi sade haliyle tüketmek gerekir. Ayrıca vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği için meyvelerin kendilerini yemek çok daha doğru bir tercih olacaktır. Meyve suyunu içmek isteyenler %100 saf meyve suyu tercih etmelidir. Bunun yanı sıra meyveyi katı meyve sıkacağından geçirerek kendi meyve sularınızı yapabilirsiniz. Marketlerden ve dışarıdan almış olduğunuz meyve suları, fabrika çıkışlı olduğu için içeriklerinde şeker ve bolca katkı maddesi bulunmaktadır. Bu kadar yabancı maddenin vücuda girmesine izin vermek sağlığı olumsuz etkileyecektir.

Hazır Meyve Sularının Zararları

Hazır meyve sularının üretimi esnasında içerisindeki C vitamini, antioksidan ve lif miktarı kaybolmaktadır. Bu önemli değerlerin kayboluşuyla birlikte vücutta sağlık problemleri oluşacaktır. Ayrıca fazla şeker alımına bağlı olarak kilo artışına da sebep olacaktır. Hazır meyve suyu içmek vücut sağlığı için zararlıdır.

Bunun aksine günlük taze meyve yemek vücut için çok yararlıdır. Meyve porsiyonlarını abartmamak kaydıyla meyve tüketimi diyabet riskini azaltmakta ve şeker hastalığına yakalanma ihtimalinizi düşürmektir.

Hazır meyve suları şeker hastalığına yakalanma riskinizi arttırır ve diyabet olmanıza neden olur. Şekerlerin kan dolaşımına daha hızlı yayıldığı meyve suları üzerine olan endişeler nedeniyle, Gıda Standartları Dairesinin günde en fazla 150 ml’lik meyve suyu içilmesi tavsiyesinde bulunduğu bilinmektedir. Bu rakamda hazır meyve suyundan vazgeçmeyen kişiler için tavsiyedir. Bizce hiç içilmemesi gerekir.

İnsan ve Hayat dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir