Ekonomi ve ParaHaberSeyahatYaşam

Ev Dışı Tüketim Araştırması

Ev Dışı Tüketim Araştırması yazımızda insanların evden dışarı çıktıklarında gezmelerde en çok nelere para harcadığını, hangi mekanları tercih ettiklerini ve kişi başı harcama miktarlarını yazdık.

Ev Dışı Tüketim Harcamaları 2018

Türkiye’de ev dışında yapılan harcamaların %58’ini gıdalar, %40’ını içecekler ve %2’sini diğer ürünler oluşturmaktadır. Ev dışı harcamaları, insanların gezerken ki yapmış oldukları harcamalar oluşturmaktadır. Evin dışında geçen zamanda yapılan harcamaların yarısından fazlasını oluşturan gıda harcamalarının %30’u fast food, %27’si restoran, %14’ü otel, %7’si kafe, %7’si pastane, %4’ü büfe/kiosk, %4’ü catering, %2’si eğlence mekanlarında yapıldı. Ev dışında tüketilen içeceklerde en büyük payı gazlı içecekler %31 oranında ele geçirmiştir. Daha sonra %16 ile ayran gelmektedir. Su tüketimi %15, kahve %11 ve son olarak çay %10 oranında tüketilmektedir. İnsanların para harcaması azalan işletmeler ise otel, büfe/kiosk ve restoranlar oldu. Lüks restoranlar en fazla kaybı yaşayan mekanlar arasında ilk sırada yer almaktadır.

Evde Hamburger

Ev Dışında Popüler Kültürün Etkisi Yaşanıyor

Türkiye’de ev içinde tüketilen ve harcanan ürünler dışarıda harcanmamaktadır. Çay içiminde ülkemizde dünya’da 3.sırada yer alırken, evlerde içilen çay kadar dışarı da içilen çay oranları birbirini tutmamaktadır. Dışarıda en çok gazlı içecekler içilmektedir. Sıcak içecek olarak ise kahve daha çok tercih edilmektedir. Evin dışına çıkıldığında insanların popüler kültürün etkisiyle farklı tercihlerde bulunduğu görülmektedir.

Nescafe Melaminli

Ev Dışında Harcanan Para Miktarı

2016 yılı verileri baz alındığında insanların dışarıda harcadığı paralarda azalma yaşanmıştır. Türkiye’de bir kişinin ortalama ev dışı harcaması 528 TL olmuştur. 2015 yılında bu rakam 723 TL’idi. 2018 yılında ise bu rakam 650 TL civarlarındadır. Bu rakam Avrupa’da 4 bin 265 TL iken Amerika’da 7 bin 233 TL’dir. Avrupa’da ve Amerika’da ev dışı harcamaları sürekli olarak artmaktadır. Yaşanan olaylar nedeniyle turizmin kötü etkilenmesinde bu daralmanın oluştuğu belirtilmektedir. Geçici olan bu durum günümüzde insanların biraz daha fazla ev dışı harcama yapmasını sağlamıştır. Dünya genelinde ev dışı para harcamanın büyüklüğü 2.934 milyar Euro’dur. Türkiye’de ev dışı tüketim harcamaları 50 milyar liradır. Ev dışı ürünler pazarının giderek büyüdüğü görülmektedir.

Ev Dışı Tüketim Araştırması-İnsan ve Hayat dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir