Leylek Yuvası

Leylek Yuvası yazımızda yavru leyleklerin 8 haftalık büyüme aşamalarının nasıl olduğunu ve leyleklerin göç yollarının nereler olduğunu yazdık.

Leylek Yuvası-Yavru Leyleklerin Büyümesi

Leyleklerin üreme dönemi ülkemizde Mart ayının sonunda başlar. Dişi leylekler iki günde bir yumurta bırakırlar. Yumurta sayıları ise 2-5 adet arasındadır. Yumurtaların kuluçka dönemi 33-34 gün sürer. İlk yumurtadan sonra dişi ve erkek leylek kuluçkaya ortaklaşa yatarlar. Civcivler yumurtadan aynı anda çıkmazlar. Leylek yumurtadan ilk çıktığında 60 gram kadardır. Yavru kısa, ince, grimsi-pembe renkte ayaklara ve kısa bir gagaya sahiptir. İlk hafta civcivin hav tüyleri vardır. Leyleklerden biri sürekli olarak yuvada kalır ve yavruları sıcak tutar. ilk 10 gün her saatte bir, yavrular ebeveynleri tarafından beslenir. 12 günden sonra civcivler ebeveynlerinin gagasından besin almaya çalışır. Besleme işlemi 2 saatte bire düşer. Yavrularda dışkılama ve kanat çırpma hareketleri görülür. 1,5 kilo kadar olmuştur.

3. hafta içerisinde leyleklerden biri hala yuvada beklemektedir. Yavru leylekler 22.günün sonunda ayakları üzerinde durmaya çalışır. Yavrular artık yuvada yalnız başına bırakılabilir. 5.haftada yavrular kanat çırpmadığı zaman genellikle ayakta durmaya çalışırlar. 6.haftada yavru leylekler en fazla ağırlığa ulaşırlar. Tüyleri tamamen büyümüştür. Uçuş egzersizleri hantal ve sakar bir şekilde devam etmektedir. Besinlerini ebeveynlerinden isterler. Kanatlarını yarım açarlar ve hareket ettirirler. 7. hafta itibariyle yetişkin olmuşlardır. Yavru leylekler büyümüş ve uçma egzersizlerini artırmışlardır. Yetişkin bir kuşun büyüklüğüne ulaşmışlardır. 8.haftada ise leyleklerin yuvadan uçma zamanları gelmiştir. Genellikle Haziran ayının sonu ve Temmuz ayının ilk zamanları içerisinde yuvadan ilk uçuşlar gerçekleşir.

Leylek Yuvası ve Leyleklerin Göçü

Leyleklerin Göç Güzergahı

Leylekler 2 güzergah üzerinden göç ederler. 1.güzergahları Afrika-Akdeniz-Cebelitarık Boğazı-İspanya-Fransa-Almanya’dır. 2.güzergahları ise Afrika-Doğu Mısır-İsrail-Lübnan-Hatay-İstanbul-Romanya-Çek Cumhuriyeti-Almanya’dır. Leylekler her yıl aynı güzergahtan göç ederler ve yuvalarını da aynı yerlerde kurarlar.

Leylek Yuvası-İnsan ve Hayat dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Yorum yapın