Hayırlı Evlat Yetiştirme

Hayırlı Evlat Yetiştirme Aşamaları: İsim Verme

Yaşam

Hayırlı Evlat Yetiştirme Aşamaları: İsim Verme yazımızda çocuğunuzun size ve tüm İslam alemine hayırlı bir evlat olmasını ve çocuğunuza karşı olan görevlerinizi yazdık.

Hayırlı Evlat Yetiştirme Aşamaları

Hayırlı Evlat Yetiştirme-Çocuğun Doğumu

Hayırlı evlat yetiştirme ailelerin ve ülkenin saadeti için önemlidir. Evliliğin en güzel meyvesi olan çocukların yetiştirilmesi çok önemli bir konudur. Nasıl yetiştirirseniz o şekilde size ve çevredekilere karşı davranışları olur. Çocuğunuzun nasıl bir meniden meydana geldiğini düşünün ve yaradanın nasıl bir mucize ile bizi yarattığını kavrayın. Küçücük bir sudan başlayan insan oğlunun varoluşu, mükemmel bir insana doğru ilerler. Anne karnında 9 aylık bir gelişme sürecinden sonra dünyaya gelen çocuğunuzun büyüyüşü, sizleri nasıl mutlu edecektir. Her şeyiniz artık ona bağlı olacaktır.

“Evlad kokusu, cennet kokusudur.” (Câmiü’s-Sağîr, 2/2285)

“Evlad dünyada nur, ahirette sürurdur.” (Câmiü’s-Sağîr, 2/2285)

Çocuğunuzun hayırlı birisi olmasını istiyorsanız, sizin ve ailenizin boğazından geçen lokmaların helal olması gerekir. Haram lokma yedirirseniz, sizin ona verdiğiniz eğitimler boşa gider ve ilerde yolundan sapar. Çocuğunuzun temelleri sağlam olmalı ki, üzerine inşa edeceğiniz güzel şeyler tutsun ve yıkılmasın. Annenin hamile iken bol bol Allah’ı zikretmesi, çocuğun dinine bağlı birisi olarak yetişmesini sağlar. Ezan ve ilahi dinleme gibi hayırlı işlerde çocuğun ruhunu besler. Ezan ve kamet getirerek bebeğinize hayırlı bir isim verin.

Hayırlı Evlat Yetiştirme Aşamaları

Çocuğunuza Güzel, Anlamlı İsim Verin

Tüm yaşamı boyunca hitap edilecek bir şeyi iyi düşünüp çocuğunuza vermelisiniz. Anlamının ne olduğuna ve ismi taşıyabileceğine dikkat ederek vermek gerekir. Anne ve baba çocuk anne karnına düştükten itibaren isim düşünmeye başlar. Çocuğun ismini anne ve baba birlikte düşünerek vermesi daha iyi olur. Birbirlerini kırmadan verilen güzel isim onları da mutlu edecektir. Çocuğa isim verirken gönül, fikir birliğinin olması gerekir. İki tarafında hoşuna giden isim verilmesi en iyi olanıdır. Mahşer günü çocuğunuz sizden isim hakkını isteyecektir. Anlamlı ve güzel bir isim konulmamışsa sizden hakkını isteyecektir. Anlamlı, edepli ve kişiye yakışan manada bir isim konmasıdır.

Çocuğa verdiğiniz isim onu yükseltmesi gerekir. Manasına uygun yaşarsa hayırlı bir evlat olur. Çocuğunuza verdiğiniz ismin içeriği de güzel anlamlar ve manalar içermelidir. Çocuklarınıza Kuran-ı kerimden isim vermeniz güzeldir, fakat iyi araştırarak manalarına bakarak verin. Her kelime de çocuğa verilmez. Allah(c.c) bazı isimleri çok sever. Erkek isimlerinde Abdullah, Abdurrahman, Ebubekir. Kız isimlerinde Fatıma, daha birçok güzel manalı isimleri bulup koyabilirsiniz.

Hayırlı Evlat Yetiştirme Aşamaları: İsim Verme.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir