Ev Tekstili Sektörü

Ev Tekstili Sektörü ve Fuarı

Ekonomi ve Para Haber

Ev Tekstili Sektörü ve Fuarı yazımızda ev tekstili sektörünün büyüme oranını, para kazanma yöntemlerini, ev tekstili ve dekorasyon fuarları olan Evteks ve Hometex’in içeriğini yazdık.

Ev Tekstili Sektörü Verileri

Ev tekstilinde yılın ilk 6 ayında %2,5’luk bir büyüme gerçekleşmiştir. Ev tekstili sektörü 2016 yılında 2.8 Milyar dolar ihracat yaparken 2017 yılının Ocak- Mayıs döneminde 957 Milyon dolarlık bir ihracat rakamına ulaşmıştır. Artışlar ile birlikte 2017 yılının 3 Milyar doların üzerinde bir satış rakamına ulaşması bekleniyor. Ev tekstili ihracatında en fazla ürünü Almanya’ya göndermekteyiz. Ev tekstili sektörü fiyattan daha çok moda üretme ile ilgili bir pazardır. Üretilen malın moda olması ve kaliteli olması cezbedici yönleridir. Ürünleri satmak için iki seçeneğiniz bulunmaktadır. İlki fasoncu olmak ikincisi koleksiyoncu olmaktır. Uzak Doğu ülkeleri fasoncu olurken fiyatlarında değişiklik yapmamaktadır. Fason ürünlerinde kar marjı çok düşüktür. Koleksiyon üretildiği zaman fiyatı üretici belirlemektedir. Ucuz yerine değerinde fiyatlar ile ürünlerinizi satabilmektesiniz. Türkiye’nin kilogram başına ev tekstili ürün ihracatı 12 dolar civarlarındadır.

Ev Tekstili Sektörü Fuar

Ev Tekstili ve Dekorasyon Fuarı 2018

25 yıl önce başlayan Evteks fuarı günümüzde dünyanın en büyük 2 fuarından biri haline geldi. 700 Türk firması fuara katılmaktadır. Ev tekstilinde müşteriler marka olan ürünleri aramaktadır. Türkiye’nin ürünleri dünyada marka olarak kabul edilmekte ve aranan ev tekstili ürünleri olarak geçmektedir. Türk ev tekstili ürünleri belirli bir kaliteyi temsil etmektedir. 25-28 Ekim 2017 tarihlerinde Hometex Ev tekstili ve dekorasyon fuarı Cnrexpo bünyesinde Yeşilköy’de yapılacaktır. 300 firma bu fuara katılacaktır. Hazır stantlar olduğu için firmaların katılma talepleri de artmaktadır. Evteks fuarı Nisan 2018 tarihinde yapılacaktır. Hometex fuarı yılın ikinci büyük fuarı olarak yapılmaktadır. Evteks fuarında yeni katılımcılar alınmamaktadır. Diğer katılımcılar Hometex fuarına alınmaktadır. Hometex fuarı 5 yıldır düzenlenmektedir.

Sektörün sezonluk ürünleri de Hometex fuarında sergilenmektedir. 4 salonda 40 bin metre karelik bir alanda yapılacaktır. Geçen yıl 22 bin iş dünyasından ziyaretçi katılmıştır. Bu yıl 30 bin kişinin gelmesi bekleniyor. 60 ülkeden alım heyetleri katılacaktır. Ülke ihracatının artmasına da büyük katkısı bulunmaktadır. Hometex fuarı, dünya üzerinde ev tekstili adına yapılan en büyük 4. fuardır. Hometex fuarına gelen ülkeler hazır stantlarda işlerini halletmektedir. Hiçbir şeyle uğraşmak zorunda kalmadan işlerini halletmektedirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir