Ekonomi ve ParaHaber

Hazır Giyim Sektörünün İstihdama Katkısı

Hazır Giyim Sektörünün İstihdama Katkısı yazımızda hazır giyim sektörü ve tekstilin katma değerinin çok fazla olduğunu, yeni yapılacak yatırımlar ile Anadolu’nun gelişeceğini ve genç işsizlerin işinin olacağını yazdık.

Hazır Giyim Sektörünün Katma Değeri

Ülkemizin giyim sektöründe daha fazla teknolojiye odaklanması ve ar-ge çalışmaları ile ürünlerini teknoloji yardımıyla katma değeri yüksek ürünler haline getirmesi gerekiyor. Maliyeti düşürmek için elemanların maaşlarından kesinti yapmak ve fazla çalıştırmak büyük bir haksızlıktır. Büyük firmaların teknolojiye yatırım yapması ile daha güzel giyim ürünleri ortaya çıkacaktır. Giyim sektörünün normalde de katma değeri çok yüksektir. 1-1,5 dolara alınan pamuk 25 dolarlara kadar satılabilmektedir. Kilo bazında bakıldığında inanılmaz bir getirisi vardır. Fiyat farkının arasında kalan rakam, tamamen ülkemize döviz olarak girmektedir. Sektörün Türkiye’nin ihracat gücüne yapmış olduğu katkı inanılmazdır.

Ülkemizin giyim alanında gücünü koruması ve ar-ge çalışmaları ile daha da iyi konuma gelmesi gerekir. Ülkemizde sıklıkla bir şey üretilmemekten yana sıkıntı vardır. Giyim ve tekstil sektörü bu sıkıntıyı gidermeye yardımcı olmaktadır. Dünyanın en çok hazır giyim ürünlerini ihracat yapan 6. ülkesi olmamız bunun kanıtıdır.

Hazır Giyim Sektörü İstihdam

Anadolu’nun Gelişmesine Katkısı

Tekstil üretiminin Anadolu’ya kayması gerekiyor. İstanbul’un daha çok giyim sektörünün tasarım, moda ve sunum yeri olarak işlev yapması gerekiyor. Anadolu’ya yatırım yapmak o bölgeleri de geliştirecektir. Ulaşımında iyi olması ile Anadolu hazır giyimin üretim yeri olabilir. Yatırım yapacaklar tekstil fabrikası açarak yüzlerce kişiye istihdam sağlayabilir. Kadınların giyim konusunda becerikli olması ile de kadın istihdamına da etkisi büyük olacaktır.

Şanlıurfa’da hazır giyime yönelik yatırım çalışmaları başlatılmıştır. Genç işsizlerin iş bulmasını sağlayacak en büyük sektörler arasında hazır giyim sektörü en önlerde gelmektedir. Şanlıurfa ve Diyarbakır’da istihdam alanları oluşturulmaktadır. Şuanda 4000 kişi bu bölgelerde yeni kurulan alanlarda istihdam edilmektedir. Toplamda 10 bin kişi istihdam edilecektir.

Diyarbakır’da da tekstil kent kurulacaktır. Burada da yeni eleman alımları olacaktır. Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde ciddi genç nüfus bulunmaktadır. Bu nüfusun istihdam edilmesi o bölgelerin gelişmesine ve ülkemizin gelişmesini sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir