Anasayfa » Yaşam » Doğan Cüceloğlu’nun Amerika Seyahati

Doğan Cüceloğlu’nun Amerika Seyahati

Doğan Cüceloğlu'nun Amerika Seyahati Anısı

Doğan Cüceloğlu’nun Amerika Seyahati yazımızda Doğan Cüceloğlu’nun ilk öğrenci yıllarında gitmiş olduğu Amerika ilgili paylaşımını ve uçak seyahatinde yaşamış olduğu hostes ile ilginç tecrübesini yazdık.

Doğan Cüceloğlu’nun Amerika Seyahati Anısı

Doğan Cüceloğlu, İlk uçak seyahatini 1964 yılında yapmıştır. 26 yaşındayken Dubrovnik‘e seyahat etmiştir. Oradan Londra’ya oradan da New York’a seyahat etmiş. New York’tan Washington’a da uçakla seyahat etmesi gerekti. Uçağa arkadaşlarıyla bindiklerinde hostes onlara ne içmek istediklerini sordu ve Doğan Cüceloğlu, çay içmek istediğini söyledi. Hostes ise ona sıcak mı, soğuk mu istediğini sordu. Normalde sıcak getirmesini bekliyordu, fakat ilk defa biri ona soğuk çay ister misiniz diye soruyordu. Ice tea kelimesini ilk orada duymuştu. 1964 yılında buzlu çayı tatmıştı.

Doğan bey ne zaman yurt dışına çıkarsa, kendisinin iç yolculuğu başladığını belirtiyor. O günden bugüne çok fazla yolculuk yapmış bir kişi olarak seyahat etmenin farklı duygular uyandırdığını söylüyor. Uçak ile seyahat ederken altta kalan küçücük yapıların anlamını ve çok geniş olan gökyüzünün muhteşemliğini insan düşünmeden edemiyor. Havadan yeryüzüne baktığınızda her şeyin ne kadar küçük olduğunu tekrardan fark ediyorsunuz. Bunları izlerken bir yandan da kendi içinde yaşamının amacını düşünmek ve tüm dertlerini gözden geçirmek bambaşka bir duygu olarak yaşanmaktadır.

Doğan Cüceloğlu'nun Amerika Seyahati Konuşması

Doğan Cüceloğlu’nun Amerika’daki Yaşamı

Doğan Cüceloğlu uzun yıllar Amerika’da yaşadı. Türkiye’de olduğu zamanlarda Amerika’ya seyahat etmiştir. İlk Amerika’ya 26 yaşında gittiğinde 2 haftalık bir kalma süresi vardı. Planında 2 hafta vardı, fakat tam 4 yıl orada yaşadı. İlk gittiğinde yüzüne gülen tüm kızların kendisine aşık olduğunu zannetmiş. Kız erkek ilişkileri Türkiye’den farklı olduğu için Doğan bey ilk zamanlarında karışıklık yaşamış. Doktora eğitimini Amerika’da tamamlamıştır. Doğan bey, gördüğü her şeyin farklı olduğunu ve yaşadığı tüm şeylerin farklı geldiğini belirtiyor. Özellikle insan ilişkilerinin saygılı bir şekilde konuşarak yürüdüğünü fark etmiş. 6 ay sonra adaptasyon belirli bir düzeyde oturmuş, 1 yıl sonra ise alışmayı tamamlamıştır. 4 yıllık sürede tamamen adapte olmayı başarmıştır.

Toplamda hayatının 25 yılını Amerika’da geçirmiştir. Öğrenci olduğu için arkadaşlarıyla birlikte Amerika’yı eski bir arabasıyla kamp kurarak keşfetmiştir. Geziye çıktıklarında 2-3 hafta milli parklarda kamp yaparlardı. Doğan bey Amerika’yı gezerek keşfetmiştir. Başka ülkelere de gitmiş fakat onları keşfetmek istememiştir. Türkiye’yi ve Amerika’yi keşfetme isteği ona yetmiştir. Her seyahatinde kendi iç yolculuğunu yapmaktadır. Kendi içiyle dertleşerek kendi kendine terapisini yapmaktadır. İç huzuru bulmak adına yapılan seyahatler çok önemlidir.

Doğan Cüceloğlu’nun Amerika Seyahati.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir