E-bisikletler Nasıl Patlıyor?

E-bisikletler Nasıl Patlıyor?

E-bisikletler Nasıl Patlıyor?

Son birkaç yılda, e-bisiklet nedeniyle yalnızca New York‘ta en az 11 kişiyi öldürdü ve en az 251 kişiyi yaraladı; bunların tümü, arızalı lityum-iyon pille çalışan cihazlardan çıkan yangınlardan kaynaklanıyor.

FDNY’ye göre 2022’de bu bisikletler en çok dördüncü yangın ölümlerinin nedeniydi. Ve 2023’te, bir kişinin öldüğü ve 25’e kadar kişinin yaralandığı, lityum iyon pille ilgili 15 yangın çıktı.

New York, çok yoğun bir nüfusa sahip olduğundan ve birçok teslimat çalışanı, dolaşmanın kolay bir yolu olarak elektrikli bisikletleri kullandığından, bu tür yangınlardan ülkenin herhangi bir yerinden daha fazla etkilendi. Bununla birlikte, bu bisikletlerin genellikle bir gecede evde şarj edilmesi gerekir ve ne yazık ki çoğu, sonunda patlayan ve bu ölümcül yangınlara neden olan ucuz ve kötü yapılmış pillerle tasarlanmıştır.

Lityum-iyon pillerle ilgili olan şey, çıkardıkları yangınların normal yangınlardan farklı olmasıdır, bu yüzden bu kadar çok kişiyi öldürdüler. Alevler çok daha hızlı yayılır ve herhangi bir yanıcı maddeyi saniyeler içinde yakalar. Piller, reaksiyona neden olabileceği ve yangını artırabileceği için su veya köpükle söndürülemez.

İtfaiyeciler, ısıyı emen ve yangını boğan kuru toz içeren lityum pil yangınları için özel olarak tasarlanmış söndürücüler kullanmalıdır. Sorunu bu yangınlarla birleştirmek, ekstra bir tehlike düzeyi oluşturan zehirli gazlar yaymasıdır.

New York’ta Meclis Üyesi Robert Holden, daha fazla güvenlik önlemi alınana kadar elektrikli scooter ve elektrikli bisikletleri yasaklayacak bir yasa çıkardı. Ancak, bu sadece bir yasama şeklidir.

New York’taki birçok politikacı, insanların pillerini evlerinin dışında şarj etmelerini yasal olarak zorunlu kılan bir yasa tasarısı gibi, bisikletleri teslimat çalışanlarından tamamen almak zorunda kalmadan yangınları azaltmaya yardımcı olacak öneriler üzerinde çalışıyor.

Ayrıca, New York şehri itfaiye teşkilatı genel merkezinde e-mobilite cihazlarını yasakladı ve itfaiyecileri lityum iyon pil yangınlarına müdahale etmeleri için eğitti. Ayrıca ülke çapındaki itfaiye teşkilatlarını risk konusunda eğitiyor.

Kasım ayı sonlarında FDNY, şehirdeki ev sahiplerinden konut binalarına elektrikli bisiklet şarj etmenin potansiyel tehlikeleri hakkında kiracıları uyaran bir güvenlik bülteni dağıtmalarını istedi.

Bu arada, piyasadaki E-bisikletlerin büyük çoğunluğunun amaçlandığı şekilde kullanıldığında ve uygun şekilde bakımı yapıldığında güvenli ve güvenilir olduğunu not etmek önemlidir

Unutulmaması gereken en büyük nokta, zarar görmüş veya güvensiz olarak değiştirilmiş pillerin yanı sıra tüm uygun güvenlik önlemleriyle onaylanmamış pilleri satın almaktan kaçınmaktır. E-bisiklet sahipleri, pil için tasarlanmamış bir şarj cihazı kullanmaktan veya ikinci el mağazalardan pil satın almaktan da kaçınmalıdır. Pili ön kapı veya pencere gibi yangın çıkışını engelleyebilecek bir yerde şarj etmekten kaçının.

E-bisikletler Nasıl Patlıyor?-Kaynak: foxnews

Yorum yapın