Bitcoin Artışı 2017
Bilim ve Teknoloji,  Ekonomi ve Para

Bitcoin Potansiyel ETF Onayı Söylentilerinin Ortasında Yükseliyor

Bitcoin Potansiyel ETF Onayı Söylentilerinin Ortasında Yükseliyor

Bitcoin Potansiyel ETF Onayı Söylentilerinin Ortasında Yükseliyor

Bir anda ortaya çıkmış gibi değil. Bitcoin ETF‘de anlık bir sıçrama potansiyelinin olduğunu ve bunun kripto endüstrisine geri getirebileceği heyecanı bir süredir biliyorduk. Ancak birçoğunun hazırlıksız olduğu şey, geçen hafta Bitcoin fiyatında yaşanan büyük artıştı. Salı günü yapılan işlemlerde kısa süreliğine 35.000 ABD dolarını aşan Bitcoin, biz baskıya gittiğimizde son 7 günde %23 civarında artış gösterdi.

Her şey 16 Ekim’de başladı. Kripto medyası, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), yatırım devi BlackRock‘un dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD için bir spot Bitcoin borsa yatırım fonu oluşturmak üzere yaptığı başvuruyu onayladığını iddia eden bir gönderiyi fark etti. Bitcoin’in fiyatı, gönderinin sahte olduğu ortaya çıktığında kazanımların izini sürmeden önce yaklaşık %10 artışla yaklaşık 30.000 ABD dolarına ulaştı.

Ama vızıltı gerçekti. Dijital varlık yatırım şirketi Grayscale’in SEC karşısında kazandığının doğrulanması, 23 Ekim Pazartesi günü piyasada heyecan uyandırdı. Düzenleyici, SEC’in Grayscale’in GBTC’sini (Grayscale Bitcoin Trust) spot Bitcoin ETF’ye dönüştürme hakkına itiraz etmeyeceğini duyurdu.

SEC başkanı Gary Gensler, düzenleyicinin şu anda bu spot Bitcoin ETF başvurularından “sekiz ila on”unu değerlendirdiğini doğruladı. Bunlar arasında en büyük yatırım isimlerinden bazılarının uygulamaları da var. Ortak görüş, bir başvuru onaylandıktan sonra diğerlerinin de takip edeceği yönünde. SEC’in yeni bir finansal araç olarak spot Bitcoin ETF’sinin oluşturulmasına karşı çıkmanın başka bir yolunu bulma ihtimali gibi engeller devam ederken, Grayscale duyurusu kripto için büyük bir kazanç olarak görüldü.

Şimdi hepimizin bir galibiyete ihtiyacı yok mu?

Spot Bitcoin ETF, yatırımcıların normal borsalarda kripto para ticareti yapmalarına olanak tanıyacak. Bu büyük bir mesele. Birçoğu bunun Bitcoin pazarına milyarlarca dolarlık kurumsal nakit girişinin kapısını açacağını düşünüyor. Ancak bu kazanımlar henüz çantada değil ve hâlâ karmaşık bir süreç olan bu süreçle ilgili heyecanımızı azaltmalıyız.

ABD spot Bitcoin ETF’si onaylansa ve yükseliş piyasa adımına geri dönse bile, daha geniş anlamda endüstrinin bu ivmeden faydalanması ve bundan en iyi şekilde yararlanması gerekiyor. Belki o zaman, gerçekten zor geçen 18 ayın ardından sektör eski seviyelerine ve ötesine dönebilir.

Bir daha ki sefere kadar.

Angie Lau, Forkast.News
Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni

Kaynak: forkast.news

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir