Anasayfa » Ekonomi ve Para » Altın Fiyatları, Getirilerdeki Yükselişin Soğuması ve ABD Veri Barajının Odakta Olmasıyla Karıştı

Altın Fiyatları, Getirilerdeki Yükselişin Soğuması ve ABD Veri Barajının Odakta Olmasıyla Karıştı

Altın Yatırımı

Altın Fiyatları, Getirilerdeki Yükselişin Soğuması ve ABD Veri Barajının Odakta Olmasıyla Karıştı

Altın Fiyatları, Getirilerdeki Yükselişin Soğuması ve ABD Veri Barajının Odakta Olmasıyla Karıştı

Altın fiyatları Salı günü karışık bir aralıkta işlem gördü ve tüccarların İsrail-Hamas savaşındaki diğer gelişmeleri izlemesiyle son kazanımlarını korudu. Bu arada dikkatler bu hafta yayınlanacak bir dizi önemli ABD ekonomik verisine çevrildi.

İsrail-Hamas çatışmasının güvenli liman talebini beslemesi nedeniyle spot fiyatların artmasıyla birlikte kısa vadede altına olan talep güçlü kalmayı sürdürdü. Ancak altın vadeli işlemlerindeki düşüş, altın boğalarının uzun vadeli yüksek faiz oranlarına karşı temkinli davrandığının sinyalini verdi.

Yine de dolardaki düşüş ve son zirvelerden elde edilen getiriler de külçe fiyatlarında bir miktar rahatlama sağladı.

Spot altın %0,1 artışla ons başına 1.975,71 dolara yükselirken, Aralık ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 00:14’te (04:14 GMT) %0,1 düşüşle ons başına 1.986,55 dolara geriledi. Her iki enstrüman da yaklaşık üç ayın en yüksek seviyesi yakınında kaldı.

Sarı metal, İsrail-Hamas savaşının başlamasının yatırımcıları doğrudan güvenli limanlara göndermesiyle son iki hafta içinde büyük kazanımlar elde etti. Piyasalar şu anda çatışmanın daha fazla tırmanmasını bekliyor, ancak çeşitli dünya güçlerinin son diplomatik misyonları herhangi bir büyük tırmanmayı önlemiş gibi görünüyor.

Verimler ve doların ekonomi verileri ve Fed ipuçları öncesinde gerilemesi

Hazine tahvili getirileri bu hafta birkaç ayın zirvesinden çıkarken, dolar da bu hafta bir dizi önemli ekonomik işaret öncesinde piyasaların daralmasıyla düştü.

ABD satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verileri Salı günü ilerleyen saatlerde açıklanacak ve yüksek faiz oranları ve yapışkan enflasyon ortamında iş faaliyetlerine ilişkin daha fazla ipucu sunması bekleniyor.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell Çarşamba günü konuşma yapacak ve para politikasının gidişatına ilişkin daha fazla ipucu sunma potansiyeline sahip olacak. Fed başkanı yakın zamanda bankanın faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmayı planladığını yineledi ve bu yıl bir faiz artırımı daha olasılığını canlı tuttu.

Powell’ın konuşması, merkez bankasının faiz oranlarını sabit tutmasının yaygın olarak beklendiği Fed toplantısından sadece bir hafta önce geldi.

Bu haftanın ilerleyen saatlerinde ABD’nin üçüncü çeyrek gayri safi yurt içi hasıla verileri açıklanırken, Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan PCE enflasyon verileri Cuma günü haftayı kapatacak. Ekonomik dayanıklılık ve yapışkan enflasyona dair herhangi bir işaret, Fed’e daha yüksek oranları sürdürme konusunda daha fazla ivme kazandırıyor ki bu da altın için kötü bir işaret.

ABD ekonomik büyümesi istikrarlı kalırsa sarı metal güvenli liman talebinde de azalma görebilir.

Bakır bir yılın en düşük seviyesinden toparlanıyor

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları Salı günü hafif yükseldi ve neredeyse bir yılın en düşük seviyesinden toparlandı.

Kırmızı metal, ABD’li ve Çinli yetkililer arasındaki bazı diyaloglarla desteklendi; tüccarlar bunun ekonomik devler arasındaki ilişkilerin iyileşmesine yol açabileceğine inanıyordu. Ancak diğer olumsuzluklar, özellikle de Çin’in emlak piyasasına ilişkin süregelen endişeler, büyük kazanımları sınırladı.

Aralık ayında vadesi dolan bakır vadeli işlemleri %0,4 artışla pound başına 3,5927 dolara yükseldi.

Bakır boğaları bu hafta ABD ekonomik verilerini yakından izleyecek, zira imalatta herhangi bir direnç belirtisinin bakır talebinde bir miktar güç olduğuna işaret etmesi bekleniyor. Ancak dünya genelinde ekonomik koşullar kötüleşirken bakırın görünümü de olumsuz olmaya devam etti.

Kaynak: investing

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir