Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Apple’ın Google’dan Elde Ettiği Zenginliklere İlişkin Sır Açığa Çıkıyor

Apple’ın Google’dan Elde Ettiği Zenginliklere İlişkin Sır Açığa Çıkıyor

Apple Vision Pro

Apple‘ın Google‘dan Elde Ettiği Zenginliklere İlişkin Sır Açığa Çıkıyor

Apple’ın Google’dan Elde Ettiği Zenginliklere İlişkin Sır Açığa Çıkıyor

Bir Google davası avukatı, geçen hafta mahkemede kendi uzman tanığının teknoloji dünyasının iki devi arasındaki gizli bir sırrı ortaya çıkarmasıyla gözle görülür bir şekilde utanmıştı.

Chicago Üniversitesi profesörü olan tanık, Google‘ın ( GOOG , GOOGL ) Apple‘a ( AAPL ) Apple’ın Safari tarayıcısı aracılığıyla yapılan arama reklamlarından elde ettiği gelirin %36’sını ödediğini söyledi.

Numaranın gizli olması gerekiyordu ve bu da muhtemelen Google avukatı John Schmidtlein’in Bloomberg ve diğer medya kuruluşları tarafından bildirilen tepkisini açıklıyor. Profesör, onlarca yılın en önemli rekabet davalarından birinde Google adına ifade veriyordu.

Washington’daki bir mahkeme salonunda ortaya çıkan utanç verici sır, Wall Street ve Silikon Vadisi’nde yankı buldu ve hükümetin bu davayı kazanması durumunda Apple’ın ne kadar kaybedeceği ve Google’ın rakiplerinin ne kadar kazanacağı konusunda yeni spekülasyonlara yol açtı.

Adalet Bakanlığı duruşmada, Google’ı iPhone’lardaki varsayılan arama motoru haline getiren sözleşmenin, arama devinin rekabeti yasa dışı bir şekilde nasıl bastırdığını gösterdiğini savunuyor. Google, bu tür sözleşmelerin kendi sektöründe normal olduğunu söyledi.

Adalet Bakanlığı, federal bölge mahkemesi başkanı Yargıç Amit Mehta’dan, Google’ın rekabete aykırı olduğu iddia edilen uygulamalara devam etmesini yasaklayacak bir emir talep ediyor. Bu, hükümetin galip gelmesi durumunda ortaklığın nihai olarak sona ermesi anlamına gelebilir.

Apple’ın Google’dan Elde Ettiği ‘Büyük bir sayı’

Bu anlaşmanın Apple’a ne kadar fayda sağlayacağı yıllardır spekülasyon konusuydu. Geçen haftaki açıklamada bunun yıllık milyarlarca dolar anlamına geldiği açıkça görülüyor.

Tam olarak kaç milyar? Bernstein analistleri Apple için yılda 18 ila 20 milyar dolar arasında tahminde bulunuyor. New York Times geçen ay bu rakamın 2021’de yaklaşık 18 milyar dolar olacağını bildirdi.

Savcı Davidson analisti Tom Forte bunun “büyük bir rakam” olduğunu söyledi. Ve eğer tehlikeye atılırsa, bunun şirketin hisse senedi fiyatı üzerinde “çifte olumsuz etkisi” olabileceğini de sözlerine ekledi.

Eğer rakam hala 20 milyar dolar ise, Google davasındaki hakimin gelecekte bu tür sözleşmelerin işleyişini gözden geçirmeye karar vermesi veya bunlara izin verilmesi halinde, bu durum Apple’ın toplam gelirinin yaklaşık %7’sini yok edebilir. 2023 yılında Apple’ın geliri 298 milyar dolara ulaştı.

Forte ve Oppenheimer analisti Martin Yang’a göre Apple’ın, sektörde Bilgi Hizmetleri Anlaşması veya ISA olarak bilinen Google sözleşmesinden elde ettiği gelir, muhtemelen Apple’ın “hizmetler” olarak adlandırdığı gelir kümesine giriyor.

Bu hizmet paketi aynı zamanda Apple Arcade, Apple TV+, Apple Music, AppleCare ve iCloud depolama aboneliklerini de içeriyor. Apple’ın 30 Eylül’de sona eren 12 aylık hizmet geliri 85 milyar dolardı.

Apple, yatırımcıları teknoloji şirketleriyle olan ticari ilişkilerinin (belirli bir isim belirtmeden) yasal ve düzenleyici incelemeler nedeniyle tehlikeye girebileceği konusunda uyardı.

Şirket, yıllık rapor son açıklamasında “Bu düzenlemelerin bazıları şu anda hükümet soruşturmalarına ve yasal işlemlere tabidir” dedi.

‘Çifte olumsuz etki’

DA Davidson analisti Forte, antitröst davasının Apple için oluşturduğu riskin hem söz konusu milyarlarca dolar hem de hissedarların gelir akışına atfettiği yüksek değer nedeniyle önemli olduğunu söyledi.

Forte, “Bunun Apple için büyük ve önemli bir gelir kaynağına ışık tuttuğunu düşünüyorum” dedi. “Bu gelir anlamlı bir şekilde azalacak olsaydı, çoklu genişleme olduğu ölçüde çifte olumsuz etki yaratabilirdi.”

Google CEO’su Sundar Pichai, varsayılan yerleştirme anlaşmalarının “fark yaratabileceğini” ve “çok değerli” olabileceğini ifade etti.

Şirket ayrıca Apple ve diğer arama ortaklarının, Google’ın arama motorunun rakiplerinden üstün olması nedeniyle varsayılan sözleşmelere girdiğini savunuyor.

Google, 2022’de 224,47 milyar dolar toplam reklam geliri elde etti; bu, şirketin 279,8 milyar dolarlık toplam gelirinin büyük bir kısmını oluşturuyor.

Google, Apple sözleşmesinin ardındaki rakamları açıkça paylaşmak istemedi. Mahkemeye sunulan davada Google’ın avukatları, Apple ile yaptıkları gelir paylaşımı anlaşmasının kesin şartlarının daha fazla açıklanmasının “Google’ın hem rakipler hem de diğer karşı taraflar karşısında rekabet gücünü makul olmayan bir şekilde zayıflatacağını” savundu.

Denemenin nasıl sonuçlanacağı Google’ın rakipleri için yeni yollar açabilir, ancak sonucun belirlenmesi biraz zaman alacak. Duruşmanın delil aşaması bu hafta sona erdi ve kapanış tartışmalarının Mayıs 2024’te yapılması bekleniyor.

Adalet Bakanlığı’nın galip gelmesi halinde, antitröst ihlallerine yönelik çözümlerin belirlenmesi için ayrı bir mahkeme süreci gerçekleştirilecek. Davayı 2025’e taşıyabilecek temyiz başvuruları da bekleniyor.

‘Seçenek şansın yok’

Google’ın rakipleri, iki aydan fazla süren ifadelerinde Google’ın Apple ile yaptığı anlaşmanın kendilerine zarar verdiğini açıkça ortaya koydu.

Microsoft CEO’su Satya Nadella, Microsoft’un Bing’i için Apple ile varsayılan bir motor anlaşması üzerinde yıllarca uğraştığını ancak başarısız olduğunu söyledi.

“Herkes açık webden bahsediyor ama gerçekte Google web var” dedi.

Arama motoru DuckDuckGo‘nun sözcüsü Kamyl Bazbaz, Google’ın kendisinin ve diğer arama motorlarının rekabet etmesini engellemek için varsayılan yerleştirme sözleşmelerini kaldıraç olarak kullandığını söyledi.

“Sanırım pek çok insan, Google’ın, Google’ın yararlandığı bir finansal ilişki olduğundan değil, herkesin kullandığı için Google’ın orada olduğunu varsayıyor” dedi.

DuckDuckGo, hükümetin davayı kazanması durumunda yargıcın diğer değişikliklerin yanı sıra Apple ve diğer cihaz üreticilerine ve tarayıcılara bir seçim ekranı kullanarak çeşitli arama motorları sunma talimatı vereceğini umduğunu söyledi.

“Bu sadece arama motorlarını değiştirmenin kolay olup olmadığıyla ilgili değil, sorun sürtünme veya sürtünmesizlikle ilgili” dedi ve “size başka seçenek sunulmadığını” ekledi.

Apple’ın Google’dan Elde Ettiği Zenginliklere İlişkin Sır Açığa Çıkıyor-Kaynak: yahoo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir