İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Nvidia CEO’su Jensen Huang: Talep Çok Güçlü

Nvidia CEO’su Jensen Huang: Talep Çok Güçlü

Nvidia CEO'su Jensen Huang: Metaverse

Nvidia CEO’su Jensen Huang: Talep Çok Güçlü

Nvidia CEO’su Jensen Huang: Talep Çok Güçlü

Nvidia ( NVDA ) CEO’su Jensen Huang’ın talep sıkıntısı yok. Eksik olduğu şey arz.

Şirketin Çarşamba günkü ilk çeyrek kazanç raporunun ardından Yahoo Finance ile yaptığı özel röportajda Huang, şirketin mevcut ve yeni nesil AI çipleri arasında geçiş yaparken talepte bir durgunlukla karşı karşıya kalabileceği endişelerine karşı çıktı.

Huang, “İnsanlar şu anda bu veri merkezlerini konuşlandırmak istiyor” dedi. “[Grafik işleme birimlerimizi] hemen şimdi çalıştırıp para kazanmaya ve tasarruf etmeye başlamak istiyorlar. Ve böylece talep çok güçlü.”

Nvidia, mevcut Hopper AI platformundan daha gelişmiş Blackwell sistemine geçiş yapıyor. Şirketin Çarşamba günkü sonuçları öncesinde Wall Street’teki bazı analistler, bazı müşterilerin bu yılın ilerleyen dönemlerinde daha fazla Blackwell birimi öncesinde Hopper siparişleri konusunda daha temkinli davranıp davranmayacağına dair soruları gündeme getirmişti.

Huang, “Hopper talebi bu çeyrek boyunca – Blackwell’i duyurduktan sonra – arttı ve bu size orada ne kadar talep olduğunu gösteriyor” dedi.

Huang, her iki platforma olan talebin önümüzdeki yıl arzı oldukça geride bırakacağını, bu çiplerin karmaşıklığının da şirketin buna ayak uydurma çabalarını zorladığını ekledi.

Huang, “Veri merkezimizin her bileşeni, her parçası dünyanın şimdiye kadar yapılmış en karmaşık bilgisayarıdır” dedi. “Ve dolayısıyla neredeyse her şeyin kısıtlı olması mantıklı.”

İlk çeyrekte Nvidia, Wall Street tahminlerinin üzerinde sonuçlar bildirdi; hisse başına düzeltilmiş kazanç, önceki yıla göre sırasıyla %461 ve %262 artışla 26 milyar dolarlık gelirle 6,12 dolara ulaştı. GAAP dışı işletme geliri ilk çeyrekte 18,1 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Nvidia bu çeyrekte gelirin 28 milyar dolara artı eksi %2 ulaşmasını bekliyor. Bu, analistlerin 26,6 milyar dolarlık beklentisinden daha iyi.

Şirket ayrıca, hissedarların şu anda sahip oldukları şirketteki her bir hisse için 10 hisse alacağı ve hissedarlar için 7 Haziran’dan itibaren 10 Haziran’da yürürlüğe girecek olan 10’a 1 hisse bölünmesini de duyurdu.

Nvidia da üç aylık temettüsünü artırmak için Big Tech emsallerine katıldı ve hissedarlar artık hisse başına 0,04 $ yerine 0,10 $ temettü almaya hazırlanıyor.

Nvidia hisseleri Perşembe günü piyasa öncesi işlemlerde %7’nin üzerinde artış gösterdi.

Huang ayrıca Nvidia’nın, şirketlerin yapay zeka modellerini eğittiği yapay zeka eğitiminden, aynı şirketlerin müşterilerin kullanması için modeller dağıttığı yapay zeka çıkarımına geçişte nasıl ilerleyeceğinden bahsetti.

Microsoft ( MSFT ), Google ( GOOG , GOOGL ) ve Amazon ( AMZN ) gibi büyük ölçekli bulut sağlayıcılarının kendi teklifleri lehine çıkarım yapmak için Nvidia’nın çiplerini bırakıp bırakmayacağına dair sorular dönüyordu .

Ancak Huang, Nvidia’nın sunduğu tekliflerin eğitim için olduğu kadar çıkarım için de güçlü olduğunu düşünüyor

“Çıkarımda harika bir konumumuz var çünkü çıkarım gerçekten karmaşık bir sorundur” dedi.

“Yazılım yığını karmaşık. İnsanların kullandığı model türleri karmaşık. Günümüzde çıkarımların büyük çoğunluğu Nvidia üzerinde yapılıyor. Bu nedenle bunun devam etmesini bekliyoruz.”

CEO ayrıca şirketin Amazon, Microsoft ve Google gibi büyük bulut hizmet sağlayıcılarının ötesindeki müşterilere yaptığı satışlarda gördüğü büyümeye de değinerek, Meta’dan (META) ve Tesla (TSLA) ilaç firmaları giderek daha fazla Nvidia çipi satın alıyor. Aslında bulut şirketleri hariç, Nvidia’nın veri merkezi çipini kullanan en büyük sektör. otomotivdir.

Huang, “Tesla sürücüsüz araçlarda çok ileride” dedi. “Fakat her bir arabanın bir gün otonom kapasiteye sahip olması gerekecek” dedi.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Nvidia CEO’su Jensen Huang: Talep Çok Güçlü-Kaynak: yahoo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir