İçeriğe geç
Anasayfa » Mutfak » Anadolu’nun Kahvaltı Çeşitleri

Anadolu’nun Kahvaltı Çeşitleri

Anadolu'nun Kahvaltı Çeşitleri Nelerdir

Anadolu’nun Kahvaltı Çeşitleri yazımızda yöresel kahvaltıları ile ünlü olan Kilis, Gaziantep, Van, Sivas, Karadeniz, Ege kahvaltısı, Akdeniz ve İstanbul kahvaltılarının önemli özelliklerini ve ayırt edici tatlarını yazdık.

Anadolu’nun Kahvaltı Çeşitleri-Kilis’in Baharatlı Kahvaltısı

Kilis kahvaltısına özel birçok tat bulunmaktadır. Bunlardan yumurta, yoğurt ve zeytinyağı karışımından pişirilerek yapılan mıkla özeldir. İncecik yufka ile yapılan fıstıklı katmer tatlısı, yöresel gözleme ve semsek de yer alır. 22 çeşitten yapılan zahter, ceviz ile yapılan ve içinde 20 çeşit baharat bulunan tatlı kurabiye kerebiç enfes tatlardandır. Simidin küçültülmüş hali kahga kahvaltının vazgeçilmezleri arasındadır.

Gaziantep’in Çorbalı Kahvaltısı

Gaziantep’in en sevilen çorbası beyran çorbasıdır. Katmer tatlısı, nohut dürümü, maş piyazı, lolaz piyazı, taze Antep peynirli semsek, Antep fıstıklı ve şekerli semsek, ciğer dürüm, sahan kaymağı, yumurta piyazı, muhammara, humus gibi daha birçok farklı tatlar kahvaltıda tüketilmektedir.

Van Kahvaltısı

Ülkemizde yöresel kahvaltı denilince akla gelen ilk kahvaltı Van kahvaltısıdır. Çok fazla çeşidin olduğu Van kahvaltısı bir türlü bitmez. Van kahvaltısının göze çarpan en lezzetli ürünleri kavurması, Van otlu peyniri, Van Bahçesaray balı, kaymağı, cacığı, mısır unu, cevizden yapılan Van çöreği, murtuğası ve kavutudur. Murtuğa un, yumurta ve yağ ile yapılmaktadır. Kavut ise sütte bekletilmiş öğütülmüş buğdayın kavrulmasından elde edilmektedir. Kavut insanları uzun süre tok tutabilmektedir.

Kızarmış Kelleli Sivas Kahvaltısı

Fırında 16-17 saat pişirilen daha sonra baltayla kırılan bu nedenle de ismi kelle kırdırma olan fırında kızarmış kelle yemeği yüzyıllar öncesinde yapılmaya başlamıştır. Günümüzde de Sivaslıların en önemli kahvaltısıdır.

Karadenizlilerin Mıhlamalı Kahvaltısı

Mıhlama özel peynir ve Trabzon tereyağı ile yapılan yöresel bir kahvaltılıktır. Karadeniz kahvaltısında Rize kavurması, turşu tavali, mısır ekmeği ve çeşitli pideler yer almaktadır. Karadeniz kahvaltısı Karadeniz’de yendiğinde, havası ile birlikte inanılmaz bir iştahla yenmektedir.

Ege Kahvaltısı

Soğanlı, sarımsaklı ve zeytinyağlı domates kavurması; sarımsaklı, zeytinyağlı domates soslu patates kızartması; patates buğulama, közde ütülmüş kuru biber, haşlanmış yumurtaların üzerine doğranan kuru soğan ve sıvı yağ, toz biber ekilerek yapılan yumurta salatası Egelilerin kahvaltılarında bolca yer almaktadır. Zeytin ve zeytinyağı kahvaltılarında ve yemeklerinde eksik olmaz.

Akdeniz Kahvaltısı

Zeytin, peynir, domates üçlüsü mutlaka Akdeniz kahvaltı sofralarında bulunmaktadır. Bunların yanına saçta pişirilen sıcak bazlama, börek ve sıkma eşlik etmektedir. Ham çökelek, çeşit çeşit reçeller ve bal da bulunmaktadır. Obruklarda bekletilen doğal küflü deri çökeleği ve peyniri doğal antibiyotik olarak kullanılmaktadır.

Anadolu Kahvaltısının Toplandığı Yer: İstanbul

Dünya ve Anadolu mutfaklarının toplandığı yer İstanbul’dur. Memleketten getirilen doğal ürünler İstanbul’da kahvaltılarda tüketilir.

Anadolu’nun Kahvaltı Çeşitleri-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir