Dünya Kahvaltıda Ne Yiyor?

Dünya Kahvaltıda Ne Yiyor? yazımızda Fas, Afrika, Fransa, İngiltere, Japonya, Madagaskar ve Şili gibi ülkelerin kahvaltılarında yedikleri değişik yiyecekleri ve farklılıkları yazdık.

Dünya Kahvaltıda Ne Yiyor? Fas’da Kahvaltı

Fas’da kahvaltıda çeşitli soslar ve içlerle hazırlanan hamur işleri ve pankekler yenilmektedir. Fas kahvaltılarında hiçbir peynir bulunmamaktadır. Peynir yerine birbirinden farklı reçeller bulunmaktadır.

Afrika’da Kahvaltı

Afrikalıların kahvaltısında avokado eksik olmaz. Kahvaltılarında ekmek bulundurmazlar. Ekmek yerine pirinç ağırlıklı pap yerler. Üzeri hayvan resimli ithal gevrekler şehirlerde bolca yer alır.

Fransa’da Kahvaltı

Fransızlar kahvaltıda tuzlu yiyecekler yemezler, bunun yerine şekerli yiyeceklere ağırlık verirler. Klasik bir Fransız kahvaltısında kahve, ekmek, tereyağı ve reçel bulunur. Bazende yanında yoğurt verilir. Kahvaltıya ek olarak kruvasan ve reçelin sürüldüğü tost eşlik eder.

İngiltere’de Kahvaltı

İngilizler için sabah kahvaltısının belirli bir zamanı yoktur. İngiltere’nin başkenti Londra’da bir çok kahvede gece saatlerinde bile sabah kahvaltısı servisi verilmektedir. Özellikle çalışanların kahvaltısında domates soslu kuru fasulye yer almaktadır.

Japonların Kahvaltısı

Japonya’da sabah kahvaltısı 7-9 arasında yapılmaktadır. Japonlar kahvaltıda balık yemektedir. Izgarada somon, uskumru ve turna balıkları çok sevilmektedir. Japonlar kahvaltıya miso çorbası ile başlar ardından beyaz pilav, balık ızgarası, omlet, ıspanak salatası (susam soslu), soya sosunda haşlanmış Japon turpu, susamlı tofu, kızarmış balık köftesi, natto, ızgara çipura, turşu çeşitleri ve yeşil çay gelmektedir.

Madagaskar Kahvaltısı

Madagaskar kahvaltısında zeytin bulmak çok zordur. Kahvaltıda yağ, reçel ve meyve yerler. Bölgeye has olan pilavı sabah kahvaltısında ulu bir lapa olarak yenir. Madagaskar’da yemek yemeye “mihinam-vary”derler. Anlamı ise pirinç/pilav yemektir. İç kesimlerde bulunanlar ise zebu adını verdikleri hörgüçlü Hint öküzlerinin etini yerler.

Şili Kahvaltısı

Şili en çok yenen ekmek türleri hallulla, Fransız ekmeği ve evde hazırladıkları amasado ekmeğidir. Şilililer kahvaltıda içecek olarak ise çay, kahve, süt veya çeşitli meyve suları içerler. Çabuk kahvaltılarında ise avokado veya yumurta ile tost yaparlar. Çabuk kahvaltıya desayuna rapido ismini vermektedirler.

Dünya Kahvaltıda Ne Yiyor?-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Yorum yapın