Yaşlara Göre Kahvaltı Nasıl Olmalı?

Yaşlara Göre Kahvaltı Nasıl Olmalı? yazımızda insanların bebeklik, çocukluk, gençlik, yetişkinlik ve yaşlılıklarında kahvaltılarında nelere dikkat etmeleri gerektiğini ve kahvaltılıklardan en çok neye ihtiyaç duyduklarını yazdık.

Yaşlara Göre Kahvaltı-Bebeklik

Bebekleri kahvaltıya alıştırmak için 6.aydan itibaren ek gıdaya geçilmeli, yaşına uygun besinlerle kahvaltı hazırlanmalıdır. İnek sütünü ise 1 yaşından önce, keçi sütünü ise 2 yaşından önce bebeğe vermeyiniz.

İdeal Kahvaltı Tabağı İçeriği

Çocuklarda Kahvaltı

Türkiye’de okul çağı çocuklarının ortalama %15’i düzenli kahvaltı yapmamaktadır ayrıca %25’i ise hiç kahvaltı yapmamaktadır. Ailelerin kahvaltıyı birlikte hazırlamaları ve birlikte kahvaltı yapmaları gerekir. Aksi halde çocukların en çok ihtiyaç duyduğu öğün olan kahvaltı eksik yapılacağı için, sağlıksız bir gelişim oluşacaktır. Özellikle annelerin çocuklarının güzel kahvaltılar yapabilmesi için kahvaltı sofrasını en iyi şekilde hazırlaması gerekir. Aksi halde doymayan çocuk, dışarıdan besin değeri düşük ve çeşitli kimyasalların olduğu zararlı yiyecekler tüketmek zorunda kalacaktır. Bu durum çocuğun hem beden sağlığını hemde ruhsal sağlığını kötü etkileyecektir.

Beynin Uyanması İçin Kahvaltı Yapmak

Gençlerde Kahvaltı

Ülkemizde ortaokul ve lise öğrencilerinin %25’i, üniversite öğrencilerinin ise ortalama %50’si kahvaltı yapmamaktadır. Kahvaltı yapmayan gençler başarılarını düşürürken, depresyona girme risklerini de artırmaktadır. Gençler en çok iştahı olmadıklarını ve uykusuz olduklarını belirtip kahvaltı yapamadıklarını belirtiyorlar. İştah yönetimini kahvaltıya uyarlayan ve birkaç dakika erken kalkan gençler, rahatlıkla güzel bir kahvaltı yapabilecektir.

Beynin Uyanması İçin Kahvaltı

Yetişkinlerde Kahvaltı

Yetişkinlerde yapılan araştırma sonucuna göre; kahvaltı yapmayanlarla, her gün kahvaltı yapanlar kıyaslandığında, bel çevresinde artış olduğu, hipertansiyon, tip 2 diyabet oranıyla kan yağlarının daha yüksek olduğu görülmektedir. Güne güzel bir kahvaltı ile başlamak enerjinizi dolduracaktır ve beyninizi açacaktır. Sadece kahve içerek güne başlamak uyanmanızı sağlar, beyninizin ve bedeninizin duyduğu enerjiyi sağlamaz.

Gölcük Köy Kahvaltısı

Yaşlara Göre Kahvaltı-Yaşlılar

45 yaş üzerinde olan insanların kahvaltılarında süt ve süt ürünlerini bulundurması, tahıl, sebze, taze ya da kuru meyveye yer vermesi, sözel becerilerini geliştirmekte ve hafızalarını güçlendirmektedir.

Son olarak çocuklarını ve ailesini düşünen anneler, onlara neler yedirdiklerini iyi düşünmelidir. Ev yapımı yemekler yapmayarak, çocuğunun hazır şeyleri almasına neden olmamalıdır. Çocuğun halis niyetli, anne-babasına saygılı, hürmetkar ve iyi niyetli olmasında yediklerinin çok büyük önemi vardır. Toplumu anneler yetiştirir.

Yaşlara Göre Kahvaltı Nasıl Olmalı?-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Yorum yapın