Anasayfa » Ekonomi ve Para » Altın ve Gümüş Piyasalarında Yükseliş İvmesi Devam Edecek mi?

Altın ve Gümüş Piyasalarında Yükseliş İvmesi Devam Edecek mi?

Dünyanın En Zengin 15 Ülkesi 2022

Altın ve Gümüş Piyasalarında Yükseliş İvmesi Devam Edecek mi?

Altın ve Gümüş Piyasalarında Yükseliş İvmesi Devam Edecek mi?

Kıymetli metal fiyatları (özellikle gümüş) 12 Temmuz’da kısa bir yükselişe başladı ve tekrar geriledi. Boğaların burada kalıp kalmayacağı tartışmaya açık bir soru. Çoğu kişi, altın fiyatlarının 2023’ün sonuna kadar yükselmeye devam edeceği konusunda iyimser. Ancak, altın ve diğer değerli metal piyasaları hala bir miktar düşüş baskısı yaşıyor. Doların düşmesiyle birlikte değerli metaller yatırımcılar için daha uygun hale geldi. Bununla birlikte, birçok kişi hala boğaların iyimserliğini azaltan şahin Fed’den başka bir faiz artırımı bekliyor.

1 Haziran – 1 Temmuz arasında değerli metal fiyatlarının sert bir şekilde düşmesi endeksin aşağı yönlü hareket etmesine neden oldu. Kıymetli Madenler MMI (Aylık Metaller Endeksi) bir önceki aya göre %6,71 düştü.

Kıymetli Maden Fiyatları

Paladyum

Diğer değerli metallerin aksine, paladyum piyasaları geçen yıl boyunca sürekli bir düşüş yaşadı. Temmuz ayında fiyatlar, 2023 içindeki genel düşüş trendine kıyasla biraz arttı. Yukarı yönlü ivme ve ardından yukarı yönlü onay, paladyum için yükseliş piyasasını destekleyecektir.

Platin Piyasaları Kısa Vadede Yükseliyor

Altın, gümüş ve diğer değerli metal fiyatları (paladyum hariç) gibi, platin piyasaları da Temmuz ayının başından bu yana fiyat artışı yaşadı. Ancak platin ile bu yükseliş momentumunun devam edip etmeyeceği belli değil. Trendde küçük geri çekilmeler olabilir. Bununla birlikte, olumsuz yönde gerçek bir tersine dönüşü doğrulamak için yeterli kanıt yoktur.

Gümüş

Gümüş, Temmuz başı ve ortasında diğer değerli metal fiyatlarından daha fazla yükselmeyi başardı. Altına benzer şekilde, gümüş de kısa vadede yükseliş ivmesi sergiliyor. Ancak, fiyatların direnç bölgelerine yaklaştığı dikkate alındığında gümüşün bu yukarı yönlü fiyat hareketini sürdürüp sürdürmeyeceği belirsizliğini koruyor. Bu, gümüş piyasaları üzerindeki düşüş baskısını artırabilir. Fiyatta bir ret durumunda geri çekilmeler meydana gelebilir.

Altın İçin Boğalar Geliyor Ama Kalacaklar mı?

Altın fiyatları, Temmuz ayının başından bu yana yükseliş gücü ve istikrarlı bir yükseliş ivmesi göstererek bir ralli içinde olmasına rağmen, altın fiyatları şu anda direnç bölgelerine yakın. Bu, aşağı yönlü baskı uygulayabilir. Ancak altın fiyatları için piyasa eğilimi yukarı yönlü görünüyor. Ayı fiyat hareketi, bir geri çekilme durumunda fiyatları geri çekebilir.

Not: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: oilprice

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir