Ekonomi ve Para

Altın ABD Enflasyon Verileri Öncesinde Rekora Yükseliyor

Altın ABD Enflasyon Verileri Öncesinde Rekora Yükseliyor

Altın ABD Enflasyon Verileri Öncesinde Rekora Yükseliyor

Altın, yatırımcılara Fed’in faiz oranlarını ne zaman düşürmeye başlayacağı konusunda daha sağlam bir görüş sunabilecek önemli ABD enflasyon verileri öncesinde Pazartesi günkü kazancını sürdürdü.

Kutsal Cuma günü açıklanacak temel kişisel tüketim harcamaları endeksinin, Şubat ayında enflasyonun muhtemelen rahatsız edici düzeyde yüksek kaldığını göstermesi bekleniyor. Bu durum ABD’li politika yapıcıların bu yıl üç faiz indirimi yapma planlarını engelleyebilir. Düşük borçlanma maliyetleri genellikle faiz getirmeyen değerli metale fayda sağlar.

Swap piyasaları, Fed Bank of Atlanta Başkanı Raphael Bostic’in Pazartesi günü bu yıl sadece bir faiz indirimi beklentisini yinelemesinin ardından, Haziran ayında faiz indirimine ilişkin bahislerin geçen haftanın sonundaki %69’dan %63’e düştüğünü gösterdi.

Yine de altın, merkez bankasının uzun süredir beklenen parasal genişleme kararının piyasada ivme yaratmasıyla tüm zamanların en yüksek seviyesi yakınında kalmayı sürdürüyor. Altının Şubat ortasından bu yana kaydettiği kazanımlar, Orta Doğu ve Ukrayna’da artan jeopolitik risklerin yanı sıra Çin liderliğindeki merkez bankalarının alımları da dahil olmak üzere uzun süredir devam eden desteklerle de desteklendi.

Avrupa’da da enflasyon ve faiz oranları gündemde. Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyesi Madis Muller, önümüzdeki haftalarda elde edilecek verilerin, politika yapıcıların Haziran ayında borçlanma maliyetlerini belirleyeceği zamana kadar enflasyondaki yavaşlamayı doğrulamak için yeterli olabileceğini söyledi.

Değerli metal, Salı günü Çin Halk Bankası’nın Pazartesi günü yuan için beklenenden daha güçlü bir referans oranı belirlemesinin ardından iki günlük yükselişini sonlandıran zayıf ABD doları tarafından da desteklendi.

Saxo Bank A/S emtia stratejisi başkanı Ole Sloth Hansen, “Faiz indirimi beklentileri, jeopolitik gerilimler ve doların bugün biraz daha yumuşak olması nedeniyle altına yönelik temel talebin güçlü kalmasıyla külçe yeniden yükseldi” dedi.

Spot altın Londra saati ile 10:38 itibarıyla %1 artışla ons başına 2.193,92 dolara yükseldi. Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0,1 düştü. Gümüş ve platin yükselirken paladyum düştü.

Dikkat: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir