İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Piyasalardan Korku Yayılırken Yatırımcılar Daha Riskli Varlıklara Yöneliyor

Piyasalardan Korku Yayılırken Yatırımcılar Daha Riskli Varlıklara Yöneliyor

Küresel Borsalarda Yıl

Piyasalardan Korku Yayılırken Yatırımcılar Daha Riskli Varlıklara Yöneliyor

Piyasalardan Korku Yayılırken Yatırımcılar Daha Riskli Varlıklara Yöneliyor

ABD hisse senetleri yeni rekorlarda, Bitcoin yükseliyor ve ekonominin sözde yumuşak inişe doğru ilerlediğinin kanıtı olarak yatırımcılar portföy düşüşlerine karşı sigortayı reddediyor ve piyasa katılımcılarının risk iştahını kabartıyor.

Buna Goldilocks ticareti deyin; Federal Reserve’ün büyümenin çok hızlı düşmesini önlerken enflasyonu kontrol altına alabileceğine dair bir bahis. Geçtiğimiz ay bu sonuç şüpheli olsa da yatırımcılar, ABD tüketici fiyatlarının Nisan ayında beklenenden daha fazla yavaşladığını gösteren Çarşamba günkü rapor da dahil olmak üzere daha yeni ekonomik verilerle güvence altına alındı.

Yatırımcıların yeni keşfettikleri yenilenmiş risk alma eğilimleri varlık sınıflarında görülebilir. S&P 500 Çarşamba günü yeni bir rekor seviyeye ulaştı ve geçen ayki düşüşün ardından toparlanarak yılbaşından bu yana %11 artış kaydetti. Nasdaq Bileşik Endeksi ve Dow Jones Endüstriyel Ortalaması da yeni yükselişler kaydetti.

Ekonomik temellerle bağları sıklıkla sorgulansa da risk iştahının barometresi olarak görülen Bitcoin ve meme hisseleri gibi varlıklar da yükselişe geçti.

Bu arada, katılımcıların artan güveni, BofA Global Research tarafından fon yöneticileri arasında yapılan bir ankete de yansıdı: Şirketin nakit seviyeleri, hisse tahsisleri ve ekonomik büyüme beklentilerine dayalı en geniş yatırımcı duyarlılığı ölçümü, Kasım 2021’den bu yana en yüksek yükseliş seviyesinde gerçekleşti.

OptionMetrics baş sorumlusu Garrett DeSimone, “Yatırımcıların risk varlıklarına olan iştahı artıyor gibi görünüyor” dedi.

İşte yatırımcıların yeni buldukları iyimserliğin piyasalara nasıl yansıdığına dair grafik tabanlı bir bakış:

Federal Rezerv’in inatçı enflasyon karşısında faiz oranlarını düşürebileceğine ilişkin endişeler S&P 500 endeksinin Nisan ayında %4,2’lik bir gerilemeye yol açmasının ardından, yatırımcılar artık hisse senetlerini daha yüksek seviyelere taşıma konusunda istekli görünüyor.

Birçoğu, olumsuz yönlerini korumaya çok az dikkat ederek bunu yapmayı tercih ediyor. Piyasa dalgalanmalarından korunma talebini ölçen Cboe Volatilite endeksi Çarşamba günü dört ayın en düşük seviyesinde kapandı. Yatırımcıların VIX’in ne kadar hareket etmesini beklediğinin bir göstergesi olan, daha az bilinen VVIX endeksi de düştü ve şu anda yaklaşık on yılın en düşük seviyesine yakın duruyor.

Piyasadaki bir düşüşe karşı koruma sağlayacak opsiyon hedgelerini satın alan kişi sayısı az olsa da, hisse senedi piyasasındaki daha fazla kazançtan fayda sağlayacak alım sözleşmeleri yüksek talep görüyor.

Seçenekler analiz firması Trade Alert’in verilerine göre, bir aylık ortalama günlük alım satım çağrı sayısı 1,2’ye 1’i gösteriyor; bu ölçüm yaklaşık bir aydır görülen en yükselişli seviye.

Bazı piyasa katılımcıları meme hisselerindeki yükselişin yatırımcıların güçlü risk iştahının bir işareti olduğuna dikkat çekti.

GameStop’un hisseleri, önceki çılgınlığın arkasındaki ana figür olan Keith Gill’e bağlı bir hesaptan X platformunda yapılan bir dizi paylaşımın ardından geçen hafta %140 arttı. Tiyatro zinciri AMC ve kulaklık üreticisi Koss’un da aralarında bulunduğu diğer şirketlerin hisseleri de aynı şeyi yaptı. GameStop gibi hisse senetlerinin çoğunda da ciddi bir kısa pozisyon var ve temelleri son birkaç yılda geriledi.

ABD ekonomik verilerinin yumuşamasının Fed’e bu yılın ilerleyen dönemlerinde faiz indirimi yapma olanağı tanıyacağı yönündeki umutlar, son oturumlarda dolar üzerinde baskı oluşturdu. Belirsiz zamanlarda popüler bir liman olan dolar, Nisan ortasında 17 ayın en yüksek seviyesine ulaştığından bu yana emsalleri karşısında %2 oranında değer kaybetti.

Bu, bazen gelişmiş piyasalara bağlı olanlardan daha riskli olduğu düşünülen bazı gelişmekte olan piyasa para birimlerinin yükselmesine yardımcı oldu.

Polonya zlotisi ay bazında %3,7 oranında artış kaydederken, Güney Afrika randı ve Kolombiya pesosu sırasıyla %2,8 ve %2,7 oranında değer kazandı.

Tahvil piyasasında volatilite beklentileri de son seanslarda düştü. Tahvil fiyatlarıyla ters yönde hareket eden ABD Hazine tahvili getirileri Çarşamba günü beş haftanın en düşük seviyelerine geriledi.

Genellikle risk alma duyarlılığının önemli bir barometresi olarak görülen Bitcoin, Salı günü 3 haftanın en yüksek seviyesi olan 66.261 $’a ulaştı ve Mart ayında dokunduğu 73.803 $’lık rekor yüksek seviyesine yaklaşıyor.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Piyasalardan Korku Yayılırken Yatırımcılar Daha Riskli Varlıklara Yöneliyor-Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir