Ekonomi ve Para

Yatırımcılar Fed’in Faiz İndirimini ve Kazançlarını Piyasadaki Toparlanmayı Sürdürmenin Anahtarı Olarak Görüyor

Yatırımcılar Fed‘in Faiz İndirimini ve Kazançlarını Piyasadaki Toparlanmayı Sürdürmenin Anahtarı Olarak Görüyor

Yatırımcılar Fed’in Faiz İndirimini ve Kazançlarını Piyasadaki Toparlanmayı Sürdürmenin Anahtarı Olarak Görüyor

Hisse senetleri için yıla muhteşem bir başlangıç ​​yapan yatırımcılar, Fed’in Haziran ayına kadar beklenen faiz indirimini sağlayıp sağlamadığını ölçerek ikinci çeyrekteki potansiyel darbelere karşı tetikte ve dikkatlerini sağlık konusuna çeviriyor. yaklaşan kazançlar.

S&P 500 ilk çeyreği %10’dan fazla kazançla tamamladı; bu, 2019’un ilk çeyreğindeki yaklaşık %13,1’lik artıştan bu yana en büyük ilk çeyrek yükselişini gerçekleştirdi. Çip üreticisi Nvidia ve Facebook’un ana şirketi Meta Platforms gibi Magnificent Seven olarak adlandırılan hisseler ise Çeyrekteki kazanımların büyük kısmını oluşturan enerji ve sanayi gibi ekonomik açıdan hassas sektörler son altı haftada toparlanma gösterdi.

Yükselişin Haziran ayına kadar devam edip etmeyeceği muhtemelen Fed’in henüz faiz indirimini haklı çıkaracak kadar düştüğünün sinyalini vermemesine bağlı olacak. Piyasalar Ocak ayına 2024 yılı boyunca fiyatlandırılan 6 ila 7 kesintiyle başladı, ancak ABD ekonomisindeki dayanıklılık işaretlerinin yatırımcıların sözde yumuşak inişe olan güvenini artırmasının ardından şimdi 3 kesinti bekliyor.

Global Makro Stratejisti Baş Direktörü Joe Kalish, “Piyasa ve Fed nihayet beklentiler konusunda aynı hizaya geldi, ancak bu, ortaya çıkan her ekonomik rapor üzerinde daha fazla baskı yaratıyor çünkü herkesin aynı şekilde ilerlemesini sağlamak çok fazla zaman almıyor” dedi. Ned Davis Research’te. “Enflasyon cephesinde daha fazla ilerleme görmezsek daha fazla dalgalanma bekliyoruz.”

CME’nin FedWatch Tool’una göre, vadeli işlem piyasaları Fed’in 12 Haziran’da sona erecek politika toplantısında 25 baz puanlık faiz indirimi olasılığının %61 olduğunu ima ediyor ve gösterge faiz oranlarını %5 ila %5,25 aralığına getiriyor.

Harbor Capital’in çok varlıklı stratejiler ekibinden portföy yöneticisi Jason Alonzo, ABD ekonomisinde devam eden büyümenin, yatırımcılar daha cazip değerlemeler arayışına girdikçe, piyasadaki son dönemdeki yükselişin döngüsel sektörlere ve küçük ölçekli hisse senetlerine doğru genişlemesinin büyük olasılıkla devam edeceğini söyledi. Küçük ölçekli hisse senetlerini kapsayan Russell 2000 endeksi ilk çeyreği %4,8’lik kazançla kapatırken, S&P 500 sanayi sektörü aynı dönemde yaklaşık %11 artış kaydetti.

Alonzo, “Şu anda piyasanın umursadığı tek şey, ekonomi yeniden hızlansa bile Fed’in kontrolü elinde tutup tutmayacağıdır” dedi. “Eğer bu fikir bir miktar bozulursa ve Fed faiz artırımlarının yeniden masaya yatırıldığını ima etmek zorunda kalırsa, bu yatırımcılar için bir şok olur ve tüm varlıklar için gerçek bir soruna neden olur.”

ISM imalat verileri, ISM hizmetleri ve Reuters tarafından ankete katılan ekonomistlerin Mart ayında 198.000 iş artışı göstermesini beklediği yakından izlenen tarım dışı istihdam raporu da dahil olmak üzere gelecek haftaki ekonomik okumalar.

CFRA Research baş yatırım stratejisti Sam Stovall, Fed’in potansiyel faiz indirimine yaklaştığı bir dönemde piyasadaki toparlanmanın yavaşlamaya başlaması durumunda yatırımcıların şaşırmaması gerektiğini belirtti. 1989’dan bu yana S&P 500’ün son faiz artırımı ile ilk faiz indirimi arasında ortalama yüzde 15,5 kazandığını, ancak ilk faiz indirimini takip eden altı ayda ortalama sadece yüzde 5,4 kazandığını söyledi.

Truist Advisory Services Yatırım Direktörü Keith Lerner, yine de ilk çeyrekteki güçlü ivmenin tarihsel olarak bir sonraki çeyreğe de aktarıldığını söyledi. S&P 500’ün ilk çeyrekte toplam %10 veya daha fazla getiri elde ettiği 11 seferden, piyasanın ikinci çeyrekte ortalama %6,2 kazançla 9 kez ilerlemeye devam ettiğini söyledi.

Lerner, “Piyasa şüphenin faydasını hak ediyor ve bu noktada boğa piyasası kurallarının geçerli olduğunu düşünüyoruz” dedi. Yükselişin devam etmesine yönelik en büyük riskin, Fed’in faiz oranlarını yıl sonuna kadar mevcut seviyelerde tutmayı düşündüğünün bir işareti olacağını ve bunun da riskli varlıkların “dramatik” yeniden fiyatlandırılmasına yol açacağını söyledi.

Yatırım Stratejisi Eş Başkanı Emily Roland, piyasadaki yavaşlama olasılığının büyük ölçüde kurumsal kazançlara da bağlı olacağını, bunun da şaşırtıcı derecede sağlam geldiğini ve piyasanın faiz oranı politikasını yeniden fiyatlamasına rağmen S&P 500’ün bir dizi rekor kapanış zirvesine çıkmasına yardımcı olduğunu söyledi. John Hancock Yatırım Yönetimi.

LSEG I/B/E/S’ye göre, S&P 500 kazançları 2023’ün son çeyreğinde %10,1 oranında arttı; bu, beklenen %4,7 ilerlemenin iki katından fazlaydı. Analistler ilk çeyrekte kazançların %5,1 oranında artmasını beklerken, yüksek faiz oranları muhtemelen tüketici ve kurumsal harcamalar üzerinde baskı oluşturacak. Şirketler Nisan ayının ikinci haftasından itibaren sonuçları ciddi bir şekilde raporlamaya başlıyor.

Roland, “Eğer kazançlar sürpriz bir şekilde yukarı yönlü olmaya devam ederse, Fed bu yıl 3 kesintiyi haklı çıkarmakta zorlanacak” dedi. “Fakat enflasyonda bir dengelenme görürsek, bu ekonomik yeniden hızlanma daha sürdürülebilir bir şeye dönüşebilir.”

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir