Bilim ve TeknolojiEkonomi ve Para

Teknoloji Devleri Şiddetli Rallinin Ardından ABD Hisse Senetlerini Düşürdü: Piyasalar Sarıldı

Teknoloji Devleri Şiddetli Rallinin Ardından ABD Hisse Senetlerini Düşürdü: Piyasalar Sarıldı

Teknoloji Devleri Şiddetli Rallinin Ardından ABD Hisse Senetlerini Düşürdü: Piyasalar Sarıldı

Hisse senetleri, Jerome Powell’ın Kongre’deki ifadesine giden süreçte traderların karışık ekonomik veriler arasında gezinmesiyle birlikte teknoloji dünyasının önde gelen üçlüsünün düşmesiyle baskı altına girdi.

Hisse senetleri, özellikle mega büyük değerlemelerde çok yüksek değerlemelere ilişkin endişeleri tetikleyen ve grubu kötü haberler karşısında büyük hamlelere karşı savunmasız bırakan bir rallinin ardından çekişini kaybetti. Apple Inc.’in Çin’deki iPhone sıkıntıları derinleşirken Advanced Micro Devices Inc., Asya ülkesine yapay zeka çipi satma konusunda ABD’nin engeline takıldı. Ve Tesla Inc., Çin sevkiyatları düşerken rotasını genişletti.

Citigroup Inc.’den Chris Montagu’ya göre, ABD teknoloji hisselerindeki yükseliş eğilimi son üç yılın en yüksek seviyesinde bulunuyor ve geri çekilme riskini artırıyor. Nasdaq 100 vadeli işlemlerinde uzun pozisyonlamanın “son derece uzatılmış” olduğunu söyledi.

SlateStone Wealth’ten Kenny Polcari, “Ağaçlar gökyüzüne kadar büyümüyor” dedi. “Bazı yatırımcıları endişelendirmeye başlayan şey, zorlanan bu teknoloji şirketlerinden bazılarının aslında yatırımcıların onlara verdiği ‘yüksek değerlemeleri’ karşılayıp karşılayamayacağıdır.”

Wall Street ayrıca siparişler ve iş faaliyetleri artarken ABD hizmet sektörünün soğuduğunu gösteren verileri de değerlendirdi. Powell’ın Kongre önünde altı ayda bir yapacağı ifade için Capitol Hill’e gitmesiyle birlikte ihtiyat galip geldi; burada Fed başkanının faiz indirimi konusunda aciliyet olmadığını yinelemesi bekleniyor.

S&P 500 %1 oranında düşerken Nasdaq 100 neredeyse iki kat daha fazla kayıp yaşadı. Tesla iki günlük satışları %11’e çıkarırken, Apple üst üste beşinci kaybını yaşadı. Nvidia Corp. yükseldi. Hazine 10 yıllık getirileri altı baz puan düşerek %4,15’e geriledi. Bitcoin, 69.000 doları aşan rekor kıran bir koşunun ardından düşüş yaşadı. Altın da tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Apple, Microsoft Corp., Nvidia, Amazon.com Inc., Meta Platforms Inc., Alphabet Inc. ve Tesla’dan oluşan “Muhteşem Yedi”, kısmen yapay zekanın da etkisiyle S&P 500’ün bu yıl tüm zamanların zirvelerine ulaşmasını sağladı.

Bu ralli, stratejistlerin 2024 hedeflerini yükseltmek için çabalamasına neden olurken, teknolojinin bir patlama mı yoksa bir balon mu gördüğüne dair soruları gündeme getirdi

JPMorgan Chase & Co.’dan Marko Kolanovic’e göre, ABD hisse senetlerindeki ve Bitcoin’deki dramatik yükseliş, varlık fiyatlarının sürdürülemez bir hızda arttığı durumlarda tipik olarak bir balondan önce gelen koşullar olan köpük birikiminin sinyalini veriyor. Bu arada Goldman Sachs Group Inc.’den David Kostin, büyük teknolojinin yüksek değerlemelerinin temel verilerle desteklendiğini savunanlar arasında yer alıyor.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre Muhteşem Yedili olarak adlandırılan şirketin hisse başına ortalama kazancı dördüncü çeyrekte bir yıl öncesine göre %55 arttı. Bu grubun çoğu Nasdaq 100’ün art arda dördüncü aylık kazancına ulaşmasına yardımcı oldu.

The Sevens Report’un kurucusu Tom Essaye, “Yapay zeka çılgınlığı modern bir altına hücumdur ve teknoloji ‘şirketleri topluyor ve kürekliyor’, şirketler patlamayı körüklemek için cips ve bulut alanı satın aldıkça kazançlarında patlama yaşıyor” dedi. “Ancak eğer yapay zeka önümüzdeki yıllarda S&P 500’ün geri kalanı için kârlılığın artmasını sağlayamazsa, yapay zeka ile ilgili bulut talebi gibi yapay zeka çiplerine olan talep de buharlaşacak.”

Üretken yapay zekanın son on yılın büyüme teması olacağı düşünüldüğünde, UBS’nin Baş Yatırım Ofisi, ABD teknoloji hisselerinin yatırımcıların hisse tahsislerinin önemli bir bölümünü oluşturması gerektiğine inanmaya devam ediyor. Ancak firma, aşırı riske maruz kalan yatırımcıların bir sonraki büyüme fırsatlarını yakalamak için teknolojiye maruz kalmayı genişletmeyi düşünmeleri gerektiğini söylüyor.

UBS Global Wealth Management’tan Solita Marcelli, “Mevcut teknoloji rallisinin devam etmesi için daha fazla alan görürken, yatırımcıların potansiyel düşüşlere karşı korunmak ve büyük teknolojinin ötesinde fırsatlardan yararlanmak için teknolojiye maruz kalmalarını gözden geçirip optimize etmeleri gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Truist Advisory Services’den Keith Lerner, “Bir takım spekülasyonlar görmemize ve teknoloji sektörünün biraz soluklanabileceğini görmemize rağmen, bir balon görmüyoruz” dedi. “Değerlemeler çoğu ölçüm açısından zengin, ancak teknolojiyle birlikte karşılaştırmalı kazanç ivmesi, yakın vadede daha önemli bir etken olma eğiliminde. Kâr eğilimleri de güçlü olmaya devam ediyor ve yeni zirvelere ulaşıyor.”

Lerner, teknoloji sektörünün S&P 500’e göre üç yıllık üstün performansının %30’un biraz üzerinde olduğunu söyledi. Bunun kabaca 30 yıllık ortalamayla aynı çizgide olduğunu ve Mart 2000’de görülen %250’nin biraz üzerindeki zirveden çok uzak olduğunu ekledi.

Baird’den Ross Mayfield, “Teknoloji sektöründeki kazanımların yoğunlaşması ve yeni bir teknolojiye yönelik heyecanın çoğalması göz önüne alındığında, dot-com balonuyla karşılaştırmalar beklenmelidir” dedi. “Ancak 1996’dan 1999’a kadar ortalama üç yıllık getiri %96 idi. Henüz bu seviyelere yaklaşmış değiliz. Kaçacak yer var.”

Gina Martin Adams liderliğindeki Bloomberg Intelligence stratejistlerine göre, değerlemeler, kazanç eğilimleri ve piyasa hissiyatının tümü, yapay zeka odaklı bir teknoloji balonunun ABD’de yeniden ortaya çıktığı yönündeki spekülasyonları çürütüyor.

“Yapay zeka hisselerinden oluşan tema evrenimiz, satışların genel olarak fiyat artışlarını desteklediğini ve katlarının beş yıllık aralığın ortasında olduğunu gösteriyor” diye yazdılar. “Temel eksiklikler ortaya çıkmadıkça, mega kap teknolojisi için yüksek piyasa değeri yoğunlaşması ve yapay zeka için güçlü getiriler, S&P 500 için önemli bir risk oluşturmayabilir.”

S&P 500’ün en büyük beş şirketi, Mart 2000’de “Dört Atlı”nın katlarının yarısından daha azıyla işlem görüyor – Intel Corp., Cisco Systems Inc., Microsoft ve Dell Technologies Inc. – vadeli fiyatta 80 katını aştı BI’ya göre -kazanç esasına göre.

Buna ek olarak, değerlemelerin yapay zeka, finansın geleceği, bulut ve robot teknolojisi gibi hızlanan teknoloji temaları arasında göreceli olarak sınırlı göründüğü ve çoğu sepetin beş yıllık ortalama fiyat-satış çarpanlarında veya altında işlem gördüğü belirtildi.

Nicholas Colas, “ABD hisse senetlerinin balon içinde olmadığı yönündeki iddiamızın arkasında dururken, olası Fed genişleme döngüsü ile dikkat çekici yeni teknolojinin birleşmesi, bu yılın sonlarında ve 2025’te oluşabilecek riski artırıyor” dedi. DataTrek Research’te. “Bu sorunu atlatmanın en kolay yolu Fed’in faiz indirimlerini mümkün olduğu kadar geciktirmesi olacaktır.”

Hisse senedi fiyatları Fed’in resmi talimatının bir parçası olmasa da Colas, Powell’ın bu hafta beklenenden daha şahin bir mesaj vererek piyasanın son zamanlardaki coşkusunu kırmaya çalışıp çalışmayacağını merak ettiğini söyledi.

GDO Varlık Tahsisi ekibine göre, “Yapay zeka çılgınlığı, 2024’teki faiz indirimi beklentileriyle birleşerek ‘kabarcıklı’ yatırımcı davranışını yeniledi”. “Öngörülen Fed kesintileri gerçekleşmezse veya büyüme şirketleri agresif beklentileri karşılayamazsa, büyüme yatırımcıları muhtemelen hayal kırıklığına uğrayacak.”

Dikkat: Yatırım tavsiyesi değildir.

Teknoloji Devleri Şiddetli Rallinin Ardından ABD Hisse Senetlerini Düşürdü: Piyasalar Sarıldı-Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir