Bilim ve TeknolojiEkonomi ve Para

Geniş Kripto Rallisinde Bitcoin Piyasa Değeri 1 Trilyon Doların Üzerine Çıktı

Geniş Kripto Rallisinde Bitcoin Piyasa Değeri 1 Trilyon Doların Üzerine Çıktı

Geniş Kripto Rallisinde Bitcoin Piyasa Değeri 1 Trilyon Doların Üzerine Çıktı

Bitcoin, ikinci en büyük token olan Ether’in neredeyse iki yıl önce TerraUSD stabilcoini çökmeden önceki seviyesine geri döndüğü geniş bir kripto para birimi rallisinde 52.000 doları aştı.

CoinGecko’nun verilerine göre, Bitcoin’in bugüne kadarki %22’lik kazancı, piyasa değerini Aralık 2021’den bu yana ilk kez 1 trilyon doların üzerine çıkardı. Ether Çarşamba günü New York’ta sabah 9:39 itibarıyla %5 arttı ve Avalanche, Polkadot ve Polygon gibi altcoinler de yükseldi.

Salı günü beklenenden yüksek bir ABD enflasyon baskısı, bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce başlayan ve geçtiğimiz aylarda Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Bitcoin ETF’lerini onaylamasıyla ivme kazanan dijital varlık toparlanmasını raydan çıkarmak için yeterli olmadı. Buna rağmen bazı analistler, teknik sinyallerin rallinin en azından geçici olarak gücünün tükenme riski taşıdığını gösterdiği konusunda uyarıyor.

IG Australia Pty’den piyasa analisti Tony Sycamore, bir notta Bitcoin’in “risk duyarlılığındaki bir gecede yaşanan bozulmaya rağmen etkileyici bir direnç gösterdiğini” yazdı. Aynı zamanda, grafik desenlerine dayanan ayrı teknik analizlerin, 30.000 dolarlık yüksek seviyelere geçici bir düşüş olasılığına işaret ettiğini söyledi.

En büyük token 52.054 dolara kadar yükseldi ve New York’ta sabah 9.44’te 51.800 dolar civarında işlem gördü. Ether 2.760 dolar civarındaydı.

Ether, Mayıs 2022’nin başlarındaki TerraUSD patlamasından önceki seviyelere tırmanma konusunda Bitcoin’den daha yavaştı; bu, olayın yol açtığı yıkım göz önüne alındığında psikolojik açıdan önemli bir eşik. TerraUSD’nin yaratıcısı Do Kwon, Karadağ’da gözaltında tutuluyor ve dolandırıcılık suçlamasıyla arandığı Güney Kore’ye veya ABD’ye iade edilmeyi bekliyor.

Sektöre özgü faktörler, tokene adanmış ABD borsasında işlem gören fonların piyasaya sürülmesi de dahil olmak üzere Bitcoin’i destekliyor. BlackRock Inc. ve Fidelity Investments gibi şirketlerin ürün grubu, 11 Ocak’ta işlem görmeye başladıklarından bu yana net 3,3 milyar dolar çekti.

Bu arada, Nisan ayında gerçekleşecek sözde Bitcoin yarılanması, en büyük dijital varlığın arzını kısıtlayacak; bu gelişme, pek çok kişi tarafından tarihsel emsallere dayalı olarak fiyatların desteklenmesi olarak görülüyor.

Dijital varlık türevleri likidite sağlayıcısı Orbit Markets’ın kurucu ortağı Caroline Mauron, “Yaklaşan Bitcoin yarılanması hikayeyi devralmadan önce, dört aylık muhteşem bir rallinin ardından piyasanın burada kısa bir duraklama yapmasını bekliyoruz” dedi.

Bitcoin, 2022 dijital varlık krizinden geri dönüş yaparak geçen yılın başından bu yana üç katına çıktı. Opsiyon piyasasındaki bahisler, tüccarların Kasım 2021’de elde edilen yaklaşık 69.000 $’lık rekorun ötesindeki fiyatları hedeflediklerini gösteriyor.

Dikkat: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir