Altın Yatırımı

Altın, Güçlenen ABD Dolarının Düşen Getirileri Telafi Etmesiyle Sessizliğini Koruyor

Ekonomi ve Para

Altın, Güçlenen ABD Dolarının Düşen Getirileri Telafi Etmesiyle Sessizliğini Koruyor

Altın, Güçlenen ABD Dolarının Düşen Getirileri Telafi Etmesiyle Sessizliğini Koruyor

Altın fiyatları Salı günü hafif güçlenen doların, düşen Hazine getirilerinin verdiği desteği karşılaması ve yatırımcıların ABD faiz oranlarının görünümü hakkında daha fazla gösterge sağlayabilecek ABD ekonomik verilerini beklemesiyle baskı altında kaldı.

Spot altının onsu GMT 12:05’te 2.027,22 dolarda sabit kaldı. ABD altın vadeli işlemleri de 2.041,30 dolarda yatay seyretti.

“Piyasa, FOMC toplantısının ardından biraz fazla heyecanlandı, gelecek yıl büyük faiz indirimleri üzerine bahis oynadı, ancak bazı üyeler henüz hazır değil ve hâlâ enflasyon riskinin henüz tam olarak ortadan kaldırılmadığını düşünüyor.” Kantitatif Emtia Araştırması analisti Peter Fertig şunları söyledi.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell geçen hafta ABD merkez bankasının para politikasındaki sıkılaştırmanın muhtemelen sona ereceğini ve borçlanma maliyetlerindeki kesintilere ilişkin tartışmaların “göz önüne” alınacağını söyledi.

Bazı Fed yetkilileri piyasanın faiz indirimine ilişkin artan beklentileri karşısında geri adım atarken, bu açıklamalar yatırımcıların duyarlılığını pek değiştirmedi.

CME FedWatch aracına göre piyasalar hâlâ Mart ayında faiz indirimi olasılığını yaklaşık %70 olarak fiyatlıyor.

“Altını destekleyen ise devlet tahvili getirilerinin düşmesi, bu da altın tutmanın fırsat maliyetlerini azaltıyor”; Fertig ekledi.

Yatırımcılar, Cuma günü Fed’in temel enflasyon ölçümü olarak tercih ettiği Kasım ayı çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) endeksi raporu da dahil olmak üzere bu hafta çok sayıda ABD ekonomik verisini bekliyor.

Diğer yandan Japonya Merkez Bankası beklendiği gibi aşırı gevşek parasal ayarları korudu ve politika yapıcıların bu konudaki politika yapıcılarının altını çizdi. Ücretlerin enflasyonu %2 hedefi civarında tutmaya yetecek kadar artıp artmayacağına dair daha fazla ipucu beklemeyi tercih ediyoruz.

Spot gümüş %0,7 artışla 23,93 dolara yükselirken, platin %0,5 düşüşle 940,96 dolara, paladyum ise %0,7 kayıpla 1.175,43 dolara geriledi.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir