Anasayfa » Ekonomi ve Para » Eski Milyonerler Tüm Paralarını Nasıl Kaybettiklerini Açıklıyor?

Eski Milyonerler Tüm Paralarını Nasıl Kaybettiklerini Açıklıyor?

4 Milyonerden 3'ü

Eski Milyonerler Tüm Paralarını Nasıl Kaybettiklerini Açıklıyor?

Eski Milyonerler Tüm Paralarını Nasıl Kaybettiklerini Açıklıyor?

Milyoner statüsüne ulaşmak, insanların başarmayı hayal ettiği bir başarıdır. Ancak ne yazık ki, insanlardan kendilerinin veya tanıdıkları birinin nasıl “eski milyoner” olduğunu paylaşmalarını isteyen reddit yazarı u/HypnoticMushrooms’un da gösterdiği gibi, milyonlarca dolara sahip olmak yenilmez olduğunuz anlamına gelmiyor . Bu insanlardan bazılarının paralarından sorumlu olmamalarına gerçekten şaşırdım. İşte en aydınlatıcı hikayelerden bazıları:

1. “COVID-19. Ocak ayında değeri birkaç milyon dolar olan bir işletme kurdum ancak sektör çöktü ve şimdi iflastan kaçınmak için elimden geleni yapıyorum.”

2. “Beklenmedik bir şekilde 6 milyon dolar miras alan bir adamla çıktım. Ebeveynleri, o bebekken sarhoş bir şekilde araba kullanırken geçirdikleri bir kazada ölmüştü ve bu yüzden hayat sigortaları ve yasal bir anlaşmadan gelen paralar 18 yıl boyunca faiz toplayan bir hesapta duruyordu. 18. doğum gününde bir avukattan bir telefon aldı ve bunu böyle öğrendi. Çılgına döndü. Onu her gördüğümde yeni bir arabası vardı. Abartılı bir ev satın aldı ve bu büyük tatillere çıkmakta ısrar etti. Yerel çizgi roman dükkanımıza gider ve HER ŞEYİ satın alırdı. Ayrılmamızın en büyük etkeni harcamalarıydı. Parayı böyle harcamasını izlemek çok fazlaydı. Hiçbirini yatırmadı. Tüm parasını beş yılda harcadı. Onu Facebook’ta en son gördüğümde, yoksuldu.”

3. “Yaklaşık 3 milyon dolar değerinde bir iş kurdum, 1,4 milyon dolar değerinde bir evim, 2 milyon dolardan fazla yatırımım vardı ve dört güzel arabam vardı. Boşanma beni aşağıladı. Eski bir karım, bir avukat ve bir yargıç beni soydu Bunun en az %75’i bana bir Miata yarış arabası, bir miktar para ve şirketimin %51’i kaldı ve yine de nafaka ödemek zorunda kaldım. Şirketi daha da büyüttüm ve geri kalan her şeyi tasfiye ettim. 26 ay sonra hayatıma geri döndüm ve mütevazı bir emeklilik yaşamaya yetecek kadar kazandım ve bugün buradayım. Evlenmeyin çocuklar, bunu iki kez yaptım, ilki felaketti, ikincisi ise sadece benim fikrim ve deneyimimdi.

4. “Aile üyelerinden biri teknolojide çok başarılıydı. İnanılmaz derecede zeki bir fizikçiydi ama berbat bir iş adamıydı. Milyonlarca para kazandıktan sonra emekli oldu, sonra güzel bir antika yat satın aldı. 10 yıl sonra borç içinde ve mücadele ediyor. Yıllarca tekneyi satması için ailesi ona çok kızdı. TL;DR: tekne almayın.”

5. “Şirketimi daha büyük bir rakibe sattıktan sonra milyoner olmaya yakındım. Paranın çoğunu yeniden yatırdım çünkü paraya pek ihtiyacım yoktu ama sonra bir miktar gayrimenkul satın almak için yaklaşık yarım milyon dolandırıldım. Temelde, söz konusu harika tatil beldesi tesisinin sahibi olmayan birinden harika bir tatil beldesi tesisi satın aldım. Ve ‘satın aldım’ derken, diğer ilgili tarafları uzak tutmak için önemli bir peşinat ödediğimi kastediyorum. Klasik.”

6. “Büyükbabam öldü ve her şeyi anneme bıraktı. Sonra babam öldü ve her şeyi anneme bıraktı. Annem onun her zaman kazanabilecek akıllı bir kumarbaz olduğunu düşünürdü. Bunun kanıtı olarak da bir keresinde piyangodan belki 25 bin dolar kazanmıştı ve Dışarı çıkıp bir araba satın aldı ve sonra bağımlısı oldu. Babam hayattayken kumar oynamasına izin vermedi; o öldükten sonra annem bir erkek arkadaş buldu; eski bir bahisçiydi. Kumarhanelere gitmeyi, her kuruşunu ve daha fazlasını israf etmeyi severlerdi. Sonra annem büyük evi 500 bin dolar daha sattı ve bunun için 50 bin dolarlık bir ev yenileme kredisi aldı. Kumarhanelerde ve piyango biletlerinde hiçbir iyileştirme yapılmadı. Bir veya iki milyon gitti.”

7. “Babam eski bir milyoner. Başarılı işler kurma konusunda ustadır, ancak sorunu onların gitmesine izin verememesidir. O, aileden olmayan bir yöneticiyi asla işe almayan bir patron/sahiptir çünkü kendisi bunu yapmaz. Burayı başkasını yönetmeye çalışmayın. Kendi başarısını sürdüremediği için üç milyon dolarlık şirketi yerle bir etti ve kendisi için bu işi yapacak insanları işe almayı reddetti.”

8. “Boşanma. Ben bir milyonerdim ve boşanmam beni neredeyse iflasa sürükledi. Ben de pes ettim ve kıçımı yırttım ve o zamandan beri milyoner statümü korudum. Kötü bir boşanmanın net servet üzerindeki zararlı etkisini hafife almayın.”

9. “Babam emekli olduktan sonra gerçekten çok akıllıca borsa yatırımları yaptı. Bunlar, ABD’de gerçekten petrol kıtlığının olduğu bir dönemde bir petrol rafinerisinin opsiyonlarıydı. Babam bu konuda biraz araştırma yapmış ve durumu dikkatle incelemişti. Belki 2 milyon dolar kadar zengin oldu. Babam zaten gerçekten akıllı bir adamdı ama işleri bir sonraki aşamaya taşıdı ve aynı şirkette birçok yeni seçenek satın aldı. Çeşitlendirip bir miktar parayı yıllık gelire veya ona sonsuza kadar bol miktarda gelir sağlayacak başka bir muhafazakar yatırıma yatırırdı. O zaman her zaman zengin olurdu.

“Her şeyini kaybettiğinden beri ona bu konuda hiçbir şey söylemedim. O zamanlar onu kendinden kurtarmak için elimden geleni yaptım. Bunun onun için nasıl sonuçlandığını görmek bana acı veriyor çünkü o çok şey yaptı.” Hayatta daha iyisini hak ediyordu ama menkul kıymet yatırımında ‘hak’ yok. Hikayenin ana fikri: İlk gişe rekorları kıran galibiyetinizden sonra bir yatırım dehası değilsiniz. Bir geçmiş performansa ihtiyacınız var.”

10. “2000’li yıllardaki konut patlaması sırasında servet kazanan bir adam tanıyorum. Kazandığı tüm parayı alıp emlak piyasasına geri koydu. Sonra konutlar çöktü. Bir daha toparlanamadı.”

11. “Büyük büyükbabam, Pensilvanya’daki Wyoming Vadisi’nin çoğuna hizmet veren bir şeker şirketi kurdu. Büyükbabam (oğlu) şirketi yaklaşık 100 milyon dolara sattı. Büyükbabam bu parayı Florida’da imtiyazlı bir arazi satın almak için kullandı. Bu süre zarfında büyükannemden boşandı ve çocuklu başka bir kadınla evlendi. Yaşamının sonlarına doğru büyükbabam annemle yeniden bağlantı kurdu ve benimle tanıştı ama sonra beyin kanserine yakalandı. Karısını vasiyetinden çıkarmaya karar verdi ve tüm parasını (yaklaşık 10 milyon dolar) anneme ve onun erkek kardeşine verdi. Yatalak olduğu için avukatına e-posta göndermesi ve yeni vasiyetnamenin çıktısını alması gerekiyordu. imzalayıp avukatına postayla gönderdi. Ama karısından (yanlış yaptığı kişiden) yeni vasiyetnameyi postayla göndermesini istedi ama vasiyetname ‘kayboldu.'”

“Birkaç gün sonra büyükbabam öldü, annem vasiyetnamenin değiştirilmediğinden habersizdi. Cenaze masraflarını ödedi ve sonradan vasiyetin hiç değişmediğini öğrendi. Üvey annesiyle yüzleşmeye gitti ama şunu buldu: o ve oğulları çoktan Florida’ya uçmuşlar, parayı almışlar ve taşınmışlardı. Annem dava açmaya çalıştı ama eyalet kanunları ve yazılı delil yetersizliğinden dolayı dava sonuçlanamadı ve annem bu şekilde kaybetti. multimilyon dolarlık bir miras ve 50 bin dolarlık bir cenaze faturasıyla karşı karşıya kaldım.”

12. “Kendi kendine defalarca milyoner olan bir akrabam var. Tanıdığım en çalışkan insandı ve liseden mezun olur olmaz emlak ruhsatını aldı ve emlakçı oldu. Başarılı bir emlakçı. 30 yıl içinde mutfak dolapları satan başarılı bir inşaat şirketi açtı ve 20’den fazla kiralık mülkün sahibi oldu. Saksıyı yetiştirmeye çalıştı çünkü ona daha fazla para ödemişlerdi. Granit şirketi saksıyı eyalet sınırlarının ötesine nakletmek için kullanılmıştı ve şimdi en az 10 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya bulunuyor. Saksıyı yedisi dokuz farklı eyalete göndermişti. hangi ot hâlâ yasa dışıydı?”

13. “COVID. Annem ve babamın hisselerinde tonlarca para vardı ve yaşanan kaza nedeniyle milyonerlik statülerini kaybetmişlerdi. Bir ara günde onbinlerce para kaybediyorlardı. Çok şükür ilaç denemeleri başarılı olunca ailem de hâlâ eskisi kadar kazanamasalar da paralarını geri kazanmaya başlıyorlar.”

14. “Babası Türkiye’de büyük bir benzin istasyonları zincirine ve bazı petrol sahalarına sahip olan zengin bir amcam var. Babası ölüp amcam işi devraldığında işlerle ilgilenmedi. Sadece partilere gitti ve her şeyi israf etti. Mesela her hafta yeni bir lüks araba ve tekne alıyordu. Birkaç ayda bir yeni bir lüks eve taşınıyor ve yeni mobilyalar alıyordu. Birkaç yıl sonra iş çöktü ve her şeyi büyük bir ABD şirketine satmak zorunda kaldı. Ailedeki herkes artık ondan nefret ediyor. Verimsiz bir zavallı olmasına rağmen, bir banka müdürüyle evlenmeyi başardı ve onun aptal yaşam tarzına sponsor olmaya devam ediyor. ‘Var gibi görünüyor. Yani, petrol sahalarına sahip olarak nasıl iflas edebilirsin? Bu aklımı karıştırıyor.”

15. “Annem ve babamın her ikisi de akıllı insanlardı. En iyi üniversitelere gittiler ve mimarlık alanında lisans ve yüksek lisans dereceleriyle mezun oldular. Avustralya’nın her yerinde son derece lüks apartmanlar ve evler tasarladılar ve bir Michelin- Su kenarındaki tarzdaki restoran büyük ilgi gördü ve inanılmaz derecede zengin oldular. Annem ve babam aynı binada iki çatı katı satın aldılar ve bunları tek bir çatı katı dairesinde birleştirdiler, şehrin her yerinde birden fazla üst düzey daireye sahip oldular ve yönettiler. Birden fazla spor araba ve bir yat satın aldım ve kız kardeşimle beni dünya çapında gezmeye götürdük. Ama sonra bir gün bir sel geldi ve restoranı tamamen sular altında bıraktı, bir milyon dolara yakın malzemeyi ve mutfağı yok etti. Restoranın masraflarını karşılamak için her şeyi satmak zorunda kaldılar. Şu anda 70 yaşındalar, küçük bir apartman dairesinde yaşıyorlar ve borçlarının tamamını ödemek için çalışıyorlar.”

16. “Babamın 12 şubesi ve yolda üç yeni açılışı olan bir işyerinde 20 milyon doların üzerinde parası vardı. Uyuşturucu satarken yakalanan bir çalışan, uyuşturucuyu babamın şirketinden aldığına ve tüm işin kötüye gittiğine dair ayrıntılı bir hikaye uydurdu. şirket kartellerin paravanıydı. Babam o zamanlar Meksika’da çok zaman geçirmişti ve sabıka kaydı vardı, bu da DEA’nin ona baskın yapması için yeterliydi. Tüm bilgisayarları çaldılar, çalışanlara terör estirdiler ve her yere baskın yaptılar. Aynı gün bir yerde ve evimizde hiçbir şey bulunamadı. Bütün evraklar düzgündü, ne olursa olsun, çoğu çalışan ve yönetim soruşturma nedeniyle işten ayrılmak zorunda kaldı. davasını savunmaya yardımcı olan avukatların parasını ödemek için bir yıldan kısa bir süre sonra bu yerleri satabilir.”

“En kötüsü de DEA hiçbir şey bulamadığını kabul etmiyor. Davayı süresiz olarak açık bıraktılar, bu da babamın kendi alanında çalışamamasına neden oldu. Avukatları, savcılığın ondan özel olarak yanlış bir şey bulmasını istediğini söyledi. Babam yalan söylemeyecek, bu yüzden davayı kapatmayacaklar. Hükümet babamın hayatını ve birikimlerini elinden aldı ve başka yüzlerce kişinin hayatını mahvetti.

17. “En yakın arkadaşım büyük bir teknoloji şirketinin ulusal satış müdürüydü. Ekibi havaalanlarında kullanılan bomba koklama teknolojisini icat etti, bir beyzbol stadyumu için bilgisayar ağı tasarladı, bir saldırı helikopterine monitör ekledi ve İstihbarat Topluluğu’na çok sayıda depolama ekipmanı sattı. Yılda çeyrek milyon kazandı ve şirket hisselerinde bir milyonu vardı. Sonra teknoloji balonu patladı. Şirketi hisselerini dondurdu ve satmasına izin vermedi. Hisselerin kuruşlara düşmesini izledi. Sonra Londra’ya bir satış gezisi yapmak üzereyken işten çıkarıldı.”

“Limuzinine bindi ve şoföründen iş istedi. On yılı aşkın süredir limuzin kullanıyor. Yeterince hızlı küçülmedi; bir süre daha milyoner gibi yaşadı ve birikimlerini harcadı. Bu kadar uzun süre limuzin kullandıktan sonra bir daha asla yüksek maaşlı bir iş bulamayacak. İşini sevmesine rağmen özgeçmişine ‘limuzin şoförü’ koymaktan utanıyor. Ancak bir şirkete dönmek istemiyor. yine de iş.”

18. Son olarak: “İlk kocam yılda bir milyon kazanıyordu. Hayattan keyif alıyordu; anlamsızca harcıyordu, ama bunun bir önemi olmayacak kadar da para kazanıyordu. Dostane bir şekilde boşandık; nafaka ya da nafaka yoktu. Sadece ne varsa ödedi Sonra lösemiye yakalandı. Son iki yıl çok pahalıydı ama buna değdi. Para seni mutlu etmez ama paranın yokluğu seni mahvedebilir. Çocuklar ve ben, onun ya da bizim için gerçekten başka hiçbir şeyin mümkün olmadığını bilmek bizi rahatlatıyor. Onun milyonları, çocuklarına onunla iki yıl daha kazandırdı ve onun, fırsatı varken hayatından keyif almasına sevindim.”

Eski Milyonerler Tüm Paralarını Nasıl Kaybettiklerini Açıklıyor?-Kaynak: buzzfeednews

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir