Anasayfa » Haber » Zeki Amcanın 40 Yıldır Bisiklet Üzerinde Yaptığı Sütçülük Hikayesi

Zeki Amcanın 40 Yıldır Bisiklet Üzerinde Yaptığı Sütçülük Hikayesi

Zeki Amcanın 40 Yıldır Bisiklet

Zeki Amcanın 40 Yıldır Bisiklet Üzerinde Yaptığı Sütçülük Hikayesi yazımızda genç yaşta başlamış olduğu sütçülüğü devam ettiren ve emekli olmayan Kocaelili Zeki Oktan amcanın azmini yazdık.

Zeki Amcanın 40 Yıldır Bisiklet İle Sütçülük Yapma Hikayesi

Zeki amca tam 40 yıldır bisikleti ile süt dağıtmaktadır. Zeki Oktan, 40 yıldan beridir yaşadığı Kocaeli Körfez’de sütçülük yapıyor. Şuan 63 yaşında olan Zeki amca hala emekli olabilmiş değil. İneklerinin bulunduğu ahırın hemen yanında tek odalı bir evde eşi ve oğluyla birlikte yaşamını sürdürmektedir. Her gün otomatik süt sağma makinesi yardımıyla sağdığı ineklerinin sütünü müşterilerine bisiklet ile ulaştırıyor. Başlarda 2 tane buzak ile işe başlayan Zeki amca, şuanda 15 tane sağımlık hayvanı ve küçük hayvanları ile süt sağmaya ve ailesinin geçimini sağlamaya devam ediyor. Sütçü Zeki amcanın şuandaki en büyük problemi yemlerin ve samanların aşırı pahalı olması. İneklerine vereceği bu besinlerin fiyatları her geçen gün artıyor. Yemlerin yanında otlar vererek hayvanların karınlarını doyurmaya çalışıyor. Zeki amcanın hayatı hep zorluklarla mücadele ederek geçmiş.

Zeki Amcanın 40 Yıldır Sütçülük Hikayesi
Zeki Oktan

Ailesini Geçindirmek İçin Sütçülüğe Devam Ediyor

Şuanda 20 litreye yakın süt üretebilmektedir. Hayvanların masraflarını ve kendi masraflarını bu kadar süt zor karşılıyor. Zeki amca süt dağıtımına akşamları çıkmaktadır. Bunun nedeni ise müşterileri akşamları gelmesini istediği için. Bisiklet ile 3 defa trafik kazası geçirmiş. İlerleyen yaşından dolayı artık sütçülüğü zor yapmaktadır. Ailesinin geçimini sağlamak için mecbur işine devam ediyor. Zeki amca emekli olmayı çok istiyor, fakat sigorta primlerinde çok boşluğu bulunuyor. Ailesi ve hayvanları için yaşam mücadelesine 63 yaşında olmasına rağmen devam ediyor. Tüm müşterileri ona hayran ve süt ihtiyaçlarını onun sayesinde gideriyorlar. Emekli olana kadar bu işi yapmayı düşünüyor ve işini severek yaptığı çok belli oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir