Yemek Kartları İptal

Yemek Kartları İptal mi Ediliyor?

Haber Yaşam

Yemek Kartları İptal mi Ediliyor? yazımızda yemek kartlarını çıkaran firmalar ile yemek hizmetini veren restoranlar arasında komisyon oranına bağlı olarak çıkan anlaşmazlığı yazdık.

Yemek Kartları İptal mi
Yemek kartları

Yemek Kartları İptal mi Ediliyor?

İş yerlerinin öğle yemeklerini yemeleri için çalışanlarına verdiği yemek kartları, ticketlar da son zamanlar oluşan problemler kartların iptal edilmesi gibi bir durumu meydana çıkardı. Çalışanlar anlaşmalı restoranlardan ve yemek mekanlarından sahip olduğu kartlar ile ödeme yapabiliyordu. Fakat bu kartları dağıtan şirketler anlaşmalı olduğu restoranlardan fazla komisyon alıyordu ve paralarını 2 ay gibi bir zamanda alabiliyordu. Halbuki şirketler yemek kartını dağıtan şirketlere paralarını peşin ödemekteydi. Yakın zamanda yemek hizmeti veren restoranlar sizlerin yemek kartını kabul etmeyip boykota başlayabilirler. Bu durum 10 milyon kadar çalışanı ilgilendirmektedir.

Yemek Kartları İptal

Yemek Kartları İptal mi Ediliyor? Sorun Nerede?

Milyonlarca çalışan öğlen yemeklerini yemek için etrafa dağılıyor. İstediği restorandan yemek çekleri sayesinde yemeğini yiyebiliyor. Böylece herkes kazançlı çıkıyor. Esnaf ve orta halli restoranlar bu durumdan iyi kazanç sağlıyor. Sorun şu ki dünyada ortalama olarak yemek kartını dağıtan şirketlere komisyon olarak %3-4 arası bir ücret ödenmektedir. Bu ülkemizde ise %10-12 arasına kadar çıkmaktadır. Çalışan ile yemek hizmeti sağlayan kurumlar arası aracı konumda olan yemek kartını dağıtan şirketler buradan fazlasıyla komisyon almaktadır. Bu oran ile yemek hizmeti veren restoranların kazancı düşmektedir.

Bu komisyon ile restoranın karı %40-50’ler gibi düşmektedir. Restoran parasını da anlık alamamaktadır. Yemek kartı şirketinden 60 gün gibi bir süre sonra almaktadır. Yemek kartını çekmek için getirilen makineye de ekstra para almaktadırlar. Bu yemek kartı servisini sağlayan firmaların çoğu yabancı sermayedir. Yemek kartları listesinde; sodexo, multinet, ticket restaurant, winwin, setcard gibi firmalar bulunmaktadır. Bu şirketler paraya para derken bizim restoranlar batma noktasına gelmiştir.

Yemek Kartı Kullanma

Yemek Kartı Kullanma Zorunluluğu

Şirketler yemek vermek için bir katı kiralayacağına çalışanlarına yemek kartı vererek ekstra yükten kurtulmuş oluyor. Tüm çalışanlarına yemek kartı verdikleri için etraftaki yemek hizmeti veren restoranlar mecburen bu kart şirketleriyle anlaşıyor. Bu yemek kartlarının oranı toplam yemek satış oranının %70’ini oluşturmaktadır. O yüzdende bu konu çok önemlidir. Buradaki %4 gibi oranın %12’lere çıkmasının nedeni şirketlerin yemek kartı firmalarıyla anlaşarak 100 liralık bir yemek kartını indirimli olarak 95 lira gibi fiyatlarla almasıdır. Bu indirimi de karşılamak için yemek kartı firmaları yemek hizmeti veren restoranlardan fazla komisyon alarak bu işi dengede tutmaktadır.

Yemek Sepeti Kurucusu Nevzat Aydın-Girişim
Yemek Sepeti-Nevzat Aydın

Yemek Sepeti Farkı

Artı yemeksepeti.com‘dan sipariş verilen yemekler içinde yemeksepeti şirketi restoranlardan %12 komisyon kesmektedir. Her yerden bir kesinti yapılmaktadır. Sadece işleri aracı olmak ve restoranlardan daha fazla kazanıyorlar. Hem yemek kartı şirketleri hemde yemek sipariş noktası yemeksepeti fazlaca bu işten karlı çıkmaktadır. Önümüzdeki günlerde yapılacak boykotun yeni bir düzenlemeye etki edip etmeyeceğine bakacağız. Çözüm olarak şirketlerin yapılan indirimden vazgeçmesi, böylece yemek hizmeti veren restoranların komisyonlarının %3-4 seviyelerine düşürülmesi olacaktır. İş şirketlerde bitmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir