AraçlarHaber

Trafik Sigortalarında Yeni Dönem

Trafik Sigortalarında Yeni Dönem yazımızda yen çıkacak kanun ile araç sigortası yerine aracı kullanan kişiler sigortalı olacak ayrıntısını yazdık.

Trafik Sigortalarında Yeni Dönem Neleri Getiriyor

Yeni düzenleme ile trafiğe kayıtlı araçlar yerine aracı kullanan ehliyetli kişiler sigorta kapsamına girecek. Ceza puanları kişilerin ehliyetlerine yansıtılacak. Bu puanlara göre ödenen sigorta fiyatı artıp azalabilecek. Sigorta şirketleriyle ortak yürütülen proje ile sigorta kapsamı değiştirecekler. Eskiden ceza kesilecekse araca kesiliyordu, halbuki kazayı yapan kişi onu kullanan kişiydi. Şimdiki düzenleme ile şoföre cezayı kesecekler ve sigortada kişinin olacak. Eski düzenlemede  araçların kendi türlerine göre prim oranları vardı. Araçların Timer sistemine kaza kayıtları yapıldıysa buna göre prim fiyatı belirleniyordu eğer kaydı yoksa tam anlamıyla prim tutarı belirlenemiyordu. Aracı kimin kullandığı da belli değildi.

Bu proje ile trafik kurallarına uyan kişilerin primleri daha düşük olacak. Kişilere bu yönde çok fazla avantaj getirmektedir. Trafik kurallarını hiçe sayan kişilerin sigortası o yönde artmaktadır. Amerika ve bazı batı ülkelerinde kişi bazlı sigortalama uygulaması kullanılmaktadır. Bu yönden de onlara uyum sağlamış oluyoruz.

Trafik Sigortalarında Yeni Dönem-Sigorta haberi

1 Araca Kaç Tane Ehliyetli Kişi Binecek

Bir kaç tane seçeneğiniz var. İlki ailenizdeki tüm ehliyetli kişileri sigorta şirketine bildirerek hepsinin aracı kullanmasını sağlarsınız. Diğer seçenekte benim aracımı akrabalarım, komşularım vs. kullanacak diye de başvuru yapabilirsiniz. Bir diğer seçenekte ise sadece araç sahibi kullanacak şeklinde sigortalı olabilirsiniz. Sadece araç sahibi kullanacak ise kişinin ceza puanı ve ehliyet bilgileri değerlendirilir, cezası ve araba kullanma becerisi iyiyse en iyi fiyattan kendisi sigortalanır. Ailede ki kişilerin sigortalanmasında ise tek sigortaya tüm aile fertleri girebilecektir. Ehliyet bilgileri ve ceza puanlarına bakılarak ona göre bir fiyat verilecektir. Herkes kullanabilir diyor iseniz ona göre sigorta fiyatı alacaksınız. Kısacası tek poliçe yapılacak ama kullananın ehliyetine ve ceza puanlarına bakılacak. Şirketlerin araçlarına ve özel araçlara da özel poliçeler yapılacak. Şirket tüm kişileri kayıt ettirerek araçlarına poliçe yaptırmış olacak.

Göçük Ustası

İsim Verilmez ise Ne olacak?

Hiçbir isim verilmemesi ve o araçla kaza yapılması durumunda mağdur olanın zararı karşılanacaktır. Daha sonra kimin üzerine ihale kalacak şu anlık belli değil. Proje devam etmektedir. Bu sigorta projesinin mart sonu itibariyle bitirilmesi bekleniyor. Daha sonra emniyet genel müdürlüğü, sigorta şirketleri ve sigorta altyapısının tam anlamıyla düzene kavuşması 1 yıl gibi bir zaman dilimini kapsayacaktır. Bu düzenlemenin trafik kazalarını azaltacağı bekleniyor. Yeni sistem ile iyi araç kullanan şoförler ödüllendirilecek ve daha az ücretli sigorta yapma hakkı kazanacak. Ne kadar az kaza olursa toplamda o kadar az sigortaya ücret ödenir.

Trafik Sigortalarında Yeni Dönem.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir