İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Yatırımcılar Fed’in Mart Ayında Faiz İndirimine Başlayacağını Öngörüyor

Yatırımcılar Fed’in Mart Ayında Faiz İndirimine Başlayacağını Öngörüyor

Fed'den Powell, Bilanço Özeti

Yatırımcılar Fed‘in Mart Ayında Faiz İndirimine Başlayacağını Öngörüyor

Yatırımcılar Fed’in Mart Ayında Faiz İndirimine Başlayacağını Öngörüyor

Federal Reserve‘ün hala Mart ayında faiz indirimine başlayacağı görülüyor, ancak yatırımcılar bu başlangıç ​​tarihi ve bu yıl daha fazla faiz indiriminin boyutu konusunda Çarşamba günü yayınlanan ABD hükümetinin raporunun Aralık ayında perakende satışların arttığını göstermesinin ardından biraz daha az emin olmaya başladı.

Perakende satışlarda önceki aya göre yüzde 0,6’lık artış, Reuters anketinde yüzde 0,4’lük ekonomistlerin beklediğinden daha yüksek, hanehalkı harcamaları ve tüketici talebinde yukarı yönlü bir ivmenin enflasyonu yüksek tutabileceğini ve Fed politika yapıcılarının kısıtlayıcı para politikasından vazgeçme konusunda tereddütlü olduğunu gösteriyor.

Salı günü konuşan Fed Guvernörü Christopher Waller, son verilerin Fed’in %2 hedefine doğru ilerleyeceğine dair enflasyonun kendisine daha fazla güven verdiğini ancak bu görünümü doğrulamak için gelen verilere baktığında tüketici harcamalarının kritik bir bileşen olacağını söyledi.

Çarşamba günü Fed’in politika faiz oranı üzerinde dengelenen vadeli kontratlar, Mart ayında faiz indirimi ihtimalinin %60’ın biraz altında olduğuna işaret ederken, Salı günü mesai kapanışında bu oran yaklaşık %65 olarak görüldü.

Fed, Temmuz ayından bu yana politika faizini %5,25-%5,5 aralığında tutuyor. Faiz vadeli sözleşmeleri, perakende satış raporunun hemen öncesindeki %3,83 seviyesindeki yıl sonu ABD politika faiz oranıyla şu anda %3,88 civarında fiyatlanıyor.

Fed politika yapıcıları politika faizinin yılı %4,6 civarında bitirmesini beklediklerinin sinyalini verdiler, ancak Waller Salı günü Fed’in fiili kesintilerinin kapsamının ve bunların başlama zamanlamasının verilere, özellikle de enflasyona bağlı olacağını söyledi.

Fed’in bir sonraki toplantısı Ocak ayı sonlarında yapılacak.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir