Fed'in Oranları Tekrar 75 Baz Puan Artırması

Fed’in Oranları Tekrar 75 Baz Puan Artırması ve Ardından ‘Adım Düşürmeye Zemin Hazırlaması’ Bekleniyor

Ekonomi ve Para

Fed‘in Oranları Tekrar 75 Baz Puan Artırması ve Ardından ‘Adım Düşürmeye Zemin Hazırlaması’ Bekleniyor

Fed’in Oranları Tekrar 75 Baz Puan Artırması ve Ardından ‘Adım Düşürmeye Zemin Hazırlaması’ Bekleniyor

Federal Rezerv‘in, iki günlük Federal Açık Piyasa Komitesi toplantılarının ardından Çarşamba günü üst üste dördüncü toplantı için gösterge faiz oranını yüzde dörtte üç oranında artırması bekleniyor.

Ve bundan sonra piyasalar, veriler inatla sıcak enflasyon göstermeye devam etmedikçe, merkez bankasının enflasyonu düşürmek ve faiz artırımlarının hızını yavaşlatmak için şahin duruşundan çıkmasını bekliyor.

Capital Economics’in kıdemli ekonomisti Michael Pearce müşterilerine notunda, “Başkan Jerome Powell’ın… Bunu, reel ekonomide halihazırda sürmekte olan yavaşlamayı kabul ederek ve ekonomik aktiviteyi yavaşlatmak ile fiyat baskılarını zayıflatmak arasındaki gecikmeleri vurgulayarak yapabilirdi.”

Bazı yetkililer Eylül toplantısında merkez bankasının bir noktada faiz artırımlarının hızını yavaşlatabileceğini ve toplantı tutanaklarına göre önceki faiz artırımlarının enflasyon üzerindeki etkisini değerlendirebileceğini hissettiler.

Pearce, faiz oranlarının ekonomik büyümeyi ne teşvik eden ne de yavaşlatan nötr bir seviyenin üzerine çıkmasıyla birlikte, Fed yetkililerinden, faiz oranlarını çok yüksek yükseltme ve resesyonu hızlandırma riskiyle enflasyonu soğutmak için zam oranlarını dengeleme hakkında konuşmalarını beklediğini söyledi.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, kısa süre önce Fed’in faiz artırımlarının hızını yavaşlatması için masayı hazırladı ve enflasyon verilerinin düşme belirtileri gösterdiği bir noktada Fed’in “geri adım atmaktan” bahsetmesi gerektiğini söyledi.

Berkeley’deki Fisher Gayrimenkul ve Kent Ekonomisi Merkezi Politika Danışma Kurulu’nun California Üniversitesi’nde yaptığı bir toplantıda Daly, “Kendimizi bulabiliriz ve piyasalar bunu 75 baz puanlık bir artışla kesinlikle fiyatlandırmıştır” dedi. hafta. “Ama gerçekten insanlara bunu almamalarını ve düşünmelerini tavsiye ederim, peki sonsuza kadar 75.”

Veriler, iç talebin yüksek faiz oranları tarafından aşağı itildiğine işaret ediyor gibi görünüyor. Ekonomideki temel talebi değerlendirmek için kullanılan tüketici ve iş harcamalarının bir ölçüsü olan özel yurt içi alıcılara yapılan nihai satışlar, ikinci çeyrekte %0,5 ve ilk çeyrekte % 2,1’lik artışın ardından üçüncü çeyrekte yıllık %0,1 oranında arttı.

Bu arada ithalat, üçüncü çeyrekte yaklaşık %7 oranında düşerek durgun tüketici harcamalarına işaret etti.

İş piyasası da soğuyor, iş ilanları Ağustos ayında keskin bir şekilde düşüyor ve işten ayrılma oranı düşüyor ve aylık bazda daha az yeni iş basılıyor. Ekonomistler, Cuma günkü iş raporunun Ekim ayında 200.000 tarım dışı istihdam yaratıldığını göstereceğini tahmin ediyor; bu, Eylül’de yaratılan 263.000 işten ve 2022’de aylık ortalama 420.000’den aşağı olacak.

Yüzeyin altında enflasyonist baskıların hafiflediğine dair işaretler de var. İstihdam maliyeti endeksi, özel ücret ve maaşlarının üçüncü çeyrekte ikinci çeyrekteki %1,6’dan %1,2 arttığını ve yıllık büyüme oranını %5,7’den %5,2’ye düşürdüğünü gösterdi.

Fed ayrıca tüketici fiyat endeksinde kiraların muhasebeleştirilmesindeki gecikmelerin de farkında. Resmi TÜFE verilerinde kiralar ve mülk sahiplerinin kiraları yükselmeye devam ederken, özel bir kira verisi sağlayıcısı olan Apartment List, kiraların Ekim ayında %18’lik zirveden %6’ya düştüğünü gösterdi.

Pearce, “Bu, rahatlık için hala çok hızlı,” dedi, “ancak seyahat yönü açık ve TÜFE barınak enflasyonunda önemli bir yavaşlamanın sonunda geleceğini kuvvetle gösteriyor.”

Resmi enflasyon önlemleri, yetkililerin umduğu kadar hızlı gevşemiyor.

Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçüsü – değişken gıda ve enerji fiyatları hariç fiyat tüketim harcamaları endeksi (PCE) Eylül’de %5,1 ve manşet bazında %6,2 arttı. Bu %7’den düştü ama yine de Fed’in %2 enflasyon hedefinden çok uzak. Ve enflasyonun daha katı bir ölçüsü olan değişken gıda ve enerji fiyatları hariç tüketici fiyat endeksi, Ağustos’taki %6,3’ten ve Temmuz’daki %5,9’dan hızlanarak Eylül’de %6,6 arttı.

Bank of America analisti Michael Gapen, müşterilere bir araştırma notunda, “Kasım FOMC toplantısı, Kasım politika faiz kararıyla ilgili değil” dedi. “Bunun yerine, toplantı gelecekteki politika faizi rehberliği ve Aralık ve sonrasında ne bekleneceği ile ilgili.”

Fed, enflasyonu merkez bankasının %2 hedefine düşürmek için gelecek yıl faiz oranlarının %4,5 ile %5 arasında yükselmesi gerekeceğini tahmin ediyor. Politika faizi, Fed’in yeterince kısıtlayıcı olduğunu düşündüğü seviyeye ulaştığında, enflasyonun %2’ye dönme yolunda olduğuna dair “zorlayıcı” kanıtlar bulunana kadar bu seviyeyi “bir süre” sürdürecekler.

Wilmington Trust Baş Ekonomisti Luke Tilley Yahoo Finance’e verdiği demeçte, “PCE, GSYİH verilerinin tümü, Aralık toplantısı için 50 baz puana kadar yavaşlama yönüne işaret ediyor” dedi. “Veriye bağlı olarak 25 baz puana kadar yavaşlama olasılığı bile var. Başkan Powell’dan piyasaları yavaşlamaya yönlendirecek bir dil bekliyorum.”

Fed’in Oranları Tekrar 75 Baz Puan Artırması ve Ardından ‘Adım Düşürmeye Zemin Hazırlaması’ Bekleniyor-Kaynak: yahoo.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir