İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Bitcoin’in Çarpıcı Geri Dönüşü, Kripto Paranın Toplam Piyasa Değerinin FTX Fiyaskosundan Bu Yana İki Katına Çıktığı Anlamına Geliyor

Bitcoin’in Çarpıcı Geri Dönüşü, Kripto Paranın Toplam Piyasa Değerinin FTX Fiyaskosundan Bu Yana İki Katına Çıktığı Anlamına Geliyor

Bitcoin'de Bölünmenin Etkisi ve Yatırımı

Bitcoin‘in Çarpıcı Geri Dönüşü, Kripto Paranın Toplam Piyasa Değerinin FTX Fiyaskosundan Bu Yana İki Katına Çıktığı Anlamına Geliyor

Bitcoin’in Çarpıcı Geri Dönüşü, Kripto Paranın Toplam Piyasa Değerinin FTX Fiyaskosundan Bu Yana İki Katına Çıktığı Anlamına Geliyor

  • FTX’in çöküşünden bu yana kripto paranın toplam piyasa değeri iki katına çıktı.
  • Bitcoin’in yükselişi sektörü daha da güçlendirdi ancak Ethereum gibi tokenler de büyük kazanımlar elde etti.
  • Dijital varlıklar hâlâ Kasım 2021’de zirveye ulaştıkları 3 trilyon dolarlık değerlemenin oldukça altında işlem görüyor.

Kripto para birimlerinin toplam piyasa değeri, FTX’in 14 ay önceki çarpıcı çöküşünden bu yana iki katına çıktı ve Bitcoin’in yükselişi sürpriz toparlanmaya güç verdi.

TradingView’den elde edilen veriler, dijital para birimi sektörünün genel değerlemesinin Kasım 2022’deki yaklaşık 740 milyar dolardan 1,6 trilyon doların üzerine çıktığını gösteriyor; beklenmedik bir geri dönüş, büyük varlık yöneticilerini alana çekti ve uzun süredir boğalara büyük paralar atmaya başlamaları için ilham verdi. Fiyat tahminleri bir kez daha.

Bitcoin, kripto paranın ücretini yükseltti. CoinMarketCap’e göre FTX’in başarısız olmasından bu yana piyasa değeri, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun spot ETF’leri onaylamasıyla ilgili yatırımcı heyecanı sayesinde 400 milyar dolardan 840 milyar dolara yükseldi. Aylarca süren spekülasyonların ardından mali gözlemci, geçen hafta tokenin fiyatını takip eden 11 fon aracılığıyla el salladı.

Ancak diğer kripto paralar da toparlanmaya katkıda bulundu. Ethereum blockchain’in yerel tokeni olan Ethereum’un piyasa değeri, CoinMarketCap’e göre son 14 ayda 150 milyar dolardan 300 milyar dolara sıçradı; BlackRock, spot eter ETF’si için SEC’in onayını arıyor. Solana’nınki ise aynı dönemde 5 milyar dolardan 43 milyar dolara çıktı.

Kripto para birimleri, dijital varlık alanının 3 trilyon dolarlık rekor değere ulaştığı 2021 sonundaki zirvelerinin oldukça altında işlem görüyor.

Fed’in yüksek enflasyonu dizginlemek amacıyla faiz oranlarını agresif bir şekilde artırmasının ardından token fiyatları ertesi yıl düştü ve bir zamanlar milyarder olan Sam Bankman-Fried’ın iş imparatorluğunun Kasım 2022’deki şok edici çöküşü sektöre bir darbe daha vurdu.

Kaynak: businessinsider

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir