İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Kripto Piyasası 2024’te Faiz Oranlarını ve Beklenen Bitcoin ETF’lerini İzliyor

Kripto Piyasası 2024’te Faiz Oranlarını ve Beklenen Bitcoin ETF’lerini İzliyor

Türkiye Kripto Varlıklarına İlişkin

Kripto Piyasası 2024’te Faiz Oranlarını ve Beklenen Bitcoin ETF’lerini İzliyor

Kripto Piyasası 2024’te Faiz Oranlarını ve Beklenen Bitcoin ETF’lerini İzliyor

Kripto para yatırımcıları, 2023’ü zirvede bitirdikten sonra gelecek yıl bahislerini nasıl yapacaklarına karar verirken merkez bankası faiz oranlarını ve ABD’nin yeni bitcoin ürünlerine ilişkin düzenleyici kararını izleyecek.

Kripto para birimleri, piyasadaki çöküşün ve FTX’in çöküşü ve CEO’su Sam Bankman-Fried’e yönelik dolandırıcılık suçlamaları da dahil olmak üzere bir dizi skandalın sektörün güvenilirliğini zayıflattığı şiddetli 2022’nin ardından bu yıl toparlanma kaydetti.

En büyük kripto para birimi ve piyasanın baş barometresi olan Bitcoin’in fiyatı bu yıl iki kattan fazla artarak Kasım ayında token başına 42.000 $ ile 20 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Cuma itibarıyla 2023, yüzdesel artışlar açısından 2020’den bu yana en iyi yıl oldu.

Piyasa, soğuyan enflasyonun küresel merkez bankalarının daha fazla faiz artırımından vazgeçerek gelecek yıl gevşemeye başlamasına olanak tanıyacağı ve bu durumun riskli varlıkları daha cazip hale getireceği beklentileriyle hareketlendi. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) spot bitcoin borsa yatırım fonunu (ETF) onaylama yönünde uzun zamandır beklenen hamlesi de destek oldu.

Analistler, Bitcoin’in Nisan ayında beklenen “halving” (token arzını azaltan bir süreç) ile birlikte bu temaların gelecek yıl piyasa için olumlu olmaya devam edeceğini söyledi, ancak bazıları piyasanın 2021’deki rekor yüksek seviyelerini yeniden ölçeklendirme ihtimalinin düşük olduğu konusunda uyardı.

Varlık yönetimi şirketi CoinShares’in araştırma başkanı James Butterfill, özellikle faiz döngüsünün sonu olmak üzere, “2024 için aynı çizgiye gelmesi muhtemel pek çok farklı faktör var” dedi.

“Bitcoin balonunu patlatan şey artan faiz oranlarıydı ve muhtemelen bir sonraki ralliyi teşvik etmeye yardımcı olacak şey de faiz oranlarının düşürülmesi olacak” dedi.

ABD Merkez Bankası, 31 Ekim-Kasım dönemi sonunda gösterge gecelik faiz oranını %5,25-%5,50 aralığında sabit tuttu. 1 politika toplantısı – ve analistler ezici bir çoğunlukla bu hafta da aynı sonucu bekliyorlar.

Bitcoin, perakende yatırımcıların, COVİD-19 salgınının ilk günlerinde ve tarihsel olarak düşük faiz oranlarında yedek nakit sıkıntısı çekmesi sayesinde 2021’de 69.000 dolar gibi rekor bir seviyeye ulaştı.

Faiz artırımının sona ermesi riskli varlıklar için olumlu olsa da İtalya Mediobanca araştırma eşbaşkanı Andrea Filtri, kripto piyasası koşullarının hala 2021’deki noktadan çok uzakta olduğunu belirtti.

Fed yetkilileri faiz oranlarının yakın zamanda düşmeyeceğinin sinyallerini verirken Cuma günkü güçlü istihdam verileri, piyasanın gelecek yılın başlarında faiz indirimine ilişkin beklentilerinin muhtemelen erken olduğunu gösterdi.

Filtri, “O zamanlar kolay parayla çoğalmak kolaydı” dedi. “Faiz oranları düştükçe aynı yörüngeye sahip olacağınızdan pek emin değilim.”

ETF Heyecanı

Kripto endüstrisi bu yıl daha zarar verici skandallara katlandı. En önemlisi, Binance ve CEO’su Changpeng Zhao, ABD’nin kara para aklama kurallarını ihlal etme suçunu kabul etti.

Ancak bazıları, Bitcoin ETF‘sinin piyasaya sürülmesinin sektörün meşrulaşmasına yardımcı olabileceğini söylüyor.

BlackRock da dahil olmak üzere birçok büyük finans firması, onaylandığı takdirde kripto para birimine potansiyel olarak birkaç milyar dolar kurumsal para çekebilecek bir spot Bitcoin ETF’si başlatmak için SEC’e başvuruda bulundu.

Reuters bu hafta, SEC ile sektör görüşmelerinin, SEC’in bazı ürünlere yeşil ışık yakmasının beklendiği önemli Ocak ayı son tarihinden önce ilerlediğini bildirdi. Haberlerde satışların mümkün olmasına rağmen, bu durum yatırımcıların yükselişini sürdürmesini sağladı.

Yuya Hasegawa, “Piyasa bu olayı fiyatladığı için onayların hemen ardından fiyat bir düzeltmeye gidebilir, ancak uzun vadede spot bitcoin ETF’leri bitcoin piyasasına yılda birkaç yüz milyar dolar kazandırabilir” dedi. Japon merkezli bir kripto borsası olan bitbank’ta kripto piyasası analisti.

Birçok kripto gözlemcisi de Nisan ayında beklenen bir sonraki Bitcoin yarılanmasını bekliyor. Bu süreç, arzı 21 milyon token ile sınırlı olan ve 19 milyonu halihazırda oluşturulmuş olan Bitcoin’in piyasaya sürülmesini yavaşlatmak için tasarlandı.

Bitcoin, en sonuncusu 2020’de gerçekleşen önceki üç halvinge göre ralli yaptı. Ancak CoinShares’ten Butterfill, farklı piyasa koşulları göz önüne alındığında bu kez yeniden bir ralliye neden olup olmayacağının belirsiz olduğunu söyledi.

“Bunu ABD’deki bir ETF’den gelen yüksek talep ve gelen yeni arzın azalmasıyla birleştirirsek, bunun bir etkisi olabilir, ancak nefesimi tutmuyorum.”

Kripto Piyasası 2024’te Faiz Oranlarını ve Beklenen Bitcoin ETF’lerini İzliyor-Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir