İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Altın, Zayıf Doların ve Güvenli Liman Talebinin Desteğiyle Yükseldi

Altın, Zayıf Doların ve Güvenli Liman Talebinin Desteğiyle Yükseldi

Dünyanın En Zengin 15 Ülkesi 2022

Altın, Zayıf Doların ve Güvenli Liman Talebinin Desteğiyle Yükseldi

Altın, Zayıf Doların ve Güvenli Liman Talebinin Desteğiyle Yükseldi

Altın fiyatları, zayıflayan ABD doları ve Orta Doğu çatışmasının güvenli liman cazibesini artırmasının da etkisiyle Perşembe günü yükselişe geçti. Bu arada yatırımcılar, merkez bankasının faiz oranı gidişatını ölçmek için bir Federal Reserve yetkilisinden gelecek açıklamaları bekliyor.

Spot altın GMT 09:55 itibariyle %0,3 artışla ons başına 2.011,29 dolara yükseldi ancak önceki seanstaki beş haftanın en düşük seviyesine yakın kalmayı sürdürdü.

ABD altın vadeli işlemleri de %0,3 artışla 2.013,40 dolara yükseldi.

ABD, Çarşamba günü, militanların bu hafta Kızıldeniz bölgesinde ABD tarafından işletilen ikinci gemiye saldırması üzerine, Yemen merkezli Husi isyancılarını terörist gruplar listesine geri koydu.

Saxo Bank’ın emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, altının “küçük bir jeopolitik risk primi ve dolarda küçük bir gerileme” ile desteklendiğini söyledi.

ABD’de perakende satışların Aralık ayında beklenenden fazla artmasıyla dolar önceki seansta beş haftanın zirvesini gördükten sonra geri çekildi. [AMERİKAN DOLARI/]

Yatırımcılar, günün ilerleyen saatlerinde iki ayrı etkinlikte konuşma yapması beklenen Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic’in açıklamalarını bekliyor olacak.

Pazar günü Bostic, politika yapıcıların faiz oranlarını çok erken düşürmesi halinde enflasyonun “görebileceği”ni söyleyerek, Fed Guvernörü Christopher Waller’in bu hafta Fed’in düşük enflasyon açıkça sürdürülene kadar faiz oranlarını düşürmek için acele etmemesi gerektiği yönündeki açıklamasını yineledi.

CME’nin Fed Watch aracına göre trader’lar Mart ayı faiz indirimi olasılığını %63 olarak fiyatlıyor.

Güçlenen dolar, altını diğer para birimlerindeki alıcılar için daha pahalı hale getirirken, yüksek faiz oranları da getirisi olmayan külçe için düşüşe neden oluyor.

Spot gümüş yüzde 0,3 artışla ons başına 22,61 dolara yükseldi.

Hansen, 2024 yılında “Çin ve küresel ekonominin mevcut zayıf görünümü göz önüne alındığında gümüşün altından daha fazla zorluk çekebileceğini” ekledi.

Platin %0,9 artışla 891,32 dolara, paladyum ise %1,4 artışla 928,25 dolara yükseldi.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir