Fed Eylül’de ve Belki Bu Yıl Bir Kez Daha Faiz İndirimine Gidecek

Fed Eylül’de ve Belki Bu Yıl Bir Kez Daha Faiz İndirimine Gidecek

Fed Eylül’de ve Belki Bu Yıl Bir Kez Daha Faiz İndirimine Gidecek

Reuters anketine katılan 100 ekonomistin çoğunluğuna göre, ABD Merkez Bankası faiz oranlarını düşürmek için Eylül ayına kadar bekleyecek; yarısı bu yıl sadece iki kesinti olacağını söylerken yalnızca üçte biri daha fazlasını tahmin ediyor.

Görünümdeki Haziran başından itibaren ve bir ay önce yayınlanan anketteki iki veya daha fazla kesintiden kaynaklanan bu değişiklik, ABD işgücü piyasasındaki kalıcı güç ve beklenenden daha güçlü bir dizi enflasyon verisinin ardından geldi.

Fed Başkanı Jerome Powell da Salı günü yaptığı açıklamada, enflasyonun ABD merkez bankasının %2 hedefine geri düştüğüne dair “son veriler… bu güvene ulaşmanın muhtemelen beklenenden daha uzun süreceğini gösteriyor” dedi ve bu, faiz indirimi umutlarını azalttı. yakın zamanda.

Bu yılın başlarında Fed’in Mart ayından itibaren altı faiz indirimini fiyatlandıran mali piyasalar, aynı zamanda ilk faiz indiriminin Eylül ayında ve bir indirimin daha Kasım veya Aralık ayında yapılmasını bekliyor.

Reuters anketleri tutarlı bir şekilde Fed’in piyasalara göre daha az faiz indirimi yapacağını öngörse de, geçen haftaki enflasyon raporu, çarpıcı perakende satış verileri ve Powell’ın daha şahin açıklamalarının ardından her ikisi de artık son ankette aynı doğrultuda hareket ediyor.

Ankete katılan ekonomistlerin yarısından biraz fazlası, yani 100 kişiden 54’ü, federal fon faiz oranındaki ilk düşüşün Eylül ayında gerçekleşeceğini tahmin ederek bu oranın %5,00-%5,25 aralığına çıkmasını sağladı. Yirmi altı kişi Temmuz ayında bir kesinti öngörüyor ve yalnızca dördü bunun Haziran ayında gerçekleşeceğini söyledi.

Geçen ay üçte ikilik bir çoğunluk (108 kişiden 72’si) ilk faiz indiriminin Haziran ayında yapılmasını bekliyordu.

ABD’li kıdemli ekonomist Jonathan Millar, “Bu, ne kadar dirençli olduğuyla bizi tekrar tekrar şaşırtan bir ekonomi. Çok güçlü bir büyüme yaşıyoruz ve Fed’in politikası o kadar da fazla bir fark yaratmış gibi görünmüyor” dedi. Barclays’te.

Millar, Fed’in Haziran ayında başlayacak 75 baz puanlık faiz indirimi öngörüsüne kıyasla bu yıl yalnızca bir kez, Eylül ayında faiz indirimi yapmasını bekliyor.

Fed’in sunduğu tahminlere göre, Fed’in yüzde 2’lik enflasyon hedefine doğru ilerlemeyi ölçmek için kullandığı kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi, Mart ayında yıllık yüzde 2,7’ye yükseldi; bu, Şubat için bildirilen yüzde 2,5’ten daha hızlıydı. Başkan Yardımcısı Philip Jefferson bu hafta.

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE), gıda ve enerji hariç TÜFE veya çekirdek TÜFE, PCE ve çekirdek PCE gibi çeşitli enflasyon ölçümlerine ilişkin görünümler, son Reuters anketinde geçen aya göre genel olarak yükseltildi. Bu enflasyon ölçümlerinden hiçbirinin en az 2026 yılına kadar %2’ye ulaşması beklenmiyordu.

“Politikanın kısıtlayıcı olduğunu tekrar tekrar söylüyorlar, ancak düşündükleri kadar kısıtlayıcı olmadıklarını gösteren pek çok ölçüm var… Nominal olarak nötr politika faizi belki %4,5 ile %5,0 arasında olabilir. Bu onların olduğunu gösteriyor. Barclays’ten Millar, “Aşırı derecede kısıtlayıcı değiliz” diye ekledi.

Bu yıl ne kadar faiz indirimi yapılacağı konusunda çoğunluk olmamasına rağmen, katılımcıların yarısı (100 kişiden 50’si) iki çeyrek puanlık faiz indirimi gördüğünü, 34’ü ikiden fazla faiz indirimi gördüğünü, 12’si yalnızca bir faiz indirimi gördüğünü ve dördü ise hiç faiz indirimi görmediğini söyledi.

Ek bir soruya yanıt veren ekonomistlerin yüzde 60’ı (60 kişiden 36’sı), Fed’in bu yılın geri kalanında faiz oranlarını sabit tutma ihtimalinin yüksek ya da çok yüksek olduğunu söyledi. Geri kalanlar ise olasılığın düşük ya da çok düşük olduğunu söyledi.

Birkaç ekonomist, 2025 sonunda federal fon oranının yakın zamanda beklediklerinden en az 100 baz puan daha yüksek olmasını bekliyor ve bu da görünümün ne kadar hızlı değiştiğinin altını çiziyor

Standard Chartered’ın Kuzey Amerika makro stratejisi başkanı Steve Englander, Mart ayı TÜFE verilerinin “enflasyonu ortadan kaldırmanın Fed’in düşündüğünden daha zor olduğu ihtimalini artırdığını” söyledi.

“İlk kesintimizi erteledik, ancak aynı zamanda inatçı enflasyonun soruyu ‘ne zaman’ yerine ‘olup olmayacağı’ sorusuna kaydırma ihtimalinin arttığını da görüyoruz” dedi.

ABD ekonomisinin geçen ayki %2,1 tahmininden bu yıl ortalama %2,3 büyüyeceği tahmin ediliyor.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: reuters

Yorum yapın